Přeložit náš web

Ne, 3. 3. 2024.

Svátek má Kamil.

8.3 C
Olomouc
8.2 C
Prostějov
8.7 C
Přerov
7.9 C
Šumperk
7.3 C
Jeseník
Neděle, 3. března 2024.

Svátek má Kamil.  Dobré ráno.

Student pedagogické fakulty kreslil pro edukační komiks věnovaný životu Františka Färbera

Han Jiang Xue, student učitelství výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, spolupracoval na vzniku edukačního komiksu s názvem Touha žít. (Ne)obyčejný příběh Františka Färbera z Kroměříže. Jeho kresby, mapující život tohoto kroměřížského rodáka, vystavilo před časem Muzeum Kroměřížska.  

Díky spolupráci Pedagogické fakulty UP, jejího studenta Hana Jiang Xua a Muzea Kroměřížska vznikl edukační komiks Touha žít. (Ne)obyčejný příběh Františka Färbera z Kroměříže. Představuje dějiny 20. století skrze konkrétní lidské osudy a je určený žákům základních a středních škol, kteří do muzea přijdou na stálý edukační program zaměřující se na židovskou komunitu v Kroměříži. Návštěvníci si nový komiks mohli prohlédnout i v rámci stejnojmenné výstavy, na níž byla kromě originálů Hanových kreseb vystavena i celá řada dalších exponátů z muzejních sbírek.

„Nakreslil jsem čtyřicet obrazů. Některé vznikly celkem rychle, na jiné, u nichž bylo potřebné více přemýšlet o emocích hlavního hrdiny, jsem potřeboval času víc. Vzniklé obrazy se staly podkladem pro třicet malých komiksových obrázků,“ uvedl Han Jiang Xue.

Návštěvu kroměřížského muzea mu na katedře výtvarné výchovy doporučila proděkanka Petra Šobáňová, která za pedagogickou fakultu dojednala s Muzeem Kroměřížska i Memorandum o spolupráci.

„Jsem moc rád, že jsem se díky docentce Petře Šobáňové mohl tohoto projektu zúčastnit, a velmi děkuji za pravidelné schůzky, které se uskutečnily přímo v muzeu a při nichž jsem se s příběhem Františka Färbera a jeho současníků seznámil. Společně s kurátorkou kroměřížského muzea jsme probírali Färberovy důležité životní etapy na pozadí historických událostí. Jeho život jsme pak rozdělili do tří etap: šťastné dětství, smutek druhé světové války a nový život po válce,“ uvedl posluchač katedry výtvarné výchovy Han Jiang Xue.

Ve své tvorbě vycházel z historických pramenů, například z rodinných fotografií, korespondence, z portrétů členů rodiny Färberových či z předmětů, které jsou uloženy v depozitáři historické podsbírky muzea. Tvořil v různých formátech. Jeho díla pak do výsledné malé komiksové podoby uzpůsobil muzejní grafik.

„Nyní se už připravuji na další výstavu, na níž budou rezonovat témata věnující se sociálním problémům v Číně. Výstava obsáhne i některá témata, o nichž je v Číně zakázáno mluvit,“ dodal čínský student katedry výtvarné výchovy.

Han Jiang Xue, student katedry výtvarné výchovy PdF UP, se narodil v severní Číně. Vystudoval střední školu při Tchien-ťinské akademii výtvarných umění. Už několik let žije v České republice, v malé vesnici na Kroměřížsku. Jeho tvorba je velmi široká. Neomezuje se jen na kresbu, ale věnuje se rovněž malbě nebo práci se dřevem a kůží. Komiks vnímá jako vyjadřovací prostředek, tichý jazyk, jenž nemá žádné národní hranice a jazyková omezení. Tvoří i pod uměleckým jménem Han Snow.

Read More

Krátkodobé uzavření sběrného dvora v Příčné ulici

Ve dnech 5. až 11. března 2024 bude ve Sběrném dvoře v Příčné ulici měněna mostní váha. Z tohoto důvodu bude...

Hýbejte se a bavte s univerzitním sportovním centrem

Lekce jógy, společenského tance či indoorcyclingu, skupinový basketbal, florbal nebo volejbal, kurzy jezdectví, horolezectví i plavání. To je jen střípek ze...

Neuteklo vám?

00:06:52

Víte, že? 09/2024

Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Řidiči zde musí počítat se zúžením. Kvůli výstavbě nové lávky pro pěší a cyklisty. Více než 127 milionů korun. Tolik dluží...
00:02:34

Zdobnou fasádu plumlovského zámku čeká nákladná rekonstrukce. Začít má letos

Zámek v Plumlově na Prostějovsku patří k nejzajímavějším turistickým destinacím v našem kraji. Od loňského roku...
00:00:30

Nadace Agel přispěla pětileté Lindě na speciální ortézu

Pětiletá Linda trpí oslabením jedné poloviny těla. Díky speciální ortéze nyní může lépe chodit. Na tu...
00:05:32

Téma týdne 09/2024

Od ledna do března provádí pracovníci Technických služeb na území města Olomouce ořezy stromů. Lidé se...
00:06:52

Víte, že? 09/2024

Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Řidiči zde musí počítat se zúžením. Kvůli...