Přeložit náš web

Čt, 30. 5. 2024.

Svátek má Ferdinand.

22.3 C
Olomouc
23.3 C
Prostějov
22.4 C
Přerov
22 C
Šumperk
21.5 C
Jeseník
Čtvrtek, 30. května 2024.

Svátek má Ferdinand.  Dobré ráno.

Přijďte zavzpomínat na profesora Josefa Jařaba

Nechce se tomu věřit, ale už uplynul rok od chvíle, kdy se Univerzita Palackého ocitla bez svého emeritního rektora Josefa Jařaba. Uznávaný amerikanista a první polistopadový rektor UP zemřel po krátké těžké nemoci loni 3. května. Letos se ve stejný den uskuteční v Jazz Tibet Clubu vzpomínkové setkání na pana profesora.

Večer nazvaný Jařaboviny 24 proběhne 3. května v 17 hodin v olomouckém Jazz Tibet Clubu. „Je to vzpomínkové setkání přátel pana rektora Josefa Jařaba. Připomeneme si nejen první výročí jeho nečekaného odchodu, ale především význam jeho osobnosti pro náš život. Atmosféru nám zpříjemní řada hudebníků jako Richard Pogoda, Irena Nosková, Richard Mlynář, skupina Aliance, skupina Post Band, David Záleský, David Livingstone a další. Upřímně zveme všechny, kteří měli profesora Jařaba rádi a chtějí si na něj společně zavzpomínat,“ pozvali Ingeborg Fialová a Martin Štainer, kteří večer organizují.

Josef Jařab byl profesorem anglické a americké literatury, překladatelem a literárním historikem. Do novodobé historie Univerzity Palackého, kterou řídil v letech 1990 až 1997, se zapsal jako její první svobodně zvolený rektor. Zásadně se zasloužil o rozvoj univerzity i o její známost ve světě (podrobně jsme o panu profesorovi psali mj. loni zde).

Pokud si chcete připomenout jak osobnost profesora Jařaba, tak i dobu, ve které školu řídil, sáhněte po knize Rektorská rozpomínání, v níž v roce 2018 shrnul své vzpomínky a která se dočkala vydání i jako audiokniha.

V roce 2019 pak měl premiéru i filmový dokument Homo Academicus Josef Jařab, který natočil režisér Martin Müller v koprodukci s Českou televizí. Pustit si ho můžete v iVysílání ČT zde.

Anebo se prostě a jednoduše projděte se svými vzpomínkami v Olomouci po nábřeží Josefa Jařaba. Jméno pana profesora totiž už loni dostal nově upravený prostor mezi mosty v Komenského a Masarykově ulici a v blízkosti areálu vysokoškolských kolejí na Envelopě.

Read More

Nelegální hazard v Olomouckém kraji

Boj proti nelegálnímu provozování hazardních her je jednou z hlavních priorit Celní správy ČR. Každý rok probíhá na území České republiky...

Měsíc byl klid

Konkrétně máme na mysli případy, kdy studenti prolézají oválným otvorem v Mariánském sloupu na Dolním náměstí v přesvědčení, že jim tato aktivita přinese...

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 22/2024

Ekonomika, dotace, stav silnic, veřejná doprava, regionální rozvoj, odpadové hospodářství, sociální záležitosti. Tato a další témata byla na programu pracovního setkání zástupců mikroregionů Olomouckého kraje s krajskými radními. Konalo...

Ulici J. Glazarové a Generála Píky v Olomouci uzavřely opravy

Řidičům začala v Olomouci další komplikace v dopravě. V pondělí odstartovala oprava další části ulice Jarmily...

Usazení mostních nosníků na D1 u Přerova

Stavba dálnice D1 opět pokročila. O víkendu 24. a 25. května 2024 na estakádě dlouhé 210...

Šumperk – Živá brána Jeseníků – květen 2024

Dvě nová hřiště, cena za architekturu, lákavá divadelní i turistická sezona. Taková je nabídka květnového dílu...

Otevřená radnice 22/2024

Smlouva mezi městem a soukromou firmou na provoz olomouckého krematoria brzy končí. Bude jej provozovat samo...