Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 6. 12. 2022.

Svátek má Mikuláš.

CzechEnglishPolishUkrainian
1.4 C
Olomouc
1.4 C
Prostějov
1.4 C
Přerov
2.1 C
Šumperk
3.1 C
Jeseník
Úterý, 6. prosince 2022.

Svátek má Mikuláš.  Dobré odpoledne.

Romanisté uspořádali seminář pro učitele italštiny

Katedra romanistiky FF UP připravila celodenní seminář pro učitele italštiny s názvem Nuove proposte per insegnare l’italiano. Uskutečnil se díky mezinárodnímu projektu Erasmus KA2 s pracovním názvem Pastille. Cílem tohoto projektu, jehož je katedra spoluřešitelem, je připravit rozsáhlou sadu materiálů pro výuku italštiny jako cizího jazyka.

Semináře se zúčastnilo asi padesát zájemců z různých typů škol, nejvíce z nich přijelo z Lingua nostra (Praha), největší české jazykové školy zaměřené na italštinu, a z Italského kulturního institutu v Praze. Nechyběli také vyučující ze Slovenska, podívat se přijeli i někteří dávní i nedávní absolventi olomoucké italianistiky.

Odborný program završila debata u kulatého stolu, během níž se její účastníci věnovali aktuálním otázkám výuky italštiny. Poslední část semináře pak nabídla procházku po historickém centru Olomouce, především s odkazem na italskou historii a umění.

„Katedra romanistiky FF UP je jedinou katedrou romanistiky v ČR, která věnuje pozornost školení učitelů. Za posledních sedm let byl tento seminář již třetím v řadě. Kolegům, kteří se ho zúčastnili jsme představili projekt Pastille i některé jeho vybrané výsledky. V druhé části programu jsme jim nabídli příspěvky významných mezinárodních odborníků na didaktiku italštiny. Fabrizio Ruggeri z Universidad Complutense v Madridu představil digitální aplikace, které může vyučující v hodinách používat, Alicja Paleta z Jagellonské univerzity v Krakově se zamýšlela nad specifiky výuky mluveného a písemného projevu, Mara Salvalaggio, lektorka italštiny na FF UK v Praze, hovořila o projektu zaměřeném na shadowing mezi italskými studenty a studenty italštiny z několika zemí,“ uvedl za pořadatele semináře Jiří Špička z katedry romanistiky FF UP.

Úspěch semináře je podle něj dalším příspěvkem ke zviditelnění olomoucké italianistiky jak mezi jazykovými a středními školami, tak i na poli aplikované lingvistiky.

„Věříme, že nám takové semináře pomůžou v dlouhodobější spolupráci s různými typy škol i v propagaci italštiny mezi případnými uchazeči o studium na univerzitě,“ uzavřel Jiří Špička.

[odkaz na zdroj]

Paměť národa ukazuje na náměstí Republiky hmatatelné dopady války

Výstava PŘÍBĚHY Z UKRAJINY, která dnes začíná na olomouckém náměstí Republiky, diváky velmi hmatatelně přenese na současnou válečnou Ukrajinu. Torza poničených osobních...

Včely jako vášeň. Ve Výstavní síni Pasáž bude výstava věnovaná včelám a včelařům

Včely jako vášeň – takový je název nové výstavy, kterou od 8. prosince připravuje Výstavní síň Pasáž. „Včelaři jsou lidé postižení...

Neuteklo vám?

00:05:50

Kraj zblízka 49/2022

Pojďme se spolu podívat na taktické cvičení s názvem „Vlak“. Konalo se u Jívové na Olomoucku. Hasiči, záchranáři i policisté si při něm vyzkoušeli zásah u srážky dvou vlaků...
00:02:33

Letečtí záchranáři mají nový inkubátor pro přepravu novorozenců vrtulníkem

Letecká záchranná služba Olomouckého kraje začala používat pro přepravu novorozenců vrtulník a transportní inkubátor. Pokud jsou...
00:00:29

Skončila rozsáhlá rekonstrukce Domu dětí a mládeže v Olomouci

Dům dětí a mládeže v Olomouci prošel rozsáhlou rekonstrukcí za více než 13 milionů korun. Většinu...
00:05:50

Kraj zblízka 49/2022

Pojďme se spolu podívat na taktické cvičení s názvem „Vlak“. Konalo se u Jívové na Olomoucku....
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
Generated by Feedzy