Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
-0.9 C
Olomouc
-0.8 C
Prostějov
-0.1 C
Přerov
-1.5 C
Šumperk
-1.3 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

Prestižní výroční přednášku Univerzity Palackého pronese Dana Drábová

Dana Drábová, jaderná inženýrka a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, pronese 3. listopadu v 17 hodin na Univerzitě Palackého výroční přednášku. Tu organizuje UP jednou ročně k poctě prvního rektora obnovené olomoucké univerzity Josefa Ludvíka Fischera. K jejímu přednesení bývá oslovena významná česká či zahraniční osobnost.

Dana Drábová vystoupí v aule Pedagogické fakulty Univerzity Palackého s přednáškou na téma Jaderná energie ve službách člověka. „Slova jaderný, radioaktivita, záření vyvolávají v lidech skoro automaticky představu jaderných zbraní, reaktorů v jaderných elektrárnách, radioaktivního odpadu a následně představu neurčitého počtu vyvolaných rakovin. Jestliže lidé o záření vůbec přemýšlejí, pak v naprosté většině případů spíše s obavami než se snahou tomuto jevu a jeho přínosům a rizikům objektivně porozumět,“ upozorňuje absolventka Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Jak dodává, za pouhé jedno století se lidé naučili jadernou energii široce zkoumat a využívat. „Dnes bychom se bez těchto znalostí stěží obešli. Nejviditelnějším a nejdiskutovanějším výsledkem jejich využití je opravdu odhalení možnosti získávat obrovskou energii ukrytou v jádře atomu. Méně už se ale mluví o tom, že ještě větší přínos přineslo používání radiační a jaderné techniky v medicíně, průmyslu, zemědělství a dalších oborech. Jaderná energetika je v řadě zemí včetně ČR spolehlivým nízkoemisním zdrojem elektřiny,“ připomíná předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a naznačuje tak, o čem bude na akademické půdě hovořit.

Tradice přednášek k poctě J. L. Fischera se datuje od roku 1994, kdy byla poprvé přednesena při příležitosti 100. výročí jeho narození. Uskutečňuje se jednou ročně, zpravidla v listopadu, jako projev ocenění významu osobnosti významného filozofa a sociologa, který se stal rektorem Univerzity Palackého v roce 1946. V čele školy stál tři roky, v letech 1949–1950 byl jejím prorektorem.

Tematicky bývají tato prestižní akademická vystoupení zaměřena na zásadní badatelské problémy ve společenském kontextu. V minulosti přednášku pronesli mj. teolog Tomáš Halík, právnička a soudkyně Eliška Wagnerová, neuropatolog František Koukolík, filozof a překladatel Karel Floss, někdejší předsedkyně Akademie věd České republiky Helena Illnerová nebo fyzikální chemik a předseda Učené společnosti ČR Pavel Jungwirth. Přehled všech přednášejících najdete zde.

Přednáška Dany Drábové se uskuteční 3. 11. v 17 hodin v aule PdF UP na Žižkově náměstí. Je určena nejširší veřejnosti a vstup na ni je volný.

 

 

[odkaz na zdroj]

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici

Také v sobotu čeká hráče Sigmy Olomouc zápas. Po páteční výhře 4:0 v přípravném utkání proti Kvítkovicím je tentokrát čeká Skalica. Do zimní...

Neuteklo vám?

00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz odpoví další díl pořadu Otevřená radnice. Premiéra každé úterý, po osmnácté hodině, na...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy