Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 29. 11. 2022.

Svátek má Zina.

CzechEnglishPolishUkrainian
3.5 C
Olomouc
3.4 C
Prostějov
4.1 C
Přerov
2 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Úterý, 29. listopadu 2022.

Svátek má Zina.  Dobré odpoledne.

Rekordní účast a velký zájem lidí z Ukrajiny. Na FF UP začne Letní škola slovanských studií

Filozofická fakulta Univerzity Palackého od soboty opět otevře Letní školu slovanských studií. Její šestatřicátý ročník přivítá rekordní počet zájemců. Především díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) a také vedení filozofické fakulty bude nejpočetnější skupina letos tvořena zájemci z Ukrajiny.

V sobotu 16. července začne na FF UP další ročník Letní školy slovanských studií FF UP (LŠSS FF UP). Česky se do Olomouce přijede učit rekordních 119 studentů z celého světa.

„Velmi děkuji MŠMT i vedení FF UP, které se rozhodly podpořit ukrajinské studenty a nabídly jim na tuto letní školu stipendium. Filozofická fakulta podpořila konkrétně ty studenty, kteří zde od září budou studovat v českých programech,“ řekla Pavla Poláchová, ředitelka LŠSS FF UP. I díky tomuto stipendiu se tak podle ní čtyřicetičlenná ukrajinská skupina stane nejpočetnějším kolektivem letní školy.

Nejen lidé z Ukrajiny však chtějí proniknout do složitosti českého jazyka. Až do 14. srpna se zde češtinu budou učit lidé, kteří do Olomouce dorazí z různých koutů světa. Nejstaršími studenty letos budou dva devětašedesátiletí pánové z Velké Británie a Nizozemí. Přijedou ale i studenti z USA, Taiwanu, Japonska, Číny či Mexika. Zájem o olomouckou Letní školu slovanských studií je tradičně i mezi cizinci, kteří žijí v České republice, také mezi zaměstnanci a studenty UP, pro něž má FF UP speciální slevy.

Už během prvního dne školy projdou všichni studenti písemnými i ústními rozřazovacími testy. Učit se pak začnou v jedenácti výukových skupinách, od úplných začátečníků až po velmi pokročilé. Česky je budou učit pedagogové z FF UP, její absolventi i externisté, kteří během akademického roku působí na lektorátech v zahraničí, například ve Vídni či v Londýně. Letos poprvé nabídne škola i výuku ukrajinštiny. Vedle ruštiny ji bude vyučovat Larysa Sazanovych ze Záporoží.

Kromě studia se posluchači mohou těšit i na spoustu zážitků. Ty jim letos v rámci doprovodného programu zajistí například návštěva pivovaru a exkurze do jedné z olomouckých galerií. Škola studentům nabídne i divadelní workshop, workshop lidových tanců a písniček, folklorní večer s cimbálovkou či workshop hlaholice. Po dvouleté covidové odmlce se letos uskuteční i mezinárodní piknik, v němž posluchači budou prezentovat pochutiny svých zemí. Studenti se budou moci zúčastnit i cyklozávodu, který pro ně připravuje univerzitní spolek Studium Artium. Letní škola při doprovodném programu spolupracuje i s univerzitní iniciativou Zaparkuj a s Akademik sport centrem UP. Program zahrnuje i několik celodenních výletů, například do Kroměříže či Znojma, v Šatově bude připravena degustace moravských vín. Zájemci se budou moci podívat i na hrad Helfštýn či do horského resortu Dolní Morava. Během konání školy je pro studenty zdarma otevřena i Pevnost poznání, interaktivní vědecké centrum UP.

„Zájem o měsíční intenzivní studium češtiny na filozofické fakultě olomoucké univerzity trvá již řadu let a někteří posluchači se k nám hlásí i opakovaně. Svou roli v tom sehrává nejen kvalita naší výuky, jedinečnost místa, samotné město Olomouc, ale i další doprovodný program. Snažili jsme se o to, aby byl co nejbohatší. Věříme, že si studenti z naší pestré nabídky vyberou a že budou spokojeni,“ doplnila ředitelka letní školy Pavla Poláchová.

Letní škola slovanských studií FF UP se uskuteční od 16. července do 14. srpna v prostorách Filozofické fakulty UP.

[odkaz na zdroj]

Jablíčkový betlém Emmy Srncové vyladil adventní Olomouc

Je tam nejen Ježíšek, Panna Marie a svatý Josef, ale i kočka s koťaty, psi, ptáci, zavěšená opice a taky jablíčka....

Kdy byl náš klub založen? Sigmácký kvíz otestoval znalosti soutěžících

Hospodské kvízy jsou ve společnosti velice populární. V pondělí jsme jeden takový uspořádali také ve VIPce na západní tribuně. Téma kvízu nemohlo...

Neuteklo vám?

00:06:31

Kraj zblízka 48/2022

V první reportáži dalšího vydání pořadu Kraj zblízka zamíříme na Uničovsko. Krajská rada se tam setkala se zaměstnavateli, i se zástupci obcí a neziskových organizací. Diskutovali o nedostatku řemeslníků,...
00:02:20

Přerov bude mít novou autobusovou linku s číslem 108

Přerovskou místní část Předmostí propojí s nádražím nová autobusová linka s číslem 108. Expresní linka začne...
00:00:35

Pravidelní dárce krve obdrželi plakety profesora Janského

Dárci krve obdrželi plakety za jubilejní odběry. Slavnostní oceňování se konalo v Rapotíně na Šumpersku. V...
00:06:31

Kraj zblízka 48/2022

V první reportáži dalšího vydání pořadu Kraj zblízka zamíříme na Uničovsko. Krajská rada se tam setkala...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
Generated by Feedzy