Přeložit náš web

Po, 27. 5. 2024.

Svátek má Valdemar.

15.2 C
Olomouc
15 C
Prostějov
15.7 C
Přerov
16 C
Šumperk
15.7 C
Jeseník
Pondělí, 27. května 2024.

Svátek má Valdemar.  Dobré ráno.

Reportér, který zachytil papeže s hlavou v dlaních. Olomoučtí fotografové představují Vladislava Galgonka

Jeho dokumentární fotografie se řadí ke zlatému fondu České tiskové kanceláře. Jeho reportážnímu hledáčku neunikli Václav Havel, papež Jan Pavel II. či Ivan Lendl. Nyní se fotograf Vladislav Galgonek dočkává knihy, která celistvě mapuje jeho předrevoluční fotožurnalistickou tvorbu z let 1973–1989, plnou nefalšovaných emocí i skrytých příběhů v každodennosti reálného socialismu. Publikace vychází v rámci edice Olomoučtí fotografové ve spolupráci Muzea umění Olomouc (MUO), Vydavatelství Univerzity Palackého (VUP) a České tiskové kanceláře (ČTK).

První fotografie Vladislava Galgonka (* 1946, Český Těšín) pokrývá uhelný prach. Svou kariéru totiž započal v 70. letech 20. století v dolech na Ostravsku jako dvorní fotograf průmyslových podniků, kde se učil pracovat s formátem dokumentární, reportážní i pro­pagační fotografie. Postupně se vypracoval v předního „regionálního“ fotografa České tiskové kanceláře, ve které strávil bezmála 40 let. Jeho nápadité černobílé fotografie tvořily podstatnou část zpravodajství českosloven­ských tištěných médií před rokem 1989. A díky velkorysosti ČTK, která pro potřeby knihy zpřístupnila přes 5000 digitalizovaných černobílých snímků, se nyní to nejzajímavější z Galgonkovy tvorby – mnohdy dosud nespatřené – dostává na světlo světa v jedné komplexní publikaci.

„Galgonkovou každodenní prací bylo najít skrytý příběh v těch nejobyčejnějších situacích a v těch nejméně atraktivních prostředích. Atmosféru doby před rokem 1989 se mu podařilo zachytit ve tvářích lidí, které potkával v továrnách, zemědělských družstvech či administrativních provozech. Dokázal s nimi navázat kontakt, trpělivě je motivoval k uvolněné póze,“ říká editorka knihy a kurátorka MUO Štěpánka Bieleszová.

Galgonek se vždy snažil obyčejné a neustále recyklované události socialistického koloběhu života zachytit z nečekaných perspektiv a tak, aby ve strojených kulisách reálného socialismu odhalil autentické emoce a okamžiky. Ve snaze o co nejzajímavější záběr se dokázal dostat na nepřístupná místa a nacházet invenční úhly pohledu. Při komponování fotografických záběrů kombinoval detailní záběry, nadhledy i podhledy. Známá byla Galgonkova vášeň pro fotografovaní z letadla nebo průhledy skrze předměty, nalezené na místě.

„Mezi jeho kolegy jsou známy historky o jeho mimořádném nasazení při hledání ideálního fotografického záběru. Aby zachytil co největší počet kombajnů, vyšplhal na stožár vysokého napětí, kde mu hrozil smr­telný úraz elektrickým proudem,“ přibližuje Štěpánka Bieleszová.

„Galgonkovi se i přes omezení doby, neustálý dohled cenzora i sevřenost fotoreportážního formátu podařilo ve své předrevoluční tvorbě docílit unikátního rukopisu. Jsem rád, že i šestý díl edice Olomoučtí fotografové opět nabízí osobitou retrospektivu, která funguje jak samostatně, tak také zapadá do pestrého konceptu celé knižní řady,“ dodává ředitel VUP Aleš Prstek.

Světem reportážní fotografie silně rezonuje i Galgonkova tvorba po sametové revoluci. Zachytil řadu mimořádných okamžiků, které byly oceněny na domácích i zahraničních foto­grafických soutěžích, ať už je to záběr na papeže Jana Pavla II. s hlavou v dlaních z roku 1995 nebo osamělý ježek, zachycený během katastrofální povodně v Olomouci v roce 1997. Díky jeho mimořádnému profesnímu nasazení jej ČTK posílala také na diplomatické mise do zahraničí. V roce 1994 tak fotografoval ve Vatikánu jmenování Miloslava Vlka kardinálem. V roce 1998 doprovázel jako fotoreportér Václava Klause při přijetí u japonského císaře Akihita. Byl také jediným fotografem, který směl být přítomen audienci Václava Havla u papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu.

Kniha fotografií Vladislava Galgonka vychází ve dvojjazyčné, česko-anglické úpravě, která je pro celou edici Olomoučtí fotografové typická. Vydání knihy podpořilo Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj a Ministerstvo kultury ČR. Publikace je dostupná na e-shopu VUP.

Edice Olomoučtí fotografové přibližuje dílo významných českých fotografů spjatých s olomouckým regionem. Vedle knihy snímků Vladislava Galgonka nabídla již také portrétní fotografie a akty Miloslava Stibora, avantgardu Karla Kašpaříka, dokumentární fotky Petra Zatloukala a Blanky Lamrové či ryzí postmodernu Michala Kalhouse. Edice získala Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblastí kultury i ocenění mezinárodní poroty na festivalu v Bratislavě. Více informací najdete na stránkách photographers.upol.cz.

Read More

Festival Baroko: přirozeně krásná hudba, kterou 200 let nikdo neslyšel

Již 27. ročník festivalu starší české hudby Baroko 2024 startuje v sobotu 1. června ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Dramaturgové se zaměřují na interpretaci hudby 17....

Přemístění autobusové zastávky Horka směr Řepčín

V termínu od pondělí 27. 5. 2024 do pátku 31. 5. 2024 včetně budou probíhat na ulici Olomoucká, Horka nad Moravou stavební...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 21/2024

V Otevřené radnici se tentokrát věnujeme dotazu k termínu zjednosměrnění ulic ve Starých Hodolanech. Na Přichystalově ulici zase trápí tamní obyvatele domu suché stromy a jejich špatná údržba. https://youtu.be/f_kM3wsbqVA

Park Michalov v Přerově oslavuje 120 let

Přerované si připomínají 120. výročí parku Michalov. Historie spadá do konce 19. století, kdy na místě...

Nová lanovka pomůže s těžbou dřeva v Jeseníkách. Je šetrná k půdě a...

Horské strmé svahy Jeseníků jsou náročné pro těžbu dřeva. Technika si v lesích tak neporadí a...

Téma týdne 21/2024

Moravská filharmonie Olomouc finišuje se zkouškami před odjezdem na velké mezinárodní turné. V posledním květnovém týdnu...

Otevřená radnice 21/2024

V Otevřené radnici se tentokrát věnujeme dotazu k termínu zjednosměrnění ulic ve Starých Hodolanech. Na Přichystalově...