Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 30. 9. 2022.

Svátek má Jeroným.

CzechEnglishPolishUkrainian
12.7 C
Olomouc
12.7 C
Prostějov
12.8 C
Přerov
11.9 C
Šumperk
8.9 C
Jeseník
Pátek, 30. září 2022.

Svátek má Jeroným.  Dobrý večer.

Přijeli do Olomouce, aby věděli víc o uprchlictví a mezinárodním právu

Studenty práv, antropologie, historie, evropských studií nebo sociologie přilákala do Olomouce Mezinárodní letní škola uprchlického práva. Její devátý ročník se koná pod hlavičkou evropské univerzitní aliance Aurora a hlavními organizátory jsou Právnická fakulta UP spolu s ukrajinskou V. N. Karazin Kharkiv National University.

Při přípravách pořadatelé vycházeli z předchozích úspěšných ročníků. „První část letní školy je zaměřená teoreticky a obecněji na problematiku uprchlictví a na mezinárodní humanitární právo. V další části se věnujeme už skutečným případům, situaci v konkrétní zemi. Letos jsme vzhledem k aktuálnímu dění v Evropě zvolili Ukrajinu,“ vysvětlila za pořadatele Selma Porobić, manažerka aliance Aurora za UP, která lektoruje na letní škole hned několik výukových bloků.

Na programu se výrazně podílela charkovská univerzita, která je partnerem Univerzity Palackého v rámci aliance Aurora. „Charkovská univerzita má svoji letní školu, která se zabývala problematikou vnitřního přesídlení osob v kontextu konfliktu na východě Ukrajiny od roku 2014. Ale vzhledem k aktuální situaci ji nemohli pro své studenty letos připravit. Pokusili jsme se tedy naši a jejich letní školu zkombinovat a částečně se přizpůsobili jejich potřebám,“ upřesnila Selma Porobić, která si pochvalovala spolupráci s ukrajinskými kolegy Olenou Mashyntsovou a Oleksandrem Khyzhniakem.

Výjimečný je letošní ročník také formou. Poprvé se koná hybridně. „Část studentů pracuje přímo v učebně, část se připojuje online. I někteří vyučující jsou online. Hybridní forma nám umožňuje určitou flexibilitu, ale organizačně je náročnější. Na lektory jsou kladeny vyšší nároky. Výhodou ale je, že se školy mohou účastnit i ti, kteří nemohli z nejrůznějších důvodů do Olomouce přijet, například ukrajinští studenti,“ podotkla Selma Porobić.

Zázemí desetidenní akci poskytla právnická fakulta, podílela se na přípravách celé akce a hned několik jejích odborníků na škole přednáší. Výukové bloky si připravili Martin Faix a Eva Zorková, oba z katedry mezinárodního a evropského práva, a Maxim Tomoszek z katedry ústavního práva. „Mezi lektory jsou akademici z obou pořádajících univerzit i experti z praxe. Letos tu máme třeba kolegy pracující pro Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, Evu Garciu a Marka Macskoviche. Propojení akademického pohledu a zkušeností z praxe, z terénu je pro kvalitu a přínos naší akce zásadní,“ zdůraznila Selma Porobić. Program letní školy kombinuje odborné přednášky, workshopy a diskuzní bloky.

O devátý ročník Mezinárodní letní školy uprchlického práva projevilo zájem na třicet účastníků. Většinu tvoří studenti z Velké Británie, Itálie a Německa. Z Hamburku přicestovala do Olomouce studentka Vera Wild. „Studuji práva, ale mezinárodnímu právu se na univerzitě příliš nevěnujeme. Proto hledám další možnosti mimo svoji fakultu. A právě tato letní škola je pro mě příležitostí, jak se v této právní oblasti posunout,“ vysvětlila Vera Wild. Pozitivně hodnotí přístup vyučujících a vyzdvihuje možnost dialogu. „Cením si prostoru pro diskuzi a výměnu názorů, pro práci ve skupinách. Vzhledem k tomu, že jsou tu studenti různých oborů a z jiných zemí, jsou debaty velmi zajímavé. Interaktivní prvky jsou moc fajn.“

Jinou motivaci k účasti měla Italka Aurora Alliegro, která studuje historii na neapolské univerzitě. „Studuji především moderní dějiny, poslední století bylo plné válek a konfliktů. Do budoucna bych se ale chtěla věnovat žurnalistice, láká mě válečné zpravodajství. Tematika uprchlictví a mezinárodní právo mě proto velmi zajímají, je to pro mě něco úplně nového,“ vysvětlila Aurora Alliegro.

Zahraniční studenti se v Olomouci nejen vzdělávají. Pořadatelé se jim snaží ukázat krásy Olomouce a života v ní. „V České republice jsem poprvé. Olomouc je nádherná. Pro mě jako studentku historie zvlášť, je tady toho spousta k vidění. Myslím, že je to ideální místo pro studentský život,“ dodala mladá Italka.

Letošní Mezinárodní letní škola uprchlického práva navazuje na předešlé úspěšné ročníky, které v letech 2012 až 2015 pořádalo Centrum pro uprchlíky při sarajevské univerzitě a od roku 2018 pak Univerzita Palackého. Jednou z jejích zakladatelek byla spolu se Selmou Porobić emeritní profesorka Oxfordské univerzity Barbara Harell-Bond, která se významně zasloužila o aktivní podporu práv uprchlických komunit po celém světě.

International Summer School in Refugee Law and Rights má svoji webovou stránku. Letošní ročník končí 25. srpna.

[odkaz na zdroj]

Zimní semestr a covid: Nelekejte se, ale nepolevujte v obezřetnosti

Rádi bychom nechali po dvou letech běžet univerzitní život bez pojmů covid-19 či koronavirus, ale bohužel z toho nejsme ještě úplně venku....

Áčko znovu rozjede ligu v sobotu v Mladé Boleslavi

Po reprezentační přestávce se o víkendu znovu rozjíždí boje ve fotbalové FORTUNA:LIZE. Olomoucké fotbalisty čeká výjezd do Mladé Boleslavi. V souboji sousedů...

Neuteklo vám?

00:06:37

Kraj zblízka 39/2022

V první reportáži pořadu Kraj zblízka tentokrát navštívíme nově zrekonstruovaný Domov Alfréda Skeneho v Pavlovicích u Přerova. Někdejší zámek patří Olomouckému kraji, který v něm zřizuje domov pro seniory. V...
00:02:42

V sedmi obcích opraví vodovody a kanalizace z dotací kraje

Zásobování vodou a odpadové hospodářství je mimořádně důležité pro obce i města. A každá havárie nebo...
00:00:38

V  hořícím rodinném domě se měl nacházet jeho majitel

Požár rodinného domu v  Beňově na Přerovsku naštěstí neskončil tragicky. Podle oznamovatele se měl totiž uvnitř...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...
Generated by Feedzy