Přeložit náš web

St, 4. 10. 2023.

Svátek má František.

11.4 C
Olomouc
11.1 C
Prostějov
12.1 C
Přerov
11.1 C
Šumperk
8.9 C
Jeseník
Středa, 4. října 2023.

Svátek má František.  Dobré ráno.

Romanisté uspořádali seminář pro učitele italštiny

Katedra romanistiky FF UP připravila celodenní seminář pro učitele italštiny s názvem Nuove proposte per insegnare l’italiano. Uskutečnil se díky mezinárodnímu projektu Erasmus KA2 s pracovním názvem Pastille. Cílem tohoto projektu, jehož je katedra spoluřešitelem, je připravit rozsáhlou sadu materiálů pro výuku italštiny jako cizího jazyka.

Semináře se zúčastnilo asi padesát zájemců z různých typů škol, nejvíce z nich přijelo z Lingua nostra (Praha), největší české jazykové školy zaměřené na italštinu, a z Italského kulturního institutu v Praze. Nechyběli také vyučující ze Slovenska, podívat se přijeli i někteří dávní i nedávní absolventi olomoucké italianistiky.

Odborný program završila debata u kulatého stolu, během níž se její účastníci věnovali aktuálním otázkám výuky italštiny. Poslední část semináře pak nabídla procházku po historickém centru Olomouce, především s odkazem na italskou historii a umění.

„Katedra romanistiky FF UP je jedinou katedrou romanistiky v ČR, která věnuje pozornost školení učitelů. Za posledních sedm let byl tento seminář již třetím v řadě. Kolegům, kteří se ho zúčastnili jsme představili projekt Pastille i některé jeho vybrané výsledky. V druhé části programu jsme jim nabídli příspěvky významných mezinárodních odborníků na didaktiku italštiny. Fabrizio Ruggeri z Universidad Complutense v Madridu představil digitální aplikace, které může vyučující v hodinách používat, Alicja Paleta z Jagellonské univerzity v Krakově se zamýšlela nad specifiky výuky mluveného a písemného projevu, Mara Salvalaggio, lektorka italštiny na FF UK v Praze, hovořila o projektu zaměřeném na shadowing mezi italskými studenty a studenty italštiny z několika zemí,“ uvedl za pořadatele semináře Jiří Špička z katedry romanistiky FF UP.

Úspěch semináře je podle něj dalším příspěvkem ke zviditelnění olomoucké italianistiky jak mezi jazykovými a středními školami, tak i na poli aplikované lingvistiky.

„Věříme, že nám takové semináře pomůžou v dlouhodobější spolupráci s různými typy škol i v propagaci italštiny mezi případnými uchazeči o studium na univerzitě,“ uzavřel Jiří Špička.

[odkaz na zdroj]

MOBILNÍ RADNICE NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ

Přijďte se v pátek 20. října (10:00-12:00) na Masarykovo náměstí zeptat vedení města na to, co vás zajímá. Mj. se s...

Branný závod pro žáky základních škol

V úterý 3. října proběhl na Sv. Kopečku v areálu ZOO a jeho blízkém okolí již dvaadvacátý ročník branného závodu pro...

Neuteklo vám?

00:04:38

Otevřená radnice 39/2023

Kdo dohlíží na pracovníky technických služeb, aby svou práci plnili tak, jak mají? A kdy se dočká výměny zbývající část zábradlí na průtahu městem? Na tyto dotazy diváků z...
00:02:45

Šternberskou ZUŠ ozdobí obří nástěnná malba. Vytváří ji malíř z Francie

Budovu základní umělecké školy ve Šternberku už brzy ozdobí obří nástěnná malba. Takzvaný murál na jedné...
00:00:36

Olomoucký Street Art Festival proměnil sedm veřejných ploch v moderní umění

V Olomouci skončil šestnáctý ročník Street Art Festivalu, přehlídky současného pouličního umění. Účastnilo se ho 14...
00:06:44

Kraj zblízka 40/2023

V Kojetíně postavili nejmodernější logistickou halu v zemi. Robotické distribuční centrum americké společnosti Amazon navštívili i...
00:05:15

Téma týdne 39/2023

Rozsáhlá rekonstrukce Kmochovy ulice v Olomouci a okolních prostranství je u konce. Práce tu začaly koncem...