Přeložit náš web

Ne, 19. 5. 2024.

Svátek má Ivo.

13 C
Olomouc
13.6 C
Prostějov
14.1 C
Přerov
12.6 C
Šumperk
12.2 C
Jeseník
Neděle, 19. května 2024.

Svátek má Ivo.  Dobré ráno.

Studenti absolvovali bezpečnostní workshop pro budoucí učitele

Jak by se měl zachovat učitel při agresi ozbrojeného útočníka ve škole? Nejen k tomu poskytl studentům cenné rady a informace workshop, který se uskutečnil na Fakultě tělesné kultury UP. Vedle školení zvyšování odolnosti měkkých cílů, která pod vedením bezpečnostního experta Miloše Drdly probíhají již od loňského podzimu (viz tento článek), jde o další dílek do mozaiky opatření, kterými chce Univerzita Palackého zvýšit bezpečnost svých zaměstnanců a studentů – v tomto případě navíc zaměřený na budoucí uplatnění posluchačů.

Workshop, který v aule FTK UP absolvovaly čtyři desítky studujících, připravil Pavel Otřísal, garant programů fakulty spojených s učitelstvím a ochranou obyvatelstva a mimo jiné člen pracovní skupiny k zajištění bezpečnosti na UP, ve spolupráci s Petrem Mockem, doktorandem na FTK a CMTF UP a členem Akademického senátu UP. 

„Dosavadní školení věnovaná měkkým cílům byla určena především univerzitním zaměstnancům. Jako garant a učitel ochrany obyvatelstva jsem tak cítil jakýsi dluh vůči studentům, umocněný tím, že tu připravujeme budoucí učitele. O školení zaměřeném na studenty byla řeč i na zasedání Akademického senátu UP. Proto jsem se rozhodl připravit takovéto úvodní setkání se základními informacemi, na které by mohly později navázat praktické nácviky,“ uvedl.

Původně prý setkání plánoval jako hodinové, účastníky však téma zaujalo tak, že se workshop výrazně protáhl. „Dotazy, které v aule padly, a zpětná vazba od účastníků workshopu svědčí o tom, že studenti tuto problematiku řeší a uvědomují si, že to není záležitost vyřešitelná lusknutím prstu. Uvidíme, jestli o toto bude zájem i na dalších fakultách, nicméně chtěl bych, abychom v bezpečnostní komisi promysleli možnosti proškolení nastupujících prvních ročníků na začátku akademického roku,“ dodal Pavel Otřísal.

A jak by se tedy měl zachovat učitel s dětmi ve třídě v případě útoku na škole? „V každém případě je nutné zachovat klidnou hlavu a snažit se vytvořit v rámci možností prostor pro přežití na dobu zhruba 25 minut, pokud počítáme 10–15 minut útok a 8–10 minut dojezdovou dobu policejní prvosledové hlídky. V takové situaci samozřejmě minuta není minuta, čas plyne jinak, ale opravdu je třeba zachovat klid, uvědomit si vlastní odpovědnost, stanovit si scénář těch nejzákladnějších opatření, jako je například ztišení mobilů, navázání efektivní komunikace s operátory linky 158 a vedením školy, a pokusit se rozhodnout o přijetí opatření v rámci v systému U–S–B, tedy uteč – schovej se, případně opevni se – bojuj,“ přiblížil garant ochrany obyvatelstva na FTK UP.

Read More

Klára Katrušáková: Někdy se potřebuju vymlátit

Klidně, až zasněně působí Klára Katrušáková, studentka psychologie a muzikoterapie, když ji potkáte na univerzitě anebo s kytarou na náměstí, kde hrává pro...

Vychází květnové číslo krajského měsíčníku

Jeho hlavním tématem je doprava. Co vše kraj v rámci dopravy zajišťuje a řeší? Read More

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 20/2024

Nezůstávat jen v Olomouci, ale poznávat na místě situaci a problémy, které je potřeba řešit v regionech. To je smyslem výjezdních jednání radních Olomouckého kraje. Tentokrát se uskutečnilo na...

Týden rané péče v Olomouci

Až do 19. května probíhá v celé České republice týden rané péče. Bohatý program sestavila i...

Tuzemští včelaři hlásí výrazně nižší úhyny včelstev

Letošní zimu přežilo víc včelstev než v předchozích letech. Vyplývá to z průzkumu COLOSS, který sleduje...

Téma týdne – 20/2024

Taneční a pěvecká vystoupení dětských skupin, stánky s nabídkou sociálních služeb i volnočasových aktivit ve městě,...

Otevřená radnice 20/2024

V otevřené radnici se tentokrát dozvíte, zda bude opraven povrch ulice I. P. Pavlova, který je...