Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 29. 1. 2023.

Svátek má Zdislava.

CzechEnglishPolishUkrainian
-1.3 C
Olomouc
-0.8 C
Prostějov
-0.6 C
Přerov
-2 C
Šumperk
-0.8 C
Jeseník
Neděle, 29. ledna 2023.

Svátek má Zdislava.  Dobré odpoledne.

Právnická fakulta naplnila auto SUV materiální pomocí pro Ukrajinu

Benzinová elektrocentrála, výkonné powerbanky, zimní bundy, teplé boty nebo trvanlivé potraviny věnovali dárci z právnické fakulty lidem na Ukrajině. Materiální pomoc nosili po celý listopad přímo na fakultu. Sbírku vyhlásila fakulta ve spolupráci s Vasylem Kapustejem a Andrejem Poleščukem, studenty práv, kteří Ukrajinu dlouhodobě podporují.

Podle organizátorů sbírky byly darované věci ve velmi dobrém stavu. „Všem dárcům děkujeme. Dovolím si zmínit pár jednotlivostí, které nás mile překvapily. Ve sbírce byl například fotoaparát Nikon, telefon Samsung nebo výkonné powerbanky. Dokonce i benzinová elektrocentrála, kterou zakoupil vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva. Generátor se bude hodit například v dětském domově či školce,“ uvedl Vasyl Kapustej, student posledního ročníku magisterského programu Právo a právní věda. Sbírka naplnila až po strop vozidlo Mercedes-Benz ML, a to jak kufr, tak i prostor zadních sedaček. „Zbylo už jen místo pro řidiče a spolujezdce,“ dodal student, který pomoc pro Ukrajinu organizuje od samého počátku války.

Darované věci poputují ukrajinským uprchlíkům především do západní a centrální části země. Pomohou hlavně matkám s dětmi a seniorům, kteří byli nuceni opustit své zničené domy na východě Ukrajiny. „Jde především o uprchlíky z Charkova, Mykolajiva a Donbasu, kteří se nyní bohužel nemají kam vrátit,“ upřesnil Vasyl Kapustej.

Pomoc z právnické fakulty by měla vyrazit na Ukrajinu v neděli 11. prosince. Bude záležet, zda se věci vejdou do dodávky společně s věcmi pro ukrajinské vojáky. „Ty pravidelně nakupujeme z prostředků finanční sbírky, kterou organizuji na platformě Znesnáze21. Pomoc vojákům považuji za prioritu, tak uvidíme, co všechno k tomu naložíme,“ vysvětlil Vasyl Kapustej.

Tentokrát se na Ukrajinu nevydá, připravuje se totiž na státní závěrečné zkoušky. Místo něj pojede jeho matka a dlouholetý kamarád Andrej Poleščuk, také student práv, který na svém twitterovém účtu denně informuje o válce na Ukrajině a nebojí se otevřeně kritizovat ruskou agresi. „Na Ukrajině by se k nim měl ještě připojit Ray Baseley, reportér pracující pro Seznam Zprávy, který doprovázel již naši minulou expedici k vojákům do první linie na Donbase,“ řekl Vasyl Kapustej.

Pokud se materiální pomoc z právnické fakulty v neděli do dodávky nevejde, další cesta je naplánovaná na leden. „Na Ukrajinu jezdíme pravidelně každý měsíc,“ dodal sedmadvacetiletý student.

[odkaz na zdroj]

Jílek po Spartě bere zdravý bod. Chválil skvělého Růska

Lepší efektivita a kvalita ve finální fázi chyběla podle trenéra Václava Jílka jeho týmu k ještě lepšímu výsledku v zápase se Spartou. S konečnou...

Důležitý je tým. Černá práce mi nevadí, řekl střelec Navrátil

Jan Navrátil pomalu ale jistě stoupá klubovými statistikami. V utkání proti Spartě vstřelil svoji 30. ligovou branku za Sigmu. „Gólu si cením....

Neuteklo vám?

00:03:58

Otevřená radnice 04/2023

Plánuje olomoucká radnice vybudovat u zastávky Pod Letištěm osvětlený přechod pro chodce? I na to odpoví další díl pořadu Otevřená radnice.
00:02:40

Nejstarší budovu olomoucké fakultní nemocnice čeká demolice

Ve Fakultní nemocnici Olomouc se konalo symbolické rozloučení s nejstarší budovou areálu, přezdívanou podle někdejšího mocnáře...
00:00:41

Vytuňte si školu! Soutěž startuje

Žáci olomouckých základních škol si budou moci vytunit svou školu. Třetí ročník soutěže pořádané městem a...
00:05:21

Téma týdne 04/2023

Jedním z partnerských měst Olomouce je i Luzern. Nejlidnatější sídlo centrálního Švýcarska s přibližně osmdesáti tisíci...
00:03:58

Otevřená radnice 04/2023

Plánuje olomoucká radnice vybudovat u zastávky Pod Letištěm osvětlený přechod pro chodce? I na to odpoví...
Generated by Feedzy