Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 3. 7. 2022.

Svátek má Radomír.

CzechEnglishPolishUkrainian
14 C
Olomouc
13.1 C
Prostějov
13.9 C
Přerov
13.3 C
Šumperk
13.3 C
Jeseník
Neděle, 3. července 2022.

Svátek má Radomír.  Dobré ráno.

Romanisté uspořádali seminář pro učitele italštiny

Katedra romanistiky FF UP připravila celodenní seminář pro učitele italštiny s názvem Nuove proposte per insegnare l’italiano. Uskutečnil se díky mezinárodnímu projektu Erasmus KA2 s pracovním názvem Pastille. Cílem tohoto projektu, jehož je katedra spoluřešitelem, je připravit rozsáhlou sadu materiálů pro výuku italštiny jako cizího jazyka.

Semináře se zúčastnilo asi padesát zájemců z různých typů škol, nejvíce z nich přijelo z Lingua nostra (Praha), největší české jazykové školy zaměřené na italštinu, a z Italského kulturního institutu v Praze. Nechyběli také vyučující ze Slovenska, podívat se přijeli i někteří dávní i nedávní absolventi olomoucké italianistiky.

Odborný program završila debata u kulatého stolu, během níž se její účastníci věnovali aktuálním otázkám výuky italštiny. Poslední část semináře pak nabídla procházku po historickém centru Olomouce, především s odkazem na italskou historii a umění.

„Katedra romanistiky FF UP je jedinou katedrou romanistiky v ČR, která věnuje pozornost školení učitelů. Za posledních sedm let byl tento seminář již třetím v řadě. Kolegům, kteří se ho zúčastnili jsme představili projekt Pastille i některé jeho vybrané výsledky. V druhé části programu jsme jim nabídli příspěvky významných mezinárodních odborníků na didaktiku italštiny. Fabrizio Ruggeri z Universidad Complutense v Madridu představil digitální aplikace, které může vyučující v hodinách používat, Alicja Paleta z Jagellonské univerzity v Krakově se zamýšlela nad specifiky výuky mluveného a písemného projevu, Mara Salvalaggio, lektorka italštiny na FF UK v Praze, hovořila o projektu zaměřeném na shadowing mezi italskými studenty a studenty italštiny z několika zemí,“ uvedl za pořadatele semináře Jiří Špička z katedry romanistiky FF UP.

Úspěch semináře je podle něj dalším příspěvkem ke zviditelnění olomoucké italianistiky jak mezi jazykovými a středními školami, tak i na poli aplikované lingvistiky.

„Věříme, že nám takové semináře pomůžou v dlouhodobější spolupráci s různými typy škol i v propagaci italštiny mezi případnými uchazeči o studium na univerzitě,“ uzavřel Jiří Špička.

[odkaz na zdroj]

Sigmu srazily góly v závěru. Žilině podlehla 1:3

Fotbalisté olomoucké Sigmy prohráli ve třetím přípravném utkání slovenské Žilině 1:3. Hanáci od 36. minuty po zásahu Antonína Růska vedli. Krátce...

První sobotní duel bez branek. Sigma remizovala s Prostějovem 0:0

V sobotu měli fotbalisté Sigmy na programu dva přípravné zápasy ve Slatinicích. V tom prvním, který začal hodinu před polednem, se střelecky nikdo...

Neuteklo vám?

00:05:19

Téma týdne 26/2022

Olomouc v těchto dnech opět po čase čelí vlně letních veder. Právě zvyšující se teploty jsou jedním z důsledků měnícího se klimatu. Jak se s těmito změnami vyrovnat tak,...
00:02:16

Dvouletá uzavírka Masarykovy třídy v Olomouci je u konce. Dopravě se otevřel i...

Olomoučané se konečně dočkali. V pátek 1. července se po více než dvou letech plně vrátila...
00:00:27

Tramvaje neprojedou třídou Svobody v Olomouci. Už od 11. července

Město Olomouc se už 11. července pustí do oprav tramvajové trati na frekventované třídě Svobody. Konkrétně...
00:05:19

Téma týdne 26/2022

Olomouc v těchto dnech opět po čase čelí vlně letních veder. Právě zvyšující se teploty jsou...
00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů...