Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 3. 10. 2022.

Svátek má Bohumil.

CzechEnglishPolishUkrainian
12.8 C
Olomouc
13.1 C
Prostějov
13.7 C
Přerov
10.1 C
Šumperk
10.9 C
Jeseník
Pondělí, 3. října 2022.

Svátek má Bohumil.  Dobré odpoledne.

Senioři si během kroužků v Pevnosti poznání vyzkouší virtuální realitu

Aktivní senioři, kteří chtějí trávit volný čas v inspirativním prostředí Pevnosti poznání, vědeckém centru Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, mají jedinečnou příležitost přihlásit se do nových odpoledních kroužků, příměstského tábora nebo vzdělávacího cyklu. Na aktivity se již lze registrovat.

Lidé ve zralém věku si mohou vybrat z několika formátů volnočasových aktivit v Pevnosti poznání. Novinkou je kroužek Letokruhy 65+, který je určen všem, kteří chtějí poznat minulost, ale také mají chuť se podívat do budoucnosti. „Senioři budou poznávat moderní technologie a učit se novým věcem. Stanou se badateli ve své vlastní minulosti a navštíví například olomoucký archiv. Vyzkouší si virtuální realitu a také přenechají odkaz dalším generacím,“ pozval do kroužku lektor Pevnosti poznání Tomáš Šmerda. Kroužek bude v science centru probíhat od 19. září každé pondělí v čase 15:30–17:00 a zájemci se mohou už teď registrovat na webových stránkách.

Zajímavou výzvou, jak vyzkoušet něco nového, je také čtvrteční kroužek spolku FurtFit. Ten v prostorách Pevnosti poznání organizuje lektorka Helena Kilianová. Program je zaměřen na uchování a posilování duševní i fyzické svěžesti prostřednictvím aktivit a snadných cvičení zapojujících více smyslů, motoriku, rovnováhu a koordinaci. Stranou nebude ani procvičování paměti, slovní zásoby a verbálního vyjadřování, logiky, prostorového vnímání či rozvoj fantazie a kreativity. Kromě toho spolek FurtFit připravil od 20. do 22. září třídenní příměstský tábor. „V programu jsou relaxační, uvolňovací a veskrze zábavné aktivity, díky nimž účastníci přijdou na pozitivní myšlenky, poznají nové lidi, lehce protáhnou tělo, procvičí mozkové závity, všechny smysly, prsty, ruce i plíce,“ doplnila organizátorka Helena Kilianová.

Dalším, již tradičním a oblíbeným projektem je kurz Blízká setkání třetího věku. V průběhu září se mohou do navazujících 2. a 3. ročníků přihlásit dřívější absolventi. Vzdělávací cyklus se koná v Pevnosti poznání od roku 2016 a je určený všem seniorům, které zajímá, jak pozitivně a efektivně ovlivnit průběh vlastního stárnutí. Atraktivní náplň jednotlivých lekcí vytváří neopakovatelnou pozitivní atmosféru, která mezi účastníky buduje dlouhodobá pevná přátelství.

„Široké spektrum promyšlených volně na sebe navazujících zábavných vzdělávacích aktivit komplexně rozvíjí tělo i mysl seniorů. Zaměření jednotlivých lekcí je z hlediska obsahu i porozumění maximálně přizpůsobeno potřebám seniorské generace – rozvíjí jejich kognitivní a pohybové schopnosti i celkovou orientaci v dnešním moderním světě. Společnou linií všech kurzů jsou tři základní témata vedená zkušenými lektory: fyziologie lidského těla, mozkový jogging a fyzioterapie. Ve druhém a třetím ročníku je náplň kurzu postupně rozšiřována o další témata, jako jsou např. psychologie, žonglování, jóga, muzikoterapie nebo arteterapie,“ vysvětlila Ivana Fellnerová, vysokoškolská pedagožka a předsedkyně spolku Pro poznání.

Centrum popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého sídlí v unikátně zrekonstruované, památkově chráněné budově velkého dělostřeleckého skladu z roku 1857. Prostřednictvím expozic, dílen, laboratoře a digitálního planetária zde zaměstnanci a studenti univerzity zábavnou a hravou formou přibližují dětem i dospělým vědecké poznatky i historická fakta. Z důvodu rekonstrukce je dočasně uzavřena expozice Do historie!.

Více o programu na www.pevnostpoznani.cz.

Read More

MILOSTIVÉ LÉTO KONČÍ 30. LISTOPADU

Jedná se o jedinečnou možnost splatit exekuce bez úroků. Fyzickým osobám, které mají dluh vůči státu a jiným veřejnoprávním věřitelům vymáhaný...

Kamerový systém – zajímá nás váš názor

Jaký máte názor na současný kamerový systém?

Neuteklo vám?

00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum s hlavním vlakovým nádražím. Až dosud tu lidé v parných letních měsících moc...
00:02:08

V mezinárodní soutěži Evropská kvetoucí sídla získal Dobrochov zlatou medaili

Česká republika slaví úspěch. Díky malé vesnici Dobrochov na Prostějovsku, kde se mimořádně starají o životní...
00:00:34

Peníze z benefičního koncertu pomohou ukrajinským uprchlíkům

Šek na 100 tisíc korun předali společnosti Člověk v tísni hejtman Josef Suchánek a jeho první...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...
Generated by Feedzy