Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 2. 10. 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.

CzechEnglishPolishUkrainian
10.3 C
Olomouc
9.9 C
Prostějov
10.6 C
Přerov
10.7 C
Šumperk
9.5 C
Jeseník
Neděle, 2. října 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.  Dobré ráno.

Přírodovědci se staví proti návrhu na dělení majetku. Podle rektora nejsou jejich obavy o kvalitu výuky na místě

Přírodovědecká fakulta UP se dnes nesouhlasně vyjádřila k předkládanému návrhu rektora Univerzity Palackého na dělení majetku mezi fakultou a vysokoškolským ústavem CATRIN, který by měl Akademický senát UP projednávat tuto středu. Fakulta chce, aby byl návrh z jednání stažen.

Děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala, předseda jejího akademického senátu Karel Lemr i předseda odborové organizace ZO VOS PřF UP Miloš Fňukal se vyjádřili k aktuálnímu návrhu na dělení majetku mezi fakultou a vysokoškolským ústavem CATRIN. Požadují, aby byl ze středečního jednání Akademického senátu Univerzity Palackého stažen.

„Realizace tohoto návrhu závažně a nezvratně poškodí pracoviště naší fakulty a sníží kvalitu vzdělání. Navíc zakládá na nerovnoprávnost mezi součástmi UP, a to v neprospěch zaměstnanců a studentů přírodovědecké fakulty, nebude funkční ani z provozního hlediska,“ řekl děkan PřF Martin Kubala. Akademickou obec vyzývá, aby se za přírodovědeckou fakultu postavila. Případné protesty včetně fakultní stávky potvrdil i předseda ZO VOS PřF Miloš Fňukal.

Aktuální návrh na dělení majetku nereflektuje podle přírodovědecké fakulty potřeby kateder, které organizují výuku mnoha stovek studentů.

„Z návrhu vyplývá, že majetek bude odebrán chemickým katedrám, které tak přijdou o laboratoře. Ty jsou pro výuku studentů nezbytné. Za nejasných podmínek si budou moci přístroje v laboratořích pouze půjčovat. Chci zdůraznit, že fakulta je na rozdíl od vysokoškolského ústavu ta, kdo výuku organizuje a garantuje,“ dodal děkan Martin Kubala. Pokud by AS UP měl rektorův návrh schválit, následný převod majetku podle něj chod chemických kateder výrazně zkomplikuje.

Rektor Martin Procházka takovou interpretaci předloženého návrhu odmítá. Akademickou obec ujišťuje o tom, že prioritou vedení je zajistit dobré pracovní podmínky všem zaměstnancům univerzity a zároveň dohlédnout na to, aby výuka studentů probíhala bez jakýchkoliv komplikací.

„Akademický senát mě pověřil, abych předložil návrh pravidel, jimiž se bude přírodovědecká fakulta a vysokoškolský ústav řídit při využívání majetku univerzity. Navrhované řešení je výsledkem mnoha jednání, která jsem v posledním roce s fakultou i ústavem osobně vedl. Chci zdůraznit, že i nadále zůstává prostor pro další případné dohody obou stran. Rozhodnutí Akademického senátu UP vnímám jako klíčové pro náš hlavní cíl, kterým je kvalitní výuka pro studenty a co nejlepší podmínky pro práci našich zaměstnanců v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu,“ uvedl Martin Procházka, rektor UP.

Vysokoškolský ústav CATRIN začal fungovat v roce 2021. O jeho založení rozhodl AS UP v prosinci 2019, rozhodnutí nabylo účinnosti 1. října 2020. Ústav vznikl integrací týmů Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů PřF a Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP.

 

Read More

Trenér Jílek po Boleslavi: Pomohla nám změna na tříobráncový systém

Remízu z utkání v Mladé Boleslavi trenér Václav Jílek bral. Už vzhledem k průběhu utkání a vyrovnání v nastaveném čase. „Z celkového pohledu jsme spokojení,“...

Devatenáctka přetlačila Slavii a bere cennou výhru

V 9. kole dorostenecké ligy zdolala devatenáctka pražskou Slavii. V utkání přitom musela otáčet a dohrávala o desíti. Sešívaní se v Řepčíně...

Neuteklo vám?

00:06:37

Kraj zblízka 39/2022

V první reportáži pořadu Kraj zblízka tentokrát navštívíme nově zrekonstruovaný Domov Alfréda Skeneho v Pavlovicích u Přerova. Někdejší zámek patří Olomouckému kraji, který v něm zřizuje domov pro seniory. V...
00:02:42

V sedmi obcích opraví vodovody a kanalizace z dotací kraje

Zásobování vodou a odpadové hospodářství je mimořádně důležité pro obce i města. A každá havárie nebo...
00:00:38

V  hořícím rodinném domě se měl nacházet jeho majitel

Požár rodinného domu v  Beňově na Přerovsku naštěstí neskončil tragicky. Podle oznamovatele se měl totiž uvnitř...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...
Generated by Feedzy