Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 5. 2. 2023.

Svátek má Dobromila.

CzechEnglishPolishUkrainian
-2 C
Olomouc
-1.4 C
Prostějov
-1.7 C
Přerov
-3.2 C
Šumperk
-3.9 C
Jeseník
Neděle, 5. února 2023.

Svátek má Dobromila.  Dobré ráno.

Teologická fakulta má nové vedení, akademický rok zahájila mší i výstavou

Do nového akademického roku vykročila Cyrilometodějská teologická fakulta UP v čele s novým děkanem Vítem Huškem a novým velkým kancléřem Josefem Nuzíkem. S oběma se členové obce fakulty mohli setkat při mši v kostele Panny Marie Sněžné a také při vernisáži výstavy Květy trpělivosti ve fakultní galerii.

Zatímco administrátor olomoucké arcidiecéze, biskup Josef Nuzík, převzal funkci velkého kancléře, který je garantem fakulty z církevního hlediska a mimo jiné zprostředkovává komunikaci s Kongregací pro katolickou výchovu v Římě, už v červenci, Vít Hušek se ujal vedení fakulty teprve před několika dny, 14. září.

„Chci se co nejvíce seznámit s fakultou v těch oblastech, které neznám tak dobře a spíše jsem je sledoval jen zpovzdálí. Také bych chtěl vyslechnout kolegy na jednotlivých pracovištích, co považují v této době za aktuální nebo palčivé,“ řekl ke svým nejbližším plánům Vít Hušek, který byl v uplynulých letech proděkanem fakulty pro vědu a výzkum a stálým zástupcem dosavadního děkana Petera Tavela.

Bývalý děkan přitom ve vedení fakulty zůstává. „Zřídil jsem nové místo proděkana pro projektové řízení. Tato agenda bude hrát stále větší roli s ohledem na očekávaný vývoj financování za výuku a vědu. Peter Tavel je člověk, který se v této oblasti výborně orientuje,“ uvedl Vít Hušek. Novou tváří ve vedení je Martin Cajthaml, vedoucí katedry filozofie a patrologie, který byl pověřen agendou vědy a výzkumu.

Ve svých dosavadních proděkanských funkcích pak budou pokračovat Marta Lucie Cincialová v oblasti organizace, rozvoje a vnějších vztahů, Dominik Opatrný pro zahraniční, Tomáš Parma v oblasti strategického plánování a kvality a Jiří Pospíšil jako proděkan pro studium a další vzdělávání. Vedením proděkanských agend jsou prozatím pověřeni, děkan je oficiálně jmenuje až po projednání na říjnovém zasedání Akademického senátu CMTF UP. V říjnu bude Vít Hušek také slavnostně uveden do funkce, inaugurace se uskuteční 18. října v Arcibiskupském paláci.


Nové vedení CMTF, zleva: Tomáš Parma, Dominik Opatrný, Martin Cajthaml, Marta Lucie Cincialová, Vít Hušek (děkan), Josef Nuzík (velký kancléř), Jiří Pospíšil, Ivan Drábek (tajemník), Peter Tavel

Nový akademický rok a zimní semestr na CMTF nezahájily jen změny ve vedení fakulty. Jako tradičně se akademici, další zaměstnanci a studenti fakulty sešli na slavnostní zahajovací mši v kostele Panny Marie Sněžné. Biskup Josef Nuzík, který mši sloužil, mimo jiné přítomným popřál víru a lidskost v jejich konání.

„Začínáme něco nového, někdo jen další školní rok, někdo ale úplně nové studium a etapu života. Rád bych všechny poprosil, aby k věcem, které přicházejí, přistupovali s otevřeností, abychom ve vzájemné spolupráci dokázali něco nového vytvořit a uskutečnit některé z našich plánů, snů a ideálů,“ vzkázal pak nejen studentům děkan Vít Hušek.

Začátek semestru zpestřila také vernisáž výstavy Květy trpělivosti. Ta na čtrnácti panelech přibližuje vybrané exempláře ze stejnojmenné expozice věnované květinovým motivům v liturgickém umění, která vznikla v rámci společného projektu CMTF a Národního památkového ústavu zaměřeného na historické liturgické textilie a která je do konce září přístupná o víkendech v kryptě dómu sv. Václava. Panelovou výstavu, kterou při vernisáži provedly kurátorky Jitka Jonová z katedry církevních dějin a církevního práva a Helena Zápalková z Muzea umění Olomouc, bude možné si v přízemí fakulty na Univerzitní 22 prohlédnout po celý podzim.

[odkaz na zdroj]

Cenný bod. Domácí se lépe vypořádali s terénem, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Bod ze Slovácka je cenný, ale musíme ho potvrdit doma, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Neuteklo vám?

00:06:31

Kraj zblízka 05/2023

Dobrý den. Jsme rádi, že jste s námi u pořadu Kraj zblízka. Olomoucké hejtmanství přispěje na obnovu venkova. Například na výstavbu nebo opravu místních komunikací, chodníků i veřejného osvětlení....
00:02:35

Stavba blokuje stezku

V Přerově, na frekventované třídě 17. listopadu, teď musí dávat pozor všichni. Chodci, cyklisté i řidiči. Dopravní...
00:00:35

Město Šternberk je historickým městem roku 2022 v Olomouckém kraji

Vítězem v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón...
00:05:19

Téma týdne 5/2023

Vytuň si školu. Tak se jmenuje soutěž díky které mohou žáci olomouckých základních škol zvelebit a...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
Generated by Feedzy