Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
-0.8 C
Olomouc
-0.7 C
Prostějov
0.3 C
Přerov
-0.1 C
Šumperk
-0.7 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

Světový den ergoterapie slaví i nové vedení olomouckého studentského spolku

Ergoterapeuti pomáhají lidem s různým typem postižení nebo lidem sociálně znevýhodněným hledat způsoby, jak za nových okolností žít plnohodnotný život. Často se na ně přitom nahlíží jen jako na „skoro fyzioterapeuty“. Význam tohoto oboru si každoročně připomínáme 27. října, kdy slavíme Světový den ergoterapie. Slaví jej také na Fakultě zdravotnických věd Univerzity Palackého, kde už téměř dva roky funguje spolek mini SPOT Olomouc. Se začátkem nového akademického roku získal spolek studentů ergoterapie nové vedení.

SPOT je zkratkou anglického spojení Student Platform of Occupational Therapy. Olomoucký mini SPOT na FZV vznikl jako druhý v České republice po spolku na pražské Karlově univerzitě (psali jsme zde). U jeho zrodu stála studentka Barbora Hynštová. „Za vznik mini SPOT Olomouc vlastně vděčíme covidu. Připadalo mi, že v té době o hodně přicházíme. Byli jsme bez plnohodnotné výuky, bez fyzického kontaktu se spolužáky, k tomu se přidal fakt, že nikdo z našeho okolí moc nevěděl, co ergoterapie je. Spolek měl být místem, kde se můžeme potkat a komunikovat o studiu v příjemné mimoškolní atmosféře,“ popsala Barbora Hynštová.

Členkami spolku byly od jeho zrodu také Tereza Dragounová, Dominika Chvatíková a Jana Spěváková. Poté, co Barbora Hynštová letos v červnu studium ergoterapie úspěšně zakončila, převzalo trio studentek vedení olomouckého spolku.

„Když jsem se v prvním ročníku dozvěděla, jaká sdružení pro ergoterapeuty existují u nás i ve světě, bylo mi líto, že SPOT existuje zatím jen na Karlově univerzitě. O rok později přišla nabídka založit mini SPOT Olomouc a já si řekla, že u toho nesmím chybět. Prvotním cílem bylo propojit ročníky mezi sebou. Vzhledem k tomu, že nás studentů ergoterapie je zatím poměrně málo, zdálo se nám, že by byla škoda nepoznat se a nesdílet své zkušenosti ze studia a praxí,“ upozornila Tereza Dragounová.

„Jsem ráda, že tu vznikl smysluplný spolek, který se snaží sdružit všechny tři ročníky na fakultě, a kromě toho ještě posílit meziuniverzitní komunikaci s pražským spolkem,“ doplnila Dominika Chvatíková. „Navzdory nelehkému začátku spolku v době covidu jsme se postupně spřátelily a existence SPOTu jednoznačně přispěla k posílení vztahů mezi námi,“ zdůraznila Jana Spěváková.

V České republice je obor ergoterapie méně známý a propagovaný než fyzioterapie. „Kdybych měla dostat korunu pokaždé, když se mě někdo zeptá, co je to ergoterapie, tak už jsem milionář. Pro lidi je náš obor stále velká neznámá, což se snažíme napravit,“ uvedla Tereza Dragounová. „Ergoterapie nabízí kreativní a smysluplnou práci. Je skvělé, že si po ukončení studia můžete vybrat, jestli chcete nastoupit do zdravotní nebo sociální sféry. S ergoterapií najdete uplatnění mnohdy i tam, kde to vůbec nečekáte,“ dodala Jana Spěváková.

Vedení spolku chystá v těchto dnech propagační video. „Rády bychom v něm představily obor jako takový. Naším cílem je srozumitelně seskupit informace, které nám před přijímačkami na vysokou chyběly,“ uvedla Dominika Chvatíková. „Doufáme, že poslouží jak budoucím studentům ergoterapie, tak obohatí i diváky, kteří se s ergoterapií doposud nesetkali,“ shrnula Jana Spěváková.

[odkaz na zdroj]

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici

Také v sobotu čeká hráče Sigmy Olomouc zápas. Po páteční výhře 4:0 v přípravném utkání proti Kvítkovicím je tentokrát čeká Skalica. Do zimní...

Neuteklo vám?

00:06:31

Kraj zblízka 48/2022

V první reportáži dalšího vydání pořadu Kraj zblízka zamíříme na Uničovsko. Krajská rada se tam setkala se zaměstnavateli, i se zástupci obcí a neziskových organizací. Diskutovali o nedostatku řemeslníků,...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy