Rozsáhlé a náročné restaurování sloupu Nejsvětější Trojice intenzivně pokračuje. Dvaatřiceti metrovou dominantu města Olomouce v dubnu, na dobu 990 dní, zakryla plachta s lešením. Restaurátoři a sochaři postupují od nejvyššího patra, kde aktuálně probíhá čištění zlatého sousoší. Morový sloup pochází z 18. století a tehdy se k výrobě pozlacených měděných soch používal toxický amalgám. Padlo na ně až 8 kilo zlata.
Největší komplikací jsou ale praskliny v pískovcové hlavici sousoší, kterou v kameni drží kovové kotvy. Sloup je ve fázi čištění od černot laserem. Tým restaurátora Reného Tikala vychází z průzkumu a návrhu odborných prací Petra Glásera, který před dvěma lety záměr pro město vypracoval. Původně zde bylo navrženo čištění pískováním. Nové poznatky to ale nedovolují. Materiál, který byl zde použit, je již v pokročilé fázi degradace a čištění tímto způsobem by mohlo způsobit úbytek originální hmoty. Tím by byl zlikvidován rukopis autora. Laser ale odstraní pouze černoty a zachová vše, co má zůstat na povrchu kamene.
Poslední nejdůkladnější a nejrozsáhlejší restaurátorský zásah byl proveden v roce 2001 a dočasně při něm byly sejmuty i některé části sousoší. Zdali se tak stane i při nynějším restaurování, ukáže čas.