Přeložit náš web

St, 28. 2. 2024.

Svátek má Lumír.

10 C
Olomouc
9.9 C
Prostějov
10 C
Přerov
9.7 C
Šumperk
7.8 C
Jeseník
Středa, 28. února 2024.

Svátek má Lumír.  Dobré ráno.

Škola archeometrie se zaměří na spolupráci přírodovědců s historiky a archeology

Propojit přírodovědné a humanitní obory si klade za cíl druhý ročník Školy archeometrie, který se 2. a 3. února uskuteční v Pevnosti poznání. Mezioborové setkání vědeckých pracovníků pořádají katedry analytické chemie a geologie, Archeologické centrum Olomouc, Národní památkový ústav a Pevnost poznání.

„V současné době archeologové, historici umění a podobně orientované obory zjišťují, že spolupráce s přírodovědnými obory je velmi přínosná a může jejich poznání posunout zase o kus dál. Na druhou stranu si i zástupci přírodovědných oborů uvědomují, že mít možnost analyzovat různé unikátní předměty je také výhodné, ať už kvůli vývoji nových metod či z důvodu publikačních možností,“ uvedl Lukáš Kučera z katedry analytické chemie.

Přes 80 přihlášených účastníků může první den Školy archeometrie vybírat ze čtyř zajímavých sekcí – Technologický průzkum 1, Technologický průzkum 2, Antropologie a Analýza izotopů. Připraveny jsou přednášky zaměřené například na možnosti a limity radiokarbonového datování v archeologii, na moderní metody pro archaeometrickou analýzu, parazitologii, technologii smaltů a jejich analýz, na analýzu historických strusek či novinky v molekulové spektroskopii a mikroskopii.

„Katedra geologie se velmi ráda spolupodílí na organizaci této akce. Škola je ukázkovým příkladem společného hledání zajímavých výzkumných témat, metod a interpretací mezi chemiky, geology a archelogy. Společných hřišť k tomu máme spoustu. Jedná se například o studium materiálů, rekonstrukci starých výrobních technik, uložení archeologických objektů pod zemí a techniky jejich vyhledávání. Na geologii se snažíme nezahálet, takže investujeme třeba do geofyzikálního vybavení, vypisujeme geoarcheologická témata závěrečných prací studentů, spolupracujeme s firmami a řešíme projekty. Nejnověji třeba projekt GA ČR „Rekonstrukce mobility v mladém paleolitu na základě provenience radiolaritových artefaktů“ pod taktovkou Martina Moníka. Existuje určitě spousta důvodů, proč se na setkání těšit,“ uvedl Ondřej Bábek, vedoucí katedry geologie.

O den později budou na programu přednášky konkrétních výzkumných směrů v oblasti archeometrie. „Odborníci pohovoří například o lehkých izotopech v kosterním materiálu, absolutně datovaných archeologických kontextů na Moravě nebo o petrografické analýze stavebních kamenů a pojiv  z kostela sv. Mořice v Olomouci. Na závěr se návštěvníci mohou zúčastnit workshopu štípání kamene,“ dodal Lukáš Kučera.

[odkaz na zdroj]

Tělocvična na Velké Dlážce dostane novou podlahu, ta stará slouží bezmála třicet let

Sedmadvacet let sloužila podlaha v tělocvičně žákům ze Základní školy Velká Dlážka. Teď už je na konci své životnosti a v létě...

Kraj se letos pustí do oprav téměř šedesáti silnic a mostů

Na investiční akce hejtmanství vyčlenilo jednu miliardu korun. Read More

Neuteklo vám?

00:05:18

Téma týdne 08/2024

Reklamní poutače významným způsobem ovlivňují vzhled budov. Nejinak je tomu i v případě domů v historickém památkově chráněném centru Olomouce. Zvýšit kvalitu reklamy v centru města se radnice snaží...
00:02:17

Přerov chce koupit budovu sousedící s bývalým Emosem

Na přerovském náměstí Tomáše Garrigua Masaryka stojí už od konce šedesátých let. Budova s číslem popisným...
00:02:51

Bobr dělá paseku u rybníků ve Svrčově na Přerovsku

U rybníků ve Svrčově na Přerovsku dělá paseku bobr evropský. Chráněný druh způsobuje městu škody a...
00:06:46

Kraj zblízka 09/2024

Dnes společně zavítáme do Prostějova, do tamního muzea. Nově se zde otevřela expozice o Jiřím Wolkerovi....
00:05:18

Téma týdne 08/2024

Reklamní poutače významným způsobem ovlivňují vzhled budov. Nejinak je tomu i v případě domů v historickém...