Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 28. 11. 2022.

Svátek má René.

CzechEnglishPolishUkrainian
2.8 C
Olomouc
2.5 C
Prostějov
1.6 C
Přerov
2.2 C
Šumperk
1 C
Jeseník
Pondělí, 28. listopadu 2022.

Svátek má René.  Dobré ráno.

Seminář se věnoval zobrazování sportu v médiích

O vztahu sportovců a sportovkyň s novináři a o nerovnosti v zobrazování mužského a ženského sportu v médiích se diskutovalo na Fakultě tělesné kultury UP. Během semináře připraveného Komisí rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru (ČOV) byla představena nová brožura zahrnující vedle pohledu samotných sportovců i doporučení pro sportovní redakce.

„Chtěli jsme přispět ke kultivaci našeho sportovního prostředí a dát podnět k tomu, abychom se zamysleli, jak se o sportovkyních a sportovcích bavíme a jak o nich píšeme. Brožurou navazujeme na Portrayal Guidelines, doporučení, která vydal Mezinárodní olympijský výbor. Snažili jsme se navíc zprostředkovat i to, jak sami sportovci vidí svůj vztah se zástupci médií. Myslíme, že je to příručka, která se hodí nejen novinářům, ale všem, kteří se ve sportovním prostředí budou pohybovat,“ uvedla prezentovanou publikaci Ilona Burgrová, předsedkyně zmíněné komise a dřívější basketbalistka.

Podle průzkumů se pouze 4 % globálního mediálního sportovního obsahu věnují ženám, často se přitom informace netýkají sportovních výkonů, ale vzhledu, stylu oblékání nebo vztahů. Na druhou stranu více než polovina respondentů průzkumu Eurobarometr 2022 v České republice uvedla, že sleduje ženský sport v médiích stejně ráda jako mužský. Mezinárodní i Český olympijský výbor proto doporučují vyváženost, nejen co se týče množství mediálního prostoru, ale například i zastoupení žen v redakcích, dále používání genderově neutrálního jazyka, zaměření zejména na sportovní výkony a události nebo srovnatelnost kvality vysílání mužských i ženských soutěží.

„Zkuste si to, co chcete napsat nebo říct o ženě, říci o muži. A obráceně. Pokud vám to bude znít divně, tak pravděpodobně nejde o vhodnou formulaci. To je podle mě doporučení, které není až tak těžké aplikovat,“ vybrala Ilona Burgrová, která prezentací nově vydané české brožury navázala na úvodní online vstup Nadii Bonjour, strategické konzultantky Mezinárodního olympijského výboru.

Do diskuze se následně zapojila i ředitelka komunikace ČOV a dřívější sportovní redaktorka Barbora Žehanová, členka Gender Equality Working Group Mezinárodní biatlonové unie a bývalá biatlonistka Barbora Tomešová, sportovní novinář Jan Dočkal a svůj pohled na vztah sportovců a médií přidal i děkan FTK UP a sportovní psycholog Michal Šafář. „Podle mě je to náročné pro sportovce i novináře. Například při těch těsně posoutěžních rozhovorech jsou pod tlakem oba dva a mohou si vzájemně ublížit, aniž by chtěli. Zvlášť v dnešní době, kdy se všechno zrychluje a zatraktivňuje,“ řekl mimo jiné děkan Šafář. 

Studenti, kterých na setkání v Aplikačním centru BALUO dorazilo na čtyřicet nejen z tělovýchovných oborů, ale i  žurnalistiky, pak svými dotazy otevřeli i témata jako komentování sportovních událostí v médiích ženami nebo rovnost platů sportovců a sportovkyň v totožných disciplínách.

Jak na semináři připomněl děkan Šafář, nešlo o první spolupráci FTK UP a ČOV. Komise rovných příležitostí ve sportu se například na začátku listopadu podílela na konferenci Sport a sexualita v trenérské praxi I, kde odborníci z katedry společenských věd v kinantropologii FTK UP představili průběžné výsledky aktuálního výzkumu Sexualita – hranice v přístupu ke sportovcům a žákům ve sportovní činnosti a tělesné výchově. Tématem výzkumu není jen problematika sexuálního obtěžování, ale i otázky intimity ve sportu, LGBTQ+ nebo poruchy příjmu potravy. „Konference se podařila, od účastníků máme velmi dobrou zpětnou vazbu. Někteří ze zúčastněných trenérů přiznali, že je některé z probíraných věcí překvapily,“ uvedla za organizátory Dana Štěrbová ze zmíněné katedry.

[odkaz na zdroj]

Nejbližší program Sigmy v závěru podzimu

Fotbalisté Sigmy i po odehrání posledního soutěžního zápasu v roce 2022 budou pokračovat v tréninku. Na konci příštího týdne pak fanoušci mohou tým...

Jasný skalp čtvrtfinalisty Ligy mistrů! Olomouc přehrála Hradec Králové

Daniel Fekets - O L O M O U C – Ve 23. kole Tipsport extraligy Mora jasně přehrála královéhradecký Mountfield...

Neuteklo vám?

00:06:51

Kraj zblízka 47/2022

Transformace sociálních služeb – to jsou i lidské příběhy. Třeba pan Pavel žil dlouhá léta v ústavu Nové Zámky. Teď žije klidným životem v domě rodinného typu. Stejně jako...
00:02:30

Zimní údržba začala i silničářům v Olomouckém kraji

O dálnice a silnice prvních tříd na území Olomouckého kraje se, podobně jako jinde, stará Ředitelství...
00:00:28

Pohotový zásah hasičů v Hablově na Prostějovsku zajistil zeď před pádem

Hasiči odvrátili nebezpečí pádu zdi. Hrozící destrukci nahnuté štítové stěny z vepřovice staršího rodinného domu řešili...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel...
Generated by Feedzy