Přeložit náš web

Pá, 1. 12. 2023.

Svátek má Iva.

0.7 C
Olomouc
0.6 C
Prostějov
0.8 C
Přerov
0.8 C
Šumperk
-0.7 C
Jeseník
Pátek, 1. prosince 2023.

Svátek má Iva.  Dobré odpoledne.

Rektor Martin Procházka se setkal s izraelskými studenty a slíbil jim maximální podporu

Na pět desítek izraelských studentek a studentů se včera setkalo s rektorem Univerzity Palackého Martinem Procházkou v prostorách olomoucké Židovské obce. Rektor schůzku inicioval v souvislosti s aktuální válečnou situací na Středním východě, která se bezprostředně dotýká také mladých Izraelců studujících na univerzitě medicínu a zdravotnické obory. V průběhu hodinové diskuze padla řada otázek ke studijním záležitostem i k možnostem pomoci Izraeli. Rektor studenty ujistil, že mohou ze strany univerzity i svých mateřských fakult očekávat maximální podporu a pochopení.

„Složitou situaci, ve které jste se vy a vaši blízcí ocitli, naprosto chápeme. A to i přesto, že si ji zřejmě dokážeme jen obtížně představit. Také pro nás je toto setkání velmi emotivní. Podobné chvíle jsme prožívali před rokem a půl se studenty z Ukrajiny. Patříte mezi naše vynikající studenty a já vám mohu slíbit naši maximální vstřícnost a podporu,“ uvedl během schůzky Martin Procházka.

Jednání se účastnil také předseda Federace židovských obcí v České republice Petr Papoušek, hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek nebo zástupci vedení Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd – proděkani pro zahraniční vztahy Milan Raška a Jarmila Zimmermannová či členky Akademického senátu UP Petra Gaul Aláčová a Katarína Sarvašová. Ti všichni přislíbili rovněž pomoc a podporu.

Studenti, kteří se v průběhu setkání často jen těžko bránili slzám, požádali o citlivý přístup vyučujících v nadcházejících dnech a týdnech. „Všichni máme mezi blízkými někoho zraněného nebo dokonce mrtvého, já sám jsem přišel o dva velmi blízké kamarády. Prosíme pedagogy, aby měli pro naši situaci pochopení. Snažíme se plnit naše studijní povinnosti, ale je teď pro nás velmi těžké se na studium soustředit,“ řekl během setkání Omer Kahlon, který je nyní v posledním ročníku medicíny na LF UP.

Podle slov proděkana pro mezinárodní vztahy a General Medicine LF UP Milana Rašky je fakulta připravena svým studentům vyjít vstříc. „Situace každého z vás je trochu jiná a je těžké v tuto chvíli odhadovat, jak se bude vyvíjet. Jsme ale maximálně otevření a budeme naslouchat vašim potřebám. Nebojte se nás požádat o pomoc, uděláme, co je v našich silách,“ ujistil proděkan Raška.

Zástupci obou fakult znovu připomněli, že studentky a studenti mají k dispozici také psychologickou pomoc. Zároveň apelovali, aby nikdo z přítomných nezůstával se svými emocemi a problémy o samotě a aby je raději sdílel se svými kolegy nebo vyhledal pomoc na své fakultě. Studenti během debaty několikrát vyjádřili velké poděkování za podporu ze strany univerzity, fakult i Židovské obce Olomouc.

Read More

Charita Olomouc rozšiřuje služby o noční centrum. Dárci mohou přispět na teplý oběd a věnovat vánoční cukroví

Olomouc – První prosincové dny, teploty pod nulou, mráz a sníh. Chladné zimní měsíce jsou pro lidi bez zázemí nejkritičtějším obdobím roku....

Potíže se střevní inkontinencí může vyřešit neurostimulace. Provádí…

Jsou to zdravotní potíže, o kterých se příliš nemluví. A to přesto, že se týkají 6-10 procent populace. Read More

Neuteklo vám?

00:05:24

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2023

Začne projektová příprava rekonstrukce Domu kultury. Lidé mohou posílat nominace na Ceny města. Vánoční program má letos několik novinek. Takový je obsah listopadového dílu pořadu „Šumperk – Živá brána...
00:02:25

V Troubelicích mají po sto letech nový kulturní dům

Obec Troubelice na Uničovsku se může pochlubit novým kulturním domem. Navíc s ojedinělou a originálně pojatou...
00:00:43

Dobrovolní hasiči dostali nové vybavení i plyšáky

Nové zásahové vybavení si z rukou olomouckého primátora převzali dobrovolní hasiči. Jednalo se hlavně o ochranné...
00:05:11

Téma týdne 48/2023

Obliba Olomouce jako destinace na výlet mezi lidmi roste. V těchto dnech to ostatně dokládají i...
00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského...