Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
St, 7. 12. 2022.

Svátek má Ambrož.

CzechEnglishPolishUkrainian
0.9 C
Olomouc
0.7 C
Prostějov
1.3 C
Přerov
1.1 C
Šumperk
2 C
Jeseník
Středa, 7. prosince 2022.

Svátek má Ambrož.  Dobrý večer.

Senátoři teologické fakulty věnovali arcibiskupovi na rozloučenou knihu o univerzitě

Vzácnou návštěvu přivítali na svém červnovém jednání členové Akademického senátu Cyrilometodějské teologické fakulty UP. Rozloučili se s dosavadním olomouckým arcibiskupem a velkým kancléřem fakulty Janem Graubnerem, který byl jmenován arcibiskupem pražským a opouští Olomouc. Během nabitého programu senát také zvolil svoji novou místopředsedkyni a schválil rozpočet fakulty pro letošní rok.

„Všechny radosti a strasti, které jsme prožívali, jste vždy prožíval s námi. Za to vám, Otče arcibiskupe děkujeme, že jste to s námi vydržel. Budeme doufat, že nám Řím pošle přinejmenším stejně tak dobrého velkého kancléře, jako jsme měli dosud,“ řekl předseda AS CMTF Jaroslav Franc, který arcibiskupovi předal na památku knihu o historii Univerzity Palackého. „Až budete v Praze vzpomínat na Olomouc a naši univerzitu a fakultu, můžete si zalistovat,“ dodal.

Jan Graubner, který absolvoval teologii na přelomu 60. a 70. let na olomoucké pobočce litoměřické bohoslovecké fakulty a v roce 1990 se stal pomocným biskupem olomouckým a krátce nato nástupcem zemřelého arcibiskupa Františka Vaňáka, byl u obnovy teologické fakulty, po téměř celou dobu její novodobé existence byl jejím velkým kancléřem a také na fakultě učil.

„Myslím, že fakulta prošla vývojem pestrým, jak si doba žádala, a můžu říci, že mám radost z toho, jak se rozvinula. Jsem vděčný všem, kteří tady pracovali a zvládli překonat všechny překážky a výzvy. Přeji fakultě, ať se jí nadále daří udržet v rovnováze to, že je vědeckou institucí a zároveň komunitou církve. Přeji, aby se vám nadále dařilo budovat takovou atmosféru, která podstatně ovlivní ty, kteří fakultou projdou, aby nejen něco nastudovali, něco objevili, ale aby zažili Boha. Taková zkušenost, když bude silná, pozitivně a podstatně ovlivní i tu vědeckou práci teologickou,“ uvedl Jan Graubner, který bude 2. července uveden v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na svatovojtěšský stolec a fakticky se tak ujme úřadu arcibiskupa pražského. Do té doby ale mimo jiné ještě udělí svěcení čtyřem novokněžím, absolventům CMTF.

Kromě rozloučení s arcibiskupem čekala senátory také běžná agenda. Jednomyslně schválili návrh letošního rozpočtu fakulty, který počítá s náklady i výnosy ve výši 85,7 milionu korun. Hlasování přitom předcházela debata o možném dopadu zvyšování cen energií na fakultní finance. Schválena byla také výroční zpráva o hospodaření fakulty za loňský rok a podmínky přijetí ke studiu na CMTF pro akademický rok 2023/2024.

Senátoři také projednali záměr děkana Petera Tavela jmenovat Ivanu Vlkovou vedoucí katedry biblických věd. Tuto katedru dlouhodobě vedl nedávno zesnulý profesor Ladislav Tichý. Neplánovaně pak senát přivítal nového člena a volil nového místopředsedu. Senátorského mandátu se vzdal dosavadní místopředseda Jan Koblížek. Místo něj se novým členem senátu stal Josef Mikulášek z katedry systematické teologie. Novou místopředsedkyní pak byla v tajné volbě zvolena vedoucí katedry křesťanské výchovy Petra Potměšilová.

[odkaz na zdroj]

Akademický senát svým hlasováním potvrdil rektora ve funkci

Akademický senát UP na svém mimořádném jednání projednal návrh na odvolání rektora UP Martina Procházky. V tajném hlasování se senátoři univerzity rozhodli...

Pozor, hledáme významné osobnosti!

Statutární město Olomouc vyhlašuje 26. ročník ocenění významných osobností města a 14. ročník udělování Ceny za počin roku 2022. Nominujte osobnost,...

Neuteklo vám?

00:04:18

Otevřená radnice 49/2022

Plánuje město doplnit cedule s názvy ulic tabulkami s informacemi o významných osobnostech, po kterých nesou jméno? I na tento podnět jednoho z našich diváků z Olomouce odpoví další...
00:02:27

Po modernizované trati z Olomouce do Uničova budou vlaky nově jezdit až 160...

Skončila rozsáhlá modernizace železnice mezi Olomoucí a Uničovem. Vytížená regionální trať se díky tomu stala republikovým...
00:00:37

Na bezpečí Olomoučanů dohlíží nové kamery

Kamerový dohlížecí systém slouží v Olomouci už 25 let. Kamery jsou umístěny v rizikových lokalitách, s...
00:04:18

Otevřená radnice 49/2022

Plánuje město doplnit cedule s názvy ulic tabulkami s informacemi o významných osobnostech, po kterých nesou...
00:05:50

Kraj zblízka 49/2022

Pojďme se spolu podívat na taktické cvičení s názvem „Vlak“. Konalo se u Jívové na Olomoucku....
Generated by Feedzy