Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 5. 12. 2022.

Svátek má Jitka.

CzechEnglishPolishUkrainian
4.2 C
Olomouc
4.3 C
Prostějov
6.9 C
Přerov
3.6 C
Šumperk
4.2 C
Jeseník
Pondělí, 5. prosince 2022.

Svátek má Jitka.  Dobrý večer.

Přírodovědec z Třince zachraňuje slony v Africe. Nový film The Elephangelist má premiéru v Praze a Olomouci

Arthur Sniegon je nenápadný kluk z Třince, přesto svým příběhem mění osud slonů a dalších ohrožených zvířat. Nový film The Elephangelist přibližuje jeho práci ve střední Africe, kde mapuje přírodu či rozkrývá sítě pytláků se slonovinou. Za tvorbou dokumentu stojí Lukáš Hodis, Jakub Chlouba, Radek Karko a David Alexa. Snímek je k vidění online, veřejné promítání za přítomnosti protagonistů se koná ve čtvrtek 20. října v pražském kině Dlabačov a o den později v Pevnosti poznání Přírodovědecké fakulty UP.

Ochrana ohrožených zvířat se pro přírodovědce Arthura Sniegona stala osobním tématem, kterému se rozhodl zasvětit svůj život. Zoolog se nemůže smířit s tím, že každých patnáct minut zemře v africké divočině slon lidskou rukou. Tempo jejich vymírání je tak rychlé, že za chvíli nebude hlavně kvůli pytlákům v přírodě ani jeden.

„Hybatelem brutálního zabíjení slonů a dalších zvířat je velká chudoba obyvatel afrického kontinentu a na druhé stráně obrovská poptávka na trzích, zejména ve východní Asii. Těžko se smiřuji s představou, že život slona je obětován pro výrobu nějaké hloupé sošky, což je o to absurdnější, když si uvědomíme, jak významnou roli hrají tato zvířata v celém ekosystému,“ říká Arthur, který v roce 2013 založil organizaci Save-Elephants. S ní se podílí na monitorování africké divočiny a osvětě, zároveň pracuje s místními, které učí s velkými zvířaty sdílet prostor.

Na problematiku upozorňuje unikátní film The Elephangelist

Diváci filmu budou svědky mapování oblasti Tsoulou na západě Konga a také uvidí odvážné rozkrývání pytláckých sítí a odhalování obchodníků se slonovinou i jinými wildlife produkty. „Díky činnosti organizace Save-Elephants se už Arthurovi podařilo zadržet tisíce zásilek kontrabandu, zatknout desítky překupníků se slonovinou či jinými produkty, a lokálně tak snížit pytlácký tlak a prostředí beztrestnosti,“ říká producent filmu Lukáš Hodis, který je zároveň pracovníkem Cyrilometodějské teologické fakulty UP. Dokumentaristé chtějí na tomto konkrétním příběhu ukázat, jak může každý jedinec přispět k řešení globálního problému.

Ničení ekosystémů kdekoliv na světě se dotýká každého

Proč je důležité šířit osvětu a vzdělávání v oblasti ochrany přírody, vysvětluje vysokoškolský pedagog Pavel Nováček z katedry rozvojových a environmentálních studií Přírodovědecké fakulty UP. „V rozvojových zemích žije přibližně 80 % světové populace a svými materiálními a energetickými nároky vytvářejí tito lidé stále se zvyšující tlak na životní prostředí i na stále intenzívnější využívání živočišných i rostlinných druhů na planetě. V Africe se např. podle současných demografických prognóz zvedne počet obyvatel do konce 21. století z dnešních 1,4 miliardy obyvatel na více než čtyři miliardy lidí. To určitě není dlouhodobě udržitelné. Pokud si kdekoliv na světě ničíme ekosystémy globálního významu (např. tropický deštný les), dotkne se to citelně i nás v Evropě a v České republice změnou klimatu, drastickým nárůstem environmentálních migrantů a podobně,“ zdůraznil pedagog, který se s Arthurem zná z České koalice pro ochranu biodiverzity. Tato organizace zastřešuje aktivity nevládních organizací zabývajících se biodiverzitou a obecněji ochranou životního prostředí v řadě rozvojových zemí, zejména v Indonésii. 

K ochraně africké přírody chce motivovat také univerzitní Pevnost poznání

Centrum popularizace PřF UP chystá s Arthurem Sniegonem společnou vzdělávací akci. „Profesionální vědeckou práci vedoucí k záchraně slonů je třeba maximálně podporovat, a proto jsme se rozhodli v příštím roce uspořádat rozsáhlejší popularizační akci. Jejím cílem bude seznámit širokou veřejnost a školní kolektivy s problematikou pytláctví i ničení hospodářských plodin. Chceme návštěvníky motivovat k angažovanosti,“ plánuje Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.

Na dokument The Elephangelist navazuje sbírka na donio.cz/elephangelist, kde mohou lidé Arthura podpořit v další činnosti.

Tvůrci filmu jsou Jakub Chlouba (režisér), Radek Karko (wildlife fotograf), Lukáš Hodis (producent) a David Alexa (produkční a odborný konzultant). Společně mají více než 10 let zkušeností s filmovou produkcí a fotografií. Ve své práci se primárně zaměřují na dokumentární tvorbu. Nejčastějšími náměty jsou inspirativní příběhy lidí nebo témata spojená s divokou přírodou. Jednotliví členové stojí za snímky jako The Forgotten Art of Photography, Nitěnky – Příběh bez předsudků (psali jsme zde) nebo Future for the Maasais (premiéra na konci roku 2022). Partnery projektu jsou Magistrát města Olomouce, Huawei, Nadační fond Zeměkvět, Galerie Šantovka Olomouc, ViaGood, DAV, a. s., Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, FilmCrew, Gumotex a Audiovizuální produkce UP.

Veřejné promítání v Praze: 20. října 2022 od 18:00 Kino Dlabačov, Bělohorská 24, Praha-Břevnov

Veřejné promítání v Olomouci: 21.října 2022 od 18:00, Pevnost poznání, 17. listopadu 7, Olomouc

[odkaz na zdroj]

Městský kamerový systém dohlíží i na nový úsek tramvajové trati

Rozšířený a doplněný o další kamerové body, které střeží bezpečnost, je kamerový systém městské policie. V Olomouci už slouží pětadvacet let...

Lékařská fakulta pokřtila kalendář s historickými anatomickými ilustracemi

Nástěnným kalendářem na rok 2023, který se dá použít i jako literatura při studiu anatomie, se může pochlubit Lékařská fakulta UP....

Neuteklo vám?

00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou infrastrukturu potýká s výpadky dodávek elektřiny, tepla či pitné vody. V nelehké době...
00:02:24

Plumlovský zámek se stal národní kulturní památkou

Seznam národních kulturních památek se rozrostl o dalších osm staveb. Nově mezi ně patří i zámek...
00:00:22

Pád z olomoucké výškové budovy 38letý muž nepřežil

Pád z výšky nepřežil. Policisté v těchto dnech prověřují případ pádu 38letého muže z okna výškové...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy