Přeložit náš web

Ne, 14. 4. 2024.

Svátek má Vincenc.

14.9 C
Olomouc
15 C
Prostějov
15.1 C
Přerov
13.5 C
Šumperk
12.7 C
Jeseník
Neděle, 14. dubna 2024.

Svátek má Vincenc.  Dobrý večer.

Studenti poměřili síly ve šplhu na laně

Tělocvična Hynaisova se opět po roce stala dějištěm Přeboru Univerzity Palackého ve šplhu na laně. Dvacátého ročníku sportovní události, kterou pořádá katedra sportu Fakulty tělesné kultury UP, se zúčastnilo šest desítek žen a přes osmdesát mužů nejen z univerzity, ale i olomouckých středních škol. Nejúspěšnějším účastníkem se stal Aleš Březina, který vyhrál v obou mužských kategoriích.

Student tělesné výchovy a výchovy ke zdraví zdolal 4,5metrové lano za 3,79 sekundy, do výšky 8 metrů pak na druhý pokus vyšplhal v čase 8,76 sekundy. V obou případech byl rychlejší než vloni, kdy obsadil druhé, respektive třetí místo. „Musím říci, že jsem si myslel, že to bude horší, od loňska jsem totiž nabral dvě až tři kila. Navíc tu byl konkurent Honza Rolenc, který vyhrál vloni, a silní byli i prváci, kteří měli dobré časy. Měl jsem co dělat, abych je předehnal. Ale je fakt, že jsem na přebor poslední tři týdny trénoval, to určitě udělalo své,“ uvedl dvojnásobný vítěz.

Dvakrát na stupně vítězů vystoupal také Jan Kohoutek ze Střední průmyslové školy strojnické Olomouc, a to jako druhý na „čtyřce“ a třetí na „osmičce“. Druhé místo na 8metrovém laně obsadil zmíněný loňský vítěz Jan Rolenc.

Ženy závodily pouze na 4,5metrovém laně. Ve šplhu volnou technikou vyhrála Amálie Drahotuská z Gymnázia Olomouc-Hejčín s časem 4,28 sekundy, za ní se umístila studentka tělesné výchovy a biologie Tereza Wittassková, která dohmátla za 4,94 sekundy. „Vůbec nejsem zvyklá šplhat na laně, vlastně naposledy jsem šplhala na základce, ale na tyči. S nějakým umístěním, natož s druhým místem, jsem vůbec nepočítala, takže mám radost. Určitě to půjdu oslavit,“ komentovala studentka FTK, která se věnuje atletice.

Pouze čtyři účastnice se pak zapojily do závodu ve šplhu ze sedu bez přírazu, v němž se opět umístila, tentokrát však na třetím místě, gymnazistka Amálie Drahotuská. Nejrychlejší byla studentka tělesné výchovy a biologie Tina Valeriánová s časem 12,39 sekundy.

Vítězky a vítězové obdrželi medaile, diplomy a drobné pozornosti, Soňa Formánková a Jiří Buben z pořádající katedry sportu předávali také symbolické poukazy na finanční cenu děkana FTK UP.

„Dvacátý ročník přeboru ve šplhu se povedl, jsem moc spokojený. Oproti loňsku se zvedla úroveň, ženy i muži na prvních místech předvedli pěkné výkony, zhruba o sekundu lepší, na druhou stranu se zmenšil počet těch, kteří nevyšplhali. Tradičně skvělá byla atmosféra, účastníci se navzájem podporovali, i když to někomu zrovna nešlo. Také mě těší, že se závod dostává více do povědomí v Olomouci a že se účastní i závodníci ze středních škol. Open závod bychom příště chtěli udělat větší,“ shrnul Jiří Buben.

Kromě samotného měření sil na lanech došlo v tělocvičně Hynaisova i na připomínku jednoho významného sportovního výročí. Před sto lety získal Bedřich Šupčík v Paříži první československou olympijskou medaili – a to právě ve šplhu na laně. U příležitosti tohoto výročí bude šplh zařazen do programu letošních Českých akademických her, které se konají na konci června v Liberci.

Přehled vítězů Přeboru UP ve šplhu na laně 2024:

ženy 4,5 m volná technika

1. Amálie Drahotuská, Gymnázium Olomouc-Hejčín – 4,28

2. Tereza Wittassková, FTK – 4,94

3. Zuzana Jonášová, FTK – 5,38

+ cena děkana:

Daniela Jozlová, FTK – 5,89

ženy 4,5 m ze sedu

1. Tina Valeriánová, FTK – 12,39

2. Tereza Kräuterová, FTK – 13,26

3. Amálie Drahotuská, Olomouc-Hejčín – 13,40

muži 4,5 m

1. Aleš Březina, FTK – 3,79

2. Jan Kohoutek, SPŠ strojnická Olomouc – 3,87

3. Josef Losse, Olomouc-Hejčín – 4,41

+ cena děkana:

Benjamin Jakob, FTK – 4,65

Mikeš Cahel, FTK – 4,98

Jan Ševčík, FTK – 5,09

muži 8 m

1. Aleš Březina, FTK – 8,76

2. Jan Rolenc, FTK – 9,66

3. Jan Kohoutek, SPŠ strojnická Olomouc – 11,83

Read More

V menzách startuje kampaň na podporu zdravého životního stylu

To, co jíme, má dopad nejen na naše zdraví, ale také na životní prostředí. Udržitelná univerzita proto v menzách UP spouští kampaň,...

Jak na Parkinsona. Neurolog Martin Nevrlý o hluboké stimulaci mozku i…

Rozhovor pro Olomoucký deník Read More

Neuteklo vám?

00:06:44

Kraj zbízka 15/2024

Pobytové sociální služby zdravotně hendikepovaných dostávají novou podobu. Z velkých zařízení Olomoucký kraj klienty postupně přesunuje do domovů rodinného typu. Příkladem takzvané transformace je krajská organizace Nové Zámky. Zdravotnická záchranná...
00:02:31

Hlavním motivem 59. ročníku AFO je paměť

Filmové projekce a špičkové dokumenty z celého světa, přednášky, diskuse a setkání. To vše letos přinese...
00:00:27

Výstava Hranice poznání představuje výsledky původního výzkumu Hranického krasu

Unikátní výstava v Hranicích odhaluje tajemství Hranické propasti. Prezentuje výsledky výzkumu vědců z Mendelovy univerzity v...
00:05:11

Téma týdne 15/2024

Rada města Olomouce schválila zadání studie, která ukáže, jak řešit celkovou rekonstrukci tramvajové trati v Hodolanech....
00:06:48

Otevřená radnice 15/2024

Má město možnost při povolování uzavírek přísněji posuzovat a kontrolovat účelnost jejich délky trvání? Uvažuje město Olomouc...