Přeložit náš web

Pá, 13. 9. 2024.

Svátek má Lubor.

9 C
Olomouc
8.7 C
Prostějov
9 C
Přerov
7.8 C
Šumperk
6.2 C
Jeseník
Pátek, 13. září 2024.

Svátek má Lubor.  Dobré ráno.

Škola archeometrie se zaměří na spolupráci přírodovědců s historiky a archeology

Propojit přírodovědné a humanitní obory si klade za cíl druhý ročník Školy archeometrie, který se 2. a 3. února uskuteční v Pevnosti poznání. Mezioborové setkání vědeckých pracovníků pořádají katedry analytické chemie a geologie, Archeologické centrum Olomouc, Národní památkový ústav a Pevnost poznání.

„V současné době archeologové, historici umění a podobně orientované obory zjišťují, že spolupráce s přírodovědnými obory je velmi přínosná a může jejich poznání posunout zase o kus dál. Na druhou stranu si i zástupci přírodovědných oborů uvědomují, že mít možnost analyzovat různé unikátní předměty je také výhodné, ať už kvůli vývoji nových metod či z důvodu publikačních možností,“ uvedl Lukáš Kučera z katedry analytické chemie.

Přes 80 přihlášených účastníků může první den Školy archeometrie vybírat ze čtyř zajímavých sekcí – Technologický průzkum 1, Technologický průzkum 2, Antropologie a Analýza izotopů. Připraveny jsou přednášky zaměřené například na možnosti a limity radiokarbonového datování v archeologii, na moderní metody pro archaeometrickou analýzu, parazitologii, technologii smaltů a jejich analýz, na analýzu historických strusek či novinky v molekulové spektroskopii a mikroskopii.

„Katedra geologie se velmi ráda spolupodílí na organizaci této akce. Škola je ukázkovým příkladem společného hledání zajímavých výzkumných témat, metod a interpretací mezi chemiky, geology a archelogy. Společných hřišť k tomu máme spoustu. Jedná se například o studium materiálů, rekonstrukci starých výrobních technik, uložení archeologických objektů pod zemí a techniky jejich vyhledávání. Na geologii se snažíme nezahálet, takže investujeme třeba do geofyzikálního vybavení, vypisujeme geoarcheologická témata závěrečných prací studentů, spolupracujeme s firmami a řešíme projekty. Nejnověji třeba projekt GA ČR „Rekonstrukce mobility v mladém paleolitu na základě provenience radiolaritových artefaktů“ pod taktovkou Martina Moníka. Existuje určitě spousta důvodů, proč se na setkání těšit,“ uvedl Ondřej Bábek, vedoucí katedry geologie.

O den později budou na programu přednášky konkrétních výzkumných směrů v oblasti archeometrie. „Odborníci pohovoří například o lehkých izotopech v kosterním materiálu, absolutně datovaných archeologických kontextů na Moravě nebo o petrografické analýze stavebních kamenů a pojiv  z kostela sv. Mořice v Olomouci. Na závěr se návštěvníci mohou zúčastnit workshopu štípání kamene,“ dodal Lukáš Kučera.

[odkaz na zdroj]

Hasiči doporučují občanům připravit se na povodně

Jak se připravit na povodně nebo co si sbalit do evakuačního zavazadla radí občanům krajští hasiči. Read More

Seznam tajemníků povodňových komisí

V souvislosti s předpovídanými extrémními srážkami zveřejňujeme pro zástupce obcí kontakty na tajemníky povodňových komisí. Read More

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 37/2024

Olomoucký kraj otevřel základní školu pro žáky s poruchami autistického spektra. První svého druhu v kraji a druhou v Česku. Od 1. září začala fungovat v Olomouci, pro děti...

V Olomouci proběhlo vyhlášení výsledků soutěže ve třídění odpadu

V prostorách olomouckého Červeného kostela se letos už po devatenácté uskutečnilo vyhlašování výsledků soutěže ve třídění...

Výstava odhaluje tajemství českých nářečí

Chcete rozumět řeči svých prarodičů? Tajemství českých nářečí nyní odhaluje výstava v prostorách Muzea a galerie...

Otevřená radnice 37/2024

Nešťastně řešený výjezd z ulice Štursova na ulici Vejdovského. Přes zaparkovaná auta nejde dobře vidět na...

Kraj zblízka 37/2024

Olomoucký kraj otevřel základní školu pro žáky s poruchami autistického spektra. První svého druhu v kraji...