Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 6. 12. 2022.

Svátek má Mikuláš.

CzechEnglishPolishUkrainian
1.4 C
Olomouc
1.4 C
Prostějov
1.4 C
Přerov
2.1 C
Šumperk
3.1 C
Jeseník
Úterý, 6. prosince 2022.

Svátek má Mikuláš.  Dobré odpoledne.

Roztančený královský pár se ujal vlády, déšť majáles nepřekazil

Jsme studenti! Pojďte se bavit s námi! Ať žije majáles! Naposledy tato hesla zněla Olomoucí v době „před covidem“, na svůj 10. ročník si totiž Olomoucký majáles Univerzity Palackého kvůli epidemii musel počkat až do letošního roku. A i když kus hlavního majálesového dne propršelo, programu to až tak neuškodilo. Vedle koncertů nechyběly prezentace studentských a neziskových organizací, sportovní aktivity, autorská čtení anebo taneční workshop s královským párem Kristýnou Coufalovou a Janem Tománkem.

Zájemce lákal na majáles už úterní předprogram na Konviktu, kde mohli navštívit filmové projekce AFOkino nebo se zúčastnit speciálního majálesového hospodského kvízu, také byly předány ceny vítězům běžecké výzvy, kterou v dubnu uspořádala fakulta tělesné kultury. Živo bylo i v Jazz Tibet Clubu, kde vystoupil Tomáš Krejčiřík a James Harries.

Studentské oslavy nicméně byly oficiálně zahájeny průvodem městem a korunovací královny a krále majálesu na balkonu radnice, které přitáhly pozornost nejednoho kolemjdoucího. Korunovace známých tanečníků Kristýny Coufalové a Jana Tománka se ujal rektor UP Martin Procházka, prorektor Vít Procházka předal královské žezlo a mezi gratulanty nechyběl předseda Akademického senátu UP Jiří Langer, primátor Miroslav Žbánek, hejtman Josef Suchánek a dřívější králové Ivana Plíhalová, Josef Jařab a Jindřich Štreit.

„Když jsem se začal před lety objevovat v televizi, volal jsem mamince a říkal jí, vidíš, kam mě ty moje nohy donesly? Když jsem se jako průměrný fotbalista dostal k několika benefičním zápasům, kde jsem hrál s velkými hvězdami českého fotbalu před tisíci diváků, volal jsem tatínkovi a říkal mu, vidíš, kam mě ty moje nohy donesly? No a dnes odpoledne zavolám oběma a řeknu jim, maminko, tatínku, podívejte, kam mě ty moje nohy donesly – jsem králem města Olomouce!“ uvedl korunovaný Jan Tománek.

„Bavte se, zpívejte, tancujte, přeji vám příjemný dlouhý večer a noc,“ popřála stručně přítomným královna Kristýna Coufalová. A příjemný večer to opravdu byl, i zatažená obloha se v průběhu odpoledne postupně vyjasnila, takže si návštěvníci Zbrojnice a Konviktu mohli naplno užít například vystoupení zpěvačky Annabelle, rozverného písničkáře Michala Horáka nebo divokých Circus Brothers. Také si vyslechnout díla vítězů letošní Literární soutěže UP anebo nasbírat potřebný počet razítek do majálesového indexu absolvováním rozličných aktivit u stánků studentských a neziskových organizací. Desítky tancechtivých si nenechaly ujít workshop s královským párem, přičemž Jan Tománek nešetřil slovy chvály, když viděl, jak zdatní tanečníci se v atriu Konviktu sešli.

Majáles myslel i na druhé. Zájemci mohli přispět do kasiček charitní sbírky na pomoc Ukrajině, tuto sbírku podpoří i výtěžek z benefičního prodeje oblečení, který připravil obchod Dobrodruhá spolu s Udržitelnou univerzitou. Na nádvoří Zbrojnice také bylo možné se zapsat do registru dárců kostní dřeně nebo se dozvědět vše potřebné k dárcovství krve. Ohled byl brán i na prostředí, ve kterém žijeme, majáles byl zapojen do projektu Čistý festival, v místech konání nechyběly koše na tříděný odpad a mimo jiné byla součástí programu i beseda o tom, jak se tzv. Zelená dohoda projeví v každodenním životě občana Evropské unie.

[odkaz na zdroj]

Rozpočet města na rok 2023

Od 2. prosince je zveřejněn na úřední desce rozpočet města na rok 2023. Občané mohou podávat do 19. 12. 2022 do...

Paměť národa ukazuje na náměstí Republiky hmatatelné dopady války

Výstava PŘÍBĚHY Z UKRAJINY, která dnes začíná na olomouckém náměstí Republiky, diváky velmi hmatatelně přenese na současnou válečnou Ukrajinu. Torza poničených osobních...

Neuteklo vám?

00:05:50

Kraj zblízka 49/2022

Pojďme se spolu podívat na taktické cvičení s názvem „Vlak“. Konalo se u Jívové na Olomoucku. Hasiči, záchranáři i policisté si při něm vyzkoušeli zásah u srážky dvou vlaků...
00:02:33

Letečtí záchranáři mají nový inkubátor pro přepravu novorozenců vrtulníkem

Letecká záchranná služba Olomouckého kraje začala používat pro přepravu novorozenců vrtulník a transportní inkubátor. Pokud jsou...
00:00:29

Skončila rozsáhlá rekonstrukce Domu dětí a mládeže v Olomouci

Dům dětí a mládeže v Olomouci prošel rozsáhlou rekonstrukcí za více než 13 milionů korun. Většinu...
00:05:50

Kraj zblízka 49/2022

Pojďme se spolu podívat na taktické cvičení s názvem „Vlak“. Konalo se u Jívové na Olomoucku....
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
Generated by Feedzy