Přeložit náš web

Pá, 19. 7. 2024.

Svátek má Čeněk.

22.6 C
Olomouc
25.2 C
Prostějov
22.8 C
Přerov
23.2 C
Šumperk
22.6 C
Jeseník
Pátek, 19. července 2024.

Svátek má Čeněk.  Dobré ráno.

Rektor ocenil nejlepší literární talenty

Již potřicáté mohli studující přihlásit své texty do univerzitní literární soutěže vyhlášené rektorem UP. Odborná porota, ve které zasedli literární expertka Jana Vrajová, básník a laureát Magnesie Litery Radek Malý a spisovatel Michal Sýkora, letos hodnotila 123 příspěvků od 116 studujících. Výsledky soutěže byly vyhlášeny v pondělí 6. května během slavnostního aktu na parkánu Uměleckého centra UP v rámci olomouckého majálesu. Svými poetickými písněmi jej oživila brněnská písničkářka Prune.

„Mám radost, že se do jubilejního 30. ročníku soutěže zapojilo takové množství studujících ze všech fakult. Zaslané příspěvky dokazují, že na Univerzitě Palackého máme plno literárních talentů a že literatura je pořád důležitá součást univerzitního života,“ uvedl rektor Martin Procházka, který literární soutěž tradičně vyhlásil.

V soutěžní kategorii povídka prvenství připadlo Filipu Peckovi, druhé místo získala Barbora Váchová a třetí bylo uděleno Vojtěchu Grufíkovi. Čestné uznání připadlo Tereze Pajdlové. Vítězem básnické kategorie se stala Darja Dočekalová, stříbro získal Matěj Kulišťák a třetí místo Anna Mária Kubincová. Čestné uznání patří Nele Haluzové, Ondřeji Kořínkovi a Kristýně Kučerové. V obnovené kategorii drama bylo předáno první místo Filipu Peckovi a čestné uznání Tereze Tiché.

„Letošní ročník soutěže byl téměř rekordní, obdrželi jsme velké množství pěkných a kvalitních textů. Gratuluji oceněným i těm, na které se nedostalo. Tvořte dál,“ zhodnotila za porotu Jana Vrajová.

Studentská literární soutěž Univerzity Palackého je tradiční klání, které letos slaví úctyhodných třicet let. O vznik soutěže se zasadil první polistopadový rektor UP Josef Jařab. V plánu je letos pod hlavičkou Vydavatelství UP vydat almanach, který bude obsahovat historii soutěže a výběr básnických textů. Jednatřicátý ročník by měl být vyhlášen v lednu 2025. Vítězné texty se zveřejňují na webu Spisovatelé UP.

Read More

UP v Paříži: Na olympijských hrách se představí pět olomouckých studentů

V hlavním městě Francie již za týden vypuknou XXXIII. letní olympijské hry. Do soutěží této největší světové sportovní události zasáhne také 113...

Pokus o vraždu v Prostějově

OLOMOUCKÝ KRAJ - Hádka vyvrcholila tím, že muž ženu bodl do zad kuchyňským nožem. Read More

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 29/2024

V pobytových sociálních službách dlouhodobě chybí lůžkové kapacity pro seniory. Část jich má Olomoucký kraj, další vlastní obce a města. V Prostějově se nyní rýsuje projekt výstavby nového takového...

Koryto řeky Bystřice v Olomouci se opravuje

Opěrné zdi a koryto řeky Bystřice v Olomouci procházejí opravou. Vypustit se musela jezová zdrž. Povodí...

Letní škola češtiny pro cizince na UPOL

Univerzita Palackého v Olomouci již tradičně pořádá letní školu pro cizince, kteří se chtějí učit česky....

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské...

Kraj zblízka 29/2024

V pobytových sociálních službách dlouhodobě chybí lůžkové kapacity pro seniory. Část jich má Olomoucký kraj, další...