Přeložit náš web

Út, 8. 7. 2025.

Svátek má Nora.

17.1 C
Olomouc
16.7 C
Prostějov
17.1 C
Přerov
15.8 C
Šumperk
13.9 C
Jeseník
Úterý, 8. července 2025.

Svátek má Nora.  Dobré ráno.

Příběhy palných zbraní nabízí putování po 400 letech překotné evropské historie

Sto zbraní od třicetileté války po současnost. Čtyři sta let překotné evropské historie. Jedinečná detailní fotodokumentace a jedinečné příběhy. Výpravná kniha Příběhy palných zbraní nabízí netradiční pohled na naše dějiny prizmatem vybraných zbraní, které jsou ukázkou vrcholných řemeslných a technologických dovedností své doby. Publikace, která potěší milovníky historie i vojenství, vychází ve Vydavatelství Univerzity Palackého jako součást dvou dlouhodobých výstav, které budou k vidění ve Vlastivědném muzeu v Olomouci a Východočeském muzeu v Pardubicích. Představena bude při příležitosti zahájení olomoucké výstavy 7. listopadu v Olomouci.

Kurátoři zmiňovaných výstav a současně autoři publikace, Karel Podolský a Jan Tetřev, vybrali 100 zbraní, které buď psaly historii, nebo jsou něčím jedinečné. Čtenářům je přibližují hned v několika rovinách – krátkým vyprávěním o tom, kdy a proč vznikly a kde našly své uplatnění, informacemi o cestě zbraní do muzejních sbírek či jejich majitelích a popisem jejich unikátních vlastností. Zaměřují se přitom na zbraně doutnákové a kolečkové, křesadlové, perkusní, zadovky, opakovačky i zbraně samonabíjecí.

„Zbraně utvářejí dějiny lidstva. Jak by řekl Jára Cimrman, můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat,“ říká lapidárně spoluautor knihy Jan Tetřev.

„Při výběru zbraní do této publikace byla uplatněna dvě základní kritéria. Prvním z nich byla parita v počtu zbraní, obě muzea v knize zastupuje padesát sbírkových předmětů. Druhou podmínkou byla existence příběhu, který by měl zaujmout i běžného, v oblasti palných zbraní nijak zvláště poučeného čtenáře. Odborníci pak pravděpodobně ocení zejména bohatou fotografickou dokumentaci,“ doplňuje Karel Podolský.

Unikátní fotografie, netradiční tisk i předsádky knihy s průstřely ze střelnice

Právě unikátními fotografiemi Pavla Rozsívala publikace mnohé čtenáře zaujme především. Rozsíval zachytil všechny zbraně do těch nejjemnějších detailů. Čtenářům i badatelům se díky tomu naskýtá příležitost vidět zbraně z různých perspektiv, z maximální blízkosti, a díky tomu dopodrobna obdivovat jednotlivá technická řešení i umělecká ztvárnění.

Vizuálnímu zážitku při listování knihou napomáhá také promyšlená tisková koncepce HRG tiskárny v Litomyšli. „Design knihy je postaven především na fotografiích. Tak, aby měly maximální prostor a kvalitu tisku. Fotografie jsme mohli díky vysokému rozlišení tisknout stochastickým rastrem, který se užívá k tisku uměleckých fotografií. Narazili jsme však na limity, například u tisku klidné jednobarevné plochy. Díky vstřícnosti a profesionalitě tiskátky HRG jsme našli řešení a v knize kombinujeme stochastický rastr s rastrem autotypickým. Výsledkem je tisk bez kompromisů,“ přibližuje ředitel Vydavatelství UP Aleš Prstek.

Koncept stojí i za předsádkou knihy. Průstřely na ní jsou skeny reálných průstřelů papíru, které vznikly na střelnici v Olomouci. O design celé knihy se postarala Markéta Cole z ASK Designers.

Dvě dlouhodobé výstavy až do roku 2026

Příběhy palných zbraní slouží jako komplexní a výpravný katalog ke dvěma dlouhodobým stejnojmenným výstavám. První výstavní cyklus – největší svého druhu ve střední Evropě – bude ve Vlastivědném muzeu v Olomouci zahájen 7. listopadu 2024 a potrvá až do 14. září 2025. Následně se Příběhy palných zbraní přesunou do Východočeského muzea v Pardubicích, kde budou v pozměněné podobě k vidění v prostorách pardubického zámku.

Podrobnější informace o knize a rozcestník najdete na stránkách www.pribehyzbrani.upol.cz. Publikace Příběhy palných zbraní bude od 8. listopadu dostupná na e-shopu Vydavatelství UP a následně pak také u dobrých knihkupců.

Víte, že:
• v Olomouci se pušky vyráběly již od poloviny 15. století?
• v 18. století evropské armády vytvářely samostatné jednotky z myslivců?
• první colty se v Evropě vyráběly v Innsbrucku a nepodařilo se je masivně rozšířit kvůli nezájmu armády?
• slavné winchesterovky sice byly doma na Divokém západě, ale zároveň se ho mnohé nikdy ani nedotkly?
• Babetta Stahlová byla jednou z mála žen, která stála v čele zbrojovky?
• vznikaly hole, o které se dalo opírat za chůze a zároveň z nich střílet?

To a mnohem více se v knize Příběhy palných zbraní dozvíte.

Read More

Opravy komunikace Kosmonautů – linka č. 22

V termínu od pondělí 14. 7. 2025 do neděle 31. 8. 2025 bude realizována oprava části komunikace tř. Kosmonautů, a to...

Děti i dospělí ze Šternberka navštívili partnerské město Günzburg

Ve dnech 26. až 29. června navštívila partnerské město Günzburg skupina dětí a dospělých ze Šternberka, v čele se starostou Stanislavem Orságem,...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 27/2025

Na ulici Werichova je uschlý strom, bude možné ho vyměnit za nový? Proč nebyly při kompletní modernizaci tratě na Novou Ulici vysázeny rozchodníky v celé délce modernizované tratě? Proč chybí...

Sucho ohrožuje pitnou vodu i ryby. Na Olomoucku přicházejí první omezení

Extrémní teploty, tropické noci a rostoucí sucho vedou k nadměrnému úbytku pitné vody. Lidé se více...

Zábřežští fotbalisté přivezli stříbro z Handlové

Na mezinárodním Memoriálu Karola Matiaška v Handlové na Slovensku vybojovali mladí hráči SK Sulko Zábřeh skvělé...

Kraj zblízka 28/2025

Olomoucký kraj zlevnil jízdné studentům a seniorům. Nově zaplatí jen čtvrtinu ceny, sleva bude platit na...

Řekni to hejtmanovi! 27/2025

Magdalena, Hnojice Dobrý den, pane hejtmane. Jako obyvatele kraje bychom asi velmi ocenili středoškolské vzdělávání, které nemá...