Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 5. 2. 2023.

Svátek má Dobromila.

CzechEnglishPolishUkrainian
-4.6 C
Olomouc
-2.5 C
Prostějov
-3.6 C
Přerov
-3.8 C
Šumperk
-3.5 C
Jeseník
Neděle, 5. února 2023.

Svátek má Dobromila.  Dobré ráno.

Studenti na Islandu mapovali sesuvy půdy

Seznámit studenty s nejnovějšími metodami mapování sesuvů půdy a přidružených přírodních hazardů bylo cílem mezinárodní terénní exkurze nazvané Geospatial technologies in hazard research and response, které se na Islandu v polovině srpna zúčastnili studenti Univerzity Palackého v Olomouci, University Innsbruck a University of Iceland.

„Kurz na Islandu byl velice přínosný. Nejvíc si cením toho, že jsem mohl využít své teoretické znalosti a ověřit si je přímo v terénu, kde jsme trávili veškerý čas bez ohledu na počasí. Skvělé bylo, že každý den byl koncipovaný trochu jinak a vše plynule navazovalo. Například jsme vyrazili na celodenní průzkum, kde jsme využili geofyzikální metody. Cesta nebyla jednoduchá, doslova jsme šplhali až téměř na vrchol hřebenu, kde jsme zkoumali přítomnost permafrostu a strukturu podloží,“ uvedl Matěj Kašpar, student oboru Regionální geografie.

Exkurze byla zaměřena na okolí města Seyðisfjörður, které je každoročně ohrožováno sesuvy půdy a lavinami. „První dva dny byly zaměřeny spíše na geologické mapování a nástroje fyzické geografie. Dále jsme se věnovali participativnímu mapování a metodám humánní/socio-ekonomické geografie,“ doplnil Jiří Pánek z katedry rozvojových a environmentálních studií, který exkurzi na Univerzitě Palackého koordinoval.

Olomoučtí studenti ještě před začátkem samotné exkurze využili unikátní příležitosti vidět aktivní sopku v oblasti Fagradalsfjall. „Ze všeho nejlepší bylo, že se sešla skvělá skupina lidí a vztahy s učiteli byly až na přátelské úrovni. Zajímavý byl také sběr měkkých dat. Téměř každý Islanďan s námi spolupracoval a podělil se o své zkušenosti, což bylo skvělé. Určitě můžu podobný kurz jedině doporučit,“ dodal Matěj Kašpar.

Exkurze byla financována v rámci Aliance Aurora. Součástí pedagogického sboru byli pracovníci z University of Iceland, Univerzity Palackého a islandské meteorologické služby.

[odkaz na zdroj]

Cenný bod. Domácí se lépe vypořádali s terénem, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Bod ze Slovácka je cenný, ale musíme ho potvrdit doma, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Neuteklo vám?

00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin 41 minut v olomoucké porodnici. Oblíbené a tradiční kulturní akce, oslavy významných výročí i...
00:02:35

Stavba blokuje stezku

V Přerově, na frekventované třídě 17. listopadu, teď musí dávat pozor všichni. Chodci, cyklisté i řidiči. Dopravní...
00:00:35

Město Šternberk je historickým městem roku 2022 v Olomouckém kraji

Vítězem v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón...
00:05:19

Téma týdne 5/2023

Vytuň si školu. Tak se jmenuje soutěž díky které mohou žáci olomouckých základních škol zvelebit a...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
Generated by Feedzy