Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 3. 2. 2023.

Svátek má Blažej.

CzechEnglishPolishUkrainian
4 C
Olomouc
4.1 C
Prostějov
3.7 C
Přerov
2.5 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Pátek, 3. února 2023.

Svátek má Blažej.  Dobrý večer.

Štědré (nejen) Vánoce!

K době vánoční patří radost z darování a obdarování. Dárkem vyjadřujeme vztah k tomu druhému, v dárku se zrcadlí naše osobnost. Možná i proto není vždy jednoduché vybrat ten „správný“ dárek. A někdy je také celkem složité dárek přijmout a projevit naši vděčnost. 

V době vánoční jsme často oslovováni, abychom projevili svou štědrost, abychom se podělili o to, co máme, čeho se nám dostává. Máme tak další příležitost zakoušet pocity, které jsou spojené s darováním peněz, materiálních věcí nebo i našeho vlastního volného času.

Profesionálové z různých oblastí oceňují dobrovolnou práci tisíců lidí, bez kterých by nebylo možné zvládnout nejen krize velkého rozsahu a dopadu. Dobrovolníci, lidé dobré vůle a dobrého srdce, jsou trvalým zdrojem podpory, radosti a inspirace v různých oblastech našeho života. Jejich altruismus a solidarita přispívají k lepší kvalitě životního prostředí a mezilidských vztahů. Povzbuzují, motivují a posilují tisíce lidí v náročných životních situacích. 

Uplynulý rok byl v mnoha ohledech svým způsobem výzvou pro každého z nás. Potěšující je, že navzdory vyčerpání z předchozích dvou let mnozí dobrovolníci vytrvali. Možná i proto, že se k nim přidaly další desítky, stovky, tisíce lidí, kteří takto vyjádřili svůj lidský i občanský postoj. Nechyběli mezi nimi ani vysokoškolští studenti. Často dobrovolnickou pomoc v jednotlivých společenstvích a organizacích iniciovali a organizovali. Opět prokázali své nezastupitelné místo ve společnosti. 

Doba vánoční je časem radosti a naděje. Můžeme obdarovávat. Můžeme se stát součástí příběhů konkrétních lidí. Můžeme prožívat jedinečné pocity smysluplnosti našeho bytí skrze pomoc jiným. Máme být za co vděčni. 

Štědré (nejen) Vánoce všem lidem dobré vůle!  

 

Tatiana Matulayová

katedra křesťanské sociální práce CMTF UP
garantka Dobrovolnického centra UP

[odkaz na zdroj]

Odstartoval nový pacientský program Nebuď pod tlakem

Prvních dvanáct účastníků nového pacientského programu Nebuď pod tlakem si dnes na I. interní kliniky – kardiologické vyslechlo, co je v...

Sigma míří do Uherského Hradiště. V sobotu ji čeká Slovácko

Souboj dvou celků se shodným bodovým ziskem nabídne 18. kolo FORTUNA:LIGY. V moravském derby se v Uherském Hradišti střetne Sigma s domácím Slováckem.  ...

Neuteklo vám?

00:06:31

Kraj zblízka 05/2023

Dobrý den. Jsme rádi, že jste s námi u pořadu Kraj zblízka. Olomoucké hejtmanství přispěje na obnovu venkova. Například na výstavbu nebo opravu místních komunikací, chodníků i veřejného osvětlení....
00:02:35

Stavba blokuje stezku

V Přerově, na frekventované třídě 17. listopadu, teď musí dávat pozor všichni. Chodci, cyklisté i řidiči. Dopravní...
00:00:35

Město Šternberk je historickým městem roku 2022 v Olomouckém kraji

Vítězem v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón...
00:05:19

Téma týdne 5/2023

Vytuň si školu. Tak se jmenuje soutěž díky které mohou žáci olomouckých základních škol zvelebit a...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
Generated by Feedzy