Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Čt, 18. 8. 2022.

Svátek má Helena.

CzechEnglishPolishUkrainian
33.8 C
Olomouc
34.1 C
Prostějov
33.6 C
Přerov
31.8 C
Šumperk
28.2 C
Jeseník
Čtvrtek, 18. srpna 2022.

Svátek má Helena.  Dobré odpoledne.

Rekordní účast a velký zájem lidí z Ukrajiny. Na FF UP začne Letní škola slovanských studií

Filozofická fakulta Univerzity Palackého od soboty opět otevře Letní školu slovanských studií. Její šestatřicátý ročník přivítá rekordní počet zájemců. Především díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) a také vedení filozofické fakulty bude nejpočetnější skupina letos tvořena zájemci z Ukrajiny.

V sobotu 16. července začne na FF UP další ročník Letní školy slovanských studií FF UP (LŠSS FF UP). Česky se do Olomouce přijede učit rekordních 119 studentů z celého světa.

„Velmi děkuji MŠMT i vedení FF UP, které se rozhodly podpořit ukrajinské studenty a nabídly jim na tuto letní školu stipendium. Filozofická fakulta podpořila konkrétně ty studenty, kteří zde od září budou studovat v českých programech,“ řekla Pavla Poláchová, ředitelka LŠSS FF UP. I díky tomuto stipendiu se tak podle ní čtyřicetičlenná ukrajinská skupina stane nejpočetnějším kolektivem letní školy.

Nejen lidé z Ukrajiny však chtějí proniknout do složitosti českého jazyka. Až do 14. srpna se zde češtinu budou učit lidé, kteří do Olomouce dorazí z různých koutů světa. Nejstaršími studenty letos budou dva devětašedesátiletí pánové z Velké Británie a Nizozemí. Přijedou ale i studenti z USA, Taiwanu, Japonska, Číny či Mexika. Zájem o olomouckou Letní školu slovanských studií je tradičně i mezi cizinci, kteří žijí v České republice, také mezi zaměstnanci a studenty UP, pro něž má FF UP speciální slevy.

Už během prvního dne školy projdou všichni studenti písemnými i ústními rozřazovacími testy. Učit se pak začnou v jedenácti výukových skupinách, od úplných začátečníků až po velmi pokročilé. Česky je budou učit pedagogové z FF UP, její absolventi i externisté, kteří během akademického roku působí na lektorátech v zahraničí, například ve Vídni či v Londýně. Letos poprvé nabídne škola i výuku ukrajinštiny. Vedle ruštiny ji bude vyučovat Larysa Sazanovych ze Záporoží.

Kromě studia se posluchači mohou těšit i na spoustu zážitků. Ty jim letos v rámci doprovodného programu zajistí například návštěva pivovaru a exkurze do jedné z olomouckých galerií. Škola studentům nabídne i divadelní workshop, workshop lidových tanců a písniček, folklorní večer s cimbálovkou či workshop hlaholice. Po dvouleté covidové odmlce se letos uskuteční i mezinárodní piknik, v němž posluchači budou prezentovat pochutiny svých zemí. Studenti se budou moci zúčastnit i cyklozávodu, který pro ně připravuje univerzitní spolek Studium Artium. Letní škola při doprovodném programu spolupracuje i s univerzitní iniciativou Zaparkuj a s Akademik sport centrem UP. Program zahrnuje i několik celodenních výletů, například do Kroměříže či Znojma, v Šatově bude připravena degustace moravských vín. Zájemci se budou moci podívat i na hrad Helfštýn či do horského resortu Dolní Morava. Během konání školy je pro studenty zdarma otevřena i Pevnost poznání, interaktivní vědecké centrum UP.

„Zájem o měsíční intenzivní studium češtiny na filozofické fakultě olomoucké univerzity trvá již řadu let a někteří posluchači se k nám hlásí i opakovaně. Svou roli v tom sehrává nejen kvalita naší výuky, jedinečnost místa, samotné město Olomouc, ale i další doprovodný program. Snažili jsme se o to, aby byl co nejbohatší. Věříme, že si studenti z naší pestré nabídky vyberou a že budou spokojeni,“ doplnila ředitelka letní školy Pavla Poláchová.

Letní škola slovanských studií FF UP se uskuteční od 16. července do 14. srpna v prostorách Filozofické fakulty UP.

[odkaz na zdroj]

SCHŮZE RADY MĚSTA PROSTĚJOVA

123. schůze Rady města Prostějova se bude konat v úterý dne 23. 8. 2022 od 10:00 hod. v jednací místnosti rady č. 5...

Prestižní hanácké derby. Béčko Sigmy v sobotu míří do Prostějova

Čtvrtý zápas rezervního týmu olomoucké Sigmy bude pořádně pikantní. Tým trenéra Augustina Chromého se v sobotu odpoledne vydá do nedalekého Prostějova. Utkání...

Neuteklo vám?

00:05:11

Téma týdne 32/2022

V pořadu Téma týdne pro vás tentokrát máme pozvánku na zbrusu novou akci s názvem Týden vojenské historie. Na co všechno se mohou návštěvníci těšit? To se dozvíte v...
00:02:24

V Loučné upravují koryto Desné. Zabránit to má dalším povodním

V Loučné nad Desnou na Šumpersku realizují stavební práce na nutných úpravách koryta řeky Desné. Cílem...
00:00:30

Na střední Moravě mohou teploty vyšplhat nad 34 °C, meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové zpřísnili výstrahu před velmi vysokými teplotami. Ty by měly od čtvrtečního poledne až do 19...
00:03:44

Otevřená radnice 33/2022

Uvažuje se o navrácení zábradlí mezi tramvajové zastávky před budovou olomouckého hlavního nádraží? Opatření by mohlo...
00:06:40

Kraj zblízka 33/2022

Hejtmanství uskutečnilo v letošní sezóně první celodenní zájezd seniorů za krásami Olomouckého kraje. Účastníci zamířili rovnou...
Generated by Feedzy