V Tanzanii trpí každé třetí dítě chronickou podvýživou a často navíc nevyrůstá v optimálních podmínkách. Motivovat a učit tamní rodiče, aby svým dětem vytvořili prostředí umožňující jejich zdravý vývoj, si klade za úkol projekt Maminko, povídej. Podílí se na něm nezisková organizace Maendeleo složená převážně ze studentů a absolventů oboru Mezinárodní rozvojová a environmentální studia na Přírodovědecké fakultě UP a tanzanští spolupracovníci společně s organizací Mikhulu Trust z Jihoafrické republiky.
„Maendeleo působí v Tanzanii dlouhodobě a zaměřuje se na rodiče chudých dětí, farmáře, kterým poskytuje mikropůjčky pro jejich podnikání. V současné době se chceme zaměřit i na rozvoj dětí prostřednictvím čtení obrázkových knížek. S organizací Mikhulu Trust jsme navázali spolupráci proto, že má zkušenosti s realizací podobných projektů pro maminky malých dětí v Jihoafrické republice. Dopady jejich aktivit vyhodnotili odborníci z britské University of Reading a výsledky byly tak dobré, že nad tímto projektem převzala záštitu Světová zdravotnická organice,“ uvedl koordinátor projektu Martin Schlossarek z katedry rozvojových a environmentálních studií.
Do projektu Maminko, povídej se zapojí až tři stovky tanzanských matek, které projdou osmitýdenními vzdělávacími kurzy. „Rodiče dětí v Tanzanii obstarávají základní potřeby rodiny a kvůli svému nízkému vzdělání často nepovažují rozvoj svých dětí za až tak důležitý. Bez potřebných podnětů se ale mozek malého dítěte nerozvíjí tak rychle, jak by mohl,“ doplnil Martin Schlossarek.
Maminky dětí budou rozděleny do desetičlenných skupin, které se budou každý týden scházet. „Bude za nimi docházet takzvaná facilitátorka, což je vyškolená žena z místní komunity. Metoda tohoto projektu je založena na speciálních obrázkových knížkách pro děti ve věku od 15 až 45 měsíců. Každý týden se maminky seznámí s novou obrázkovou knížkou a facilitátorka jim ukáže, jak mohou se svými dětmi knížku procházet. Cílem je podpořit kognitivní vývoj dítěte a prohlubovat vzájemný vztah dítěte a rodičů. Na každé schůzce maminkám zároveň poskytneme balíček obohacené kaše pro nejmenší děti,“ dodal Martin Schlossarek.
Maminky by pak měly nové metody s dětmi procvičovat v domácím prostředí a poté navzájem sdílet zkušenosti. Dopady tohoto projektu na vývoj dětí i na jejich vztah s rodiči bude Martin Schlossarek společně s kolegy z katedry rozvojových a environmentálních studií zkoumat za pomoci experimentální dopadové evaluace.
Činnost Maendelea je financována soukromými dárci, z výnosů benefičních akcí a ze zisků eshopu Krámek naruby. Přispět mohou i jednotlivci ve sbírce na platformě Donio nebo na účet 2916398329/0800, variabilní symbol 111.