Přeložit náš web

Ne, 3. 3. 2024.

Svátek má Kamil.

12.8 C
Olomouc
13 C
Prostějov
12.9 C
Přerov
11.9 C
Šumperk
10.5 C
Jeseník
Neděle, 3. března 2024.

Svátek má Kamil.  Dobré odpoledne.

Přírodovědecká fakulta ožije Olomouckým fyzikálním kaleidoskopem

Do podivuhodného světa fyziky mohou nahlédnout studenti středních škol na jubilejním 20. ročníku Olomouckého fyzikálního kaleidoskopu, který se uskuteční v pátek 27. ledna od 9 do 13 hodin v prostorách Přírodovědecké fakulty UP. Během akce vystoupí také dva skvělí popularizátoři vědy Jan Lukačevič z Pražského inovačního institutu a Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR.

„Velice nás těší, že se po dvou letech vracíme z online prostředí do našich učeben a zejména laboratoří. Exkurze patřily vždy mezi oblíbenou část nabitého programu. Radost je o to větší, že se společně setkáme u jubilejního 20. ročníku jedinečné popularizační akce, na jejíž přípravě se podílejí členové fyzikálních kateder přírodovědecké fakulty,“ uvedl Roman Chvátal, doktorand z katedry experimentální fyziky.

Olomoucký fyzikální kaleidoskop je rozdělen do dvou sekcí. V té první vystoupí Petr Brož, který je laurátem Prémie Otto Wichterleho udělované mimořádně kvalitním vědeckým pracovníkům Akademie věd ČR. Vědec se v prezentaci zaměří na sopky a sopečnou činnost. Kosmický inženýr Jan Lukačevič bude hovořit o významu pilotovaných letů na Měsíc a také o misi Artemis. Karolína Šišková z katedry experimentální fyziky se bude věnovat nanoklastrům a nanočásticím ušlechtilých kovů a Roman Kouřil z katedry biofyziky prezentaci principů základních mikroskopických metod a ukázek jejich aplikací.

„Ve druhé sekci Jan Soubusta s Antonínem Černochem ze Společné laboratoře optiky a Fyzikálního ústavu AV ČR pohovoří o historickém vývoji, který vedl k objevu kvantové provázanosti a osvětlí její základní vlastnosti. Josef Kapitán z katedry optiky se pak zaměří na rozptyl světla, jehož pomocí lze vysvětlit původ tak základních jevů, jako je například lom světla, barva a polarizace oblohy. Na závěr je připravena science show z dílny Pevnosti poznání, ve které se vydáme na cestu za obrovskými vesmírnými tělesy a také do jádra atomu. Názornými pokusy představíme nanotechnologie či strukturu DNA,“ doplnil Roman Chvátal.

V rámci programu mohou studenti v 9:00, 9:30, 10:00, 10:30, 11:00 a 11:30 navštívit vybrané laboratoře katedry experimentální fyziky, katedry optiky, Společné laboratoře optiky a Fyzikálního ústavu AV ČR a katedry biofyziky.

[odkaz na zdroj]

RADÍME LIDEM: BUĎME JAKO PAN PROKOUKL

Od začátku roku vychází ve zpravodaji Naše město rubrika Radíme lidem, kde přinášíme rozhovory, díky kterým se můžeme rozhodnout vždy správně....

Krátkodobé uzavření sběrného dvora v Příčné ulici

Ve dnech 5. až 11. března 2024 bude ve Sběrném dvoře v Příčné ulici měněna mostní váha. Z tohoto důvodu bude...

Neuteklo vám?

00:06:46

Kraj zblízka 09/2024

Dnes společně zavítáme do Prostějova, do tamního muzea. Nově se zde otevřela expozice o Jiřím Wolkerovi. Návštěvníky nejen informuje o jeho životě, ale také inspiruje k jejich vlastní tvorbě. Na...
00:02:34

Zdobnou fasádu plumlovského zámku čeká nákladná rekonstrukce. Začít má letos

Zámek v Plumlově na Prostějovsku patří k nejzajímavějším turistickým destinacím v našem kraji. Od loňského roku...
00:00:30

Nadace Agel přispěla pětileté Lindě na speciální ortézu

Pětiletá Linda trpí oslabením jedné poloviny těla. Díky speciální ortéze nyní může lépe chodit. Na tu...
00:05:32

Téma týdne 09/2024

Od ledna do března provádí pracovníci Technických služeb na území města Olomouce ořezy stromů. Lidé se...
00:06:52

Víte, že? 09/2024

Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Řidiči zde musí počítat se zúžením. Kvůli...