Přeložit náš web

St, 29. 11. 2023.

Svátek má Zina.

-3.5 C
Olomouc
-2.3 C
Prostějov
-2.5 C
Přerov
-2.7 C
Šumperk
-3.2 C
Jeseník
Středa, 29. listopadu 2023.

Svátek má Zina.  Dobrý večer.

Profesor Jaroslav Peprník obdržel medaili ministra školství

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Mikuláš Bek udělil nejvyšší resortní vyznamenání, medaili prvního stupně, profesoru Jaroslavu Peprníkovi. Laureát ocenění, významný český filolog, lingvista, amerikanista a vysokoškolský pedagog, působí na katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty UP.

Profesor Jaroslav Peprník převzal medaili při slavnostním aktu v pracovně rektora UP z rukou ministra školství Mikuláše Beka, a to za účasti rektora UP Martina Procházky, děkana FF UP Jana Stejskala a dalších hostů.

„Je mi nesmírnou ctí, že mohu tuto medaili předat legendě české anglistiky a amerikanistiky. Blahopřeji vám nejen k tomuto ocenění, ale i k mnoha žákům a k respektu akademické veřejnosti, to jsou věci, které jsou vzácné,“ popřál profesoru Peprníkovi ministr školství Mikuláš Bek.

„Velmi si této medaile vážím, je to pro mě nevídaná čest. Na jedné straně ji přijímám s jistým ostychem, na straně druhé ji chápu jako symbolické ocenění všech učitelů angličtiny a jako hold univerzitě, která mi připravila krásné pracovní prostředí po dobu, jež se délkou už téměř rovná délce panování zesnulé Alžběty II.,“ uvedl Jaroslav Peprník. Ve své řeči vzpomněl i na emeritního rektora UP a amerikanistu Josefa Jařaba, který letos zemřel. „Škoda jen, že tu s námi není Josef Jařab, jeden z mých prvních studentů.“

Jaroslav Peprník začal studovat historii a anglický jazyk na Masarykově univerzitě v Brně, přestože předtím neabsolvoval ani hodinu angličtiny. V době svých studií na gymnáziu byl totiž společně se spolužáky totálně nasazen v letecké továrně v Bučovicích a anglicky se tak začal učit sám během války. Na Filozofické fakultě Univerzity Palackého působí od roku 1954, v období normalizace však kvůli demokratickým názorům přednášet nesměl.

„Díky mé dlouhověkosti jsem mohl být činný ve třech oblastech. První z nich je pedagogická, druhá znamená tvorbu učebnic a třetí se vyznačuje shromažďováním materiálů k dějinám historie styku Čechů a anglofonních zemí. Po celou dobu jsem měl a mám štěstí na přívětivé a inspirativní kolegyně a kolegy,“ dodal laureát ocenění.

Ve své děkovné řeči zdůraznil úctu nejen k rodinnému zázemí, ale i k těm, kteří zemi osvobodili od komunismu. „Jsem rád, že poslední třetinu svého života můžu strávit bez strachu, ve svobodě, a to jak ve svobodě slova, tak cestování. Chtěl bych poděkovat i nakladatelství, které vydalo můj Slovník amerikanismů, jeho druhé vydání nyní hodlá vydat Vydavatelství Univerzity Palackého. Poslední poděkování pak patří skupince dřívějších studentek, které tuto akci iniciovaly, a ministerstvo i rektorát univerzity ji ochotně a velkoryse podpořily,“ řekl.

Profesor Jaroslav Peprník (* 1927) je mimo jiné autorem řady monografií i učebnic. Oblíbenost jeho skript a publikací napříč generacemi je nezpochybnitelným důkazem erudice, kvalit a mimořádných znalostí.

Medaile ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR je nejvyšším resortním vyznamenáním, je oceněním významné pedagogické, vědecké, výchovné nebo umělecké práce, dlouhodobého a vynikajícího působení v oblasti školství nebo mimořádně záslužného činu při zajišťování a zlepšování podmínek pro výchovu v České republice. Uděluje se ve dvou stupních, přičemž první je vyšší.

Read More

Šternberské sportovce přijel podpořit olympionik Aleš Valenta!

V kulturním domě ve Šternberku byli ve středu 22. listopadu oceněni sportovci a trenéři za úspěchy, kterých dosáhli v období od září loňského...

Jak (se) učit o filmu? Unikátní učebnice Filmouka nabízí průvodce světem filmu pro děti školou povinné

Co je to film? Jak vzniká? Jak se vyvíjel? Jak mu rozumět, když jste dítě? A jak ho vysvětlit, kdy jste...

Neuteklo vám?

00:05:14

Téma týdne 47/2023

Zaplněné Horní náměstí v neděli večer sledovalo oficiální slavnostní zahájení olomouckých vánočních trhů. Se začátkem trhů se u radnice poprvé rozsvítil vánoční strom. 14metrový jehličnan letos do centra města...
00:02:24

Smlouva podepsána. Rekonstrukce budovy TGM 16 v Přerově začne v lednu

Tvář Masarykova náměstí v Přerově se zanedlouho výrazně promění. V lednu tam totiž začne rekonstrukce budovy...
00:00:31

Vánoční strom rozzářil prostějovské náměstí. Mobilní kluziště přivítalo první bruslaře

Prostějovské náměstí rozzářila vánoční dominanta centra – dvanáctimetrový smrk jménem Standa. Vítězné jméno vzešlo z návrhů,...
00:05:24

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2023

Začne projektová příprava rekonstrukce Domu kultury. Lidé mohou posílat nominace na Ceny města. Vánoční program má...
00:05:14

Otevřená radnice 48/2023

Přejmenuje se Žižkovo náměstí v Olomouci na náměstí T. G. Masaryka? A nahradí prošlapanou polní cestu...