Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 3. 2. 2023.

Svátek má Blažej.

CzechEnglishPolishUkrainian
-1.9 C
Olomouc
-1.7 C
Prostějov
-2 C
Přerov
-2.1 C
Šumperk
-1.9 C
Jeseník
Pátek, 3. února 2023.

Svátek má Blažej.  Dobré ráno.

Právnická fakulta zdobí vánoční stromeček pro klienty Charity Olomouc

Advent je na právnické fakultě již tradičně spojen s nezištnou pomocí druhým. I na sklonku roku 2022 hodlá fakulta v nastaveném trendu pokračovat. Tentokrát se zaměstnanci, studenti a absolventi pokusí pomoci klientům Domova sv. Anežky na Svatém Kopečku, který provozuje Charita Olomouc, partner fakulty pro praxe a stáže. Veškeré dary půjdou na vybudování nové kuchyně, kterou domov nutně potřebuje.

Fakulta každoročně pečlivě zvažuje, komu a jak v čase adventu pomoci. „Snažíme se pomáhat konkrétním lidem, konkrétnímu projektu. Letos jsme se spojili s partnerem naší fakulty Charitou Olomouc,“ uvedla Renáta Šínová, proděkanka pro komunikaci, vnější vztahy a konferenční činnost. „Zástupci Charity navrhli, zda bychom jim nepomohli s vybudováním nové kuchyně pro klienty Domova sv. Anežky na Svatém Kopečku. Projekt jsme se rozhodli podpořit,“ dodala proděkanka.

Azylový dům s pečovatelskou službou Domov sv. Anežky na Svatém Kopečku vytváří zázemí domova pro třicet obyvatel. Klienti mají za sebou zpravidla víceletou zkušenost s bezdomovectvím a potřebují ze zdravotních i psychosociálních důvodů podporu a péči pracovníků Charity.

„Srdcem domova je většinou kuchyň a jídelna, kde se lidé scházejí, společně vaří a povídají si u dobrého jídla. I kuchyně v Domově sv. Anežky funguje jako místo setkávání. Klienti zde spolu s pracovníky pečou vánoční cukroví nebo kamarádovi připravují oslavu narozenin. Rádi bychom pro klienty vybudovali novou kuchyň, která bude více vyhovovat jejich potřebám. Současné vybavení kuchyně je z mnoha důvodů nedostačující,“ řekla Bára Cigánková, zástupkyně ředitele Charity Olomouc. S tím, že z hlediska snadnější údržby a pro dodržení hygienických předpisů plánují pořídit nerezovou kuchyňskou linku. „Vybavení a uspořádání kuchyně chceme přizpůsobit potřebám našich obyvatel tak, aby se mohli co nejvíce zapojit do přípravy pokrmů,“ vysvětlila Bára Cigánková. Na přestavbu kuchyně je potřeba 270 tisíc korun.

Jak se zapojit?

1. Pomoc uskutečněte – pošlete libovolnou částku na účet: 107-8921490207/0100, VS 3703.
2. Dejte právnické fakultě o vašem počinu vědět vyplněním jednoduchého anonymního formuláře. Připsat můžete i krátký vzkaz pro klienty Domova sv. Anežky.
3. Fakulta vám za dar poděkuje zavěšením ozdoby na Strom naděje a splněných přání klientů Charity Olomouc.

Do současné nevyhovující kuchyně pravidelně chodí například pan Václav, který je zároveň i prvním ubytovaným v Domově sv. Anežky. „Pro práci v kuchyni si dokonce zajistil potravinářský průkaz. Chodí pomáhat s drobnými pracemi, se škrábáním brambor nebo loupáním jablek na kompot či štrúdl. Také spolu s pečovatelkou zajišťuje drobné nákupy dalším klientům. Má radost, že může být užitečný,“ popsala Bára Cigánková. Pan Václav podle ní dlouhá léta pracoval v různých podnicích a zpravidla bydlel na ubytovnách. Když přišel o práci, ocitl se v azylovém domě na Svatém Kopečku. „Pan Václav je fyzicky zdatný, trpí ale ztrátou krátkodobé paměti způsobenou úrazem. Možnost zapojit se do činností, které ho baví a zároveň pomáhají, je důležitá nejen pro něj, ale i pro ostatní obyvatele domova,“ dodala Bára Cigánková.

Fakulta nyní spustila speciální webovou stránku Strom naděje a splněných přání klientů Charity Olomouc, kde zveřejnila výzvu a číslo účtu, kam posílat finanční dary. Současně na stránce bude fakulta děkovat všem dárců. „Opět virtuálně zdobíme a rozsvěcujeme stromeček. Každému dárci pověsíme na Strom naděje a splněných přání ozdobu – zvoneček. Kdo bude chtít, může poslat i vzkaz pro klienty domova. Na špici stromečku bude navíc možné sledovat, jak částka postupně roste,“ doplnila Renáta Šínová s tím, že aktivita je, pokud jde o identitu dárců, plně anonymní. Možnost přispívat není nijak časově omezená.

V loňském roce zaměstnanci, studenti, absolventi a příznivci právnické fakulty poslali v době adventu na dobrou věc přes 113 tisíc korun. Peníze putovali k rodině jednoho ze zaměstnanců fakulty na péči o předčasně narozeného syna.

[odkaz na zdroj]

Zájem Sigmy mi udělal radost. Je to pro mě výzva, řekl Kramář

Novou posilou Sigmy se stal útočník Denis Kramář. Devatenáctiletý fotbalista přichází na přestup z Opavy, kde pravidelně nastupoval ve druhé lize....

Vycházejí únorové Olomoucké listy

Dnes začala distribuce nového čísla Olomouckých listů. Oblíbený měsíčník mimo jiné přináší informace o tom, že sloup Nejsvětější Trojice na Horním...

Neuteklo vám?

00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho z našich diváků odpovídá další díl pořadu Otevřená radnice.
00:02:09

Kdy to jede? Informace o odjezdech autobusů lidem v Přerově přinesou elektronické LED...

Na snadnější cestování městskými i příměstskými autobusy se mohou těšit obyvatelé Přerova. Radnice totiž plánuje některé...
00:00:36

Rybářské navijáky nedostal, stal se obětí podvodníka

Přes inzerát na internetu chtěl koupit dva rybářské navijáky. Peníze poslal, ale zboží nedostal. Poškozený se...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho...
Generated by Feedzy