Přeložit náš web

St, 22. 1. 2025.

Svátek má Slavomír.

-2.4 C
Olomouc
-2.4 C
Prostějov
-2.3 C
Přerov
-1.6 C
Šumperk
1.9 C
Jeseník
Středa, 22. ledna 2025.

Svátek má Slavomír.  Dobré ráno.

Pomoc k bezpečnějšímu digitálnímu prostředí nabízí monografie z katedry psychologie

Průvodcem pro akademiky, výzkumníky i pro odborníky působící ve vzdělávací, klinické, poradenské či psychoterapeutické praxi, kteří se zabývají problematikou online závislostí, může být nová monografie s názvem Užívání internetu, sociálních sítí a digitálních her u adolescentů: Teoretická východiska, diagnostika a strategie intervence. Má jednoduché a jasné cíle: přispět k pochopení široké oblasti závislostí a pomoci přiblížit se bezpečnějšímu a zdravějšímu digitálnímu prostředí.

Do medicínského slovníku vstoupil termín závislost na internetu v polovině 90. let 20. století. Od té doby roste počet vědeckých prací, které se zabývají jak nadměrným a závislostním užíváním internetu, tak i těch, které se věnují dílčím oblastem daného tématu. Důkladný a komplexní pohled na danou problematiku nově nabídly odborné veřejnosti Jaroslava Suchá, Eva Aigelová, Helena Pipová, Miroslav Charvát, Martin Dolejš a studentky Nikol Václavková a Terezie Babilonová z katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého, když vydali monografii s názvem Užívání internetu, sociálních sítí a digitálních her u adolescentů: Teoretická východiska, diagnostika a strategie intervence.

Zajímavá publikace, která doposud českému trhu chyběla, je aktuálním shrnutím rozsáhlé problematiky z oblasti kyberprostoru. Předkládá ucelený rámec od definice základních pojmů přes teoretická východiska, diagnostiku a administraci metod až po specifické strategie prevence a intervence. S důrazem na multidisciplinární přístup vyzdvihuje význam časné intervence, specializovaného vzdělání odborníků a potřebu individualizované péče. Představuje nejen teoretický základ pro studium nezdravého užívání u vybraných technologií, ale i praktické návody pro odborníky, rodiče a všechny, kteří se s oblastí problémového užívání digitální technologií setkávají. Významně tím přispívá k rozvoji efektivních preventivních a intervenčních programů v této oblasti.

„Našim cílem bylo na základě nejnovějších poznatků poskytnout teoretické ukotvení, definovat základní pojmy, informovat o hlavních charakteristikách jednotlivých fenoménů a přestavit psychodiagnostické metody pro screeningové zhodnocení této problematiky. Mým osobním přáním je, aby monografie přispěla k pochopení široké oblasti závislostí a mohla tak pomoci přiblížit se bezpečnějšímu a zdravějšímu digitálnímu prostředí,“ uvedla za autorský kolektiv Jaroslava Suchá z katedry psychologie FF UP.

V jednotlivých kapitolách více než dvou set stránkové knihy se její autoři věnují závislosti na technologiích a poskytují vymezení informačních a komunikačních technologií (ICT), zároveň například vědeckým poznatkům závislostí, které se tradičně zaměřovaly na návykové látky, ale v posledních desetiletích se stále více zaměřují i na behaviorální závislosti, včetně závislosti na technologiích. Odborníci si v knize všímají i významu marketingu v digitálním věku, kde umělá inteligence a strojové učení umožňují personalizaci obsahu a optimalizaci marketingových kampaní a diskutují i o potenciálních nevýhodách, jakými jsou etická dilemata a rizika nadměrné personalizace, jež mohou vést k excesivnímu užívání technologií. Monografie obsahuje i informace o specifikách dospívání, odborníci v této souvislosti zdůrazňují, že digitální technologie mohou vyhovovat potřebám dospívajících, kteří touží po sounáležitosti, uznání a úspěchu, což je činí zvláště lákavými a potenciálně rizikovými. V knize jsou informace i o genderových rozdílech v užívání digitálních technologií.

Nová odborná publikace, na níž pracovali psychologové z katedry psychologie FF UP, představuje i několik teoretických modelů závislosti na internetu, jež jsou spojeny s různými riziky včetně kyberšikany, sextingu a dalších forem problematického online chování. Autoři se v ní zaměřují i na sociální sítě, které jsou v dnešní době velmi populární a ovlivňují různé věkové skupiny. Čtenáři se nabízí i shrnutí rizik spojených s jejich používáním, včetně psychických a fyzických, zdravotních problémů, jako jsou úzkost, deprese či stres. Kniha se věnuje zároveň fenoménu závislosti na hraní digitálních her, které se stávají významnou volnočasovou aktivitou. Okrajově se pak i zabývá závislostí na chytrých telefonech. Nechybí v ní i kapitola, věnující se administraci diagnostických metod i kapitola, v níž se odborníci věnují preventivním a intervenčním opatřením, zejména v rámci vzdělávacího systému.

Publikace vznikla za podpory Nadace Sirius v rámci projektu Tvorba metodických postupů pro práci s dospívajícími ohroženými problémovým a závislostním užíváním internetu, digitálních her a sociálních sítí podpořeného ve XII. Grantovém řízení na téma: Rozvoj služeb pro děti ohrožené nadměrným používáním technologií a technologickými závislostmi.

Užívání internetu, sociálních sítí a digitálních her u adolescentů: Teoretická východiska, diagnostika a strategie intervence. Autoři: Jaroslava Suchá, Eva Aigelová, Helena Pipová, Miroslav Charvát, Martin Dolejš, Nikol Václavková, Terezie Babilonová. Praha: Togga, 2024. Vydáno ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. Monografii lze volně stáhnout zde.

Read More

Univerzita uspěla v projektech tzv. Trojvýzvy. Podporu využije mj. na investice a inovaci vzdělávání

Univerzita Palackého velmi dobře uspěla v rámci tzv. Trojvýzvy Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK). Škola získá více než miliardu korun,...

Město pořádá Ples pro dříve narozené, který bude poctou ženám

Kdo už má za sebou oslavu šedesátých narozenin a nechybí mu chuť do zábavy a tance, může si napsat do kalendáře...

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 4/2025

V Olomouckém kraji je úctyhodných 473 knihoven. Zejména v malých obcích jsou zároveň komunitními centry s nabídkou kulturních a společenských akcí. Na jejich podporu a takzvané „regionální funkce“ uvolnil...

V Prostějově se nově dopravíte na elektrokole

V Prostějově je cyklistika velmi oblíbená a sdílená kola jsou stále více populárnější. Aby město podpořilo...

Výstava Nepravděpodobný podvečer v Art Rubikonu

Olomoucká galerie Art Rubikon vystavuje díla zlínské malířky Taťány Havlíčkové, která ke své tvorbě přistupuje s...

Kraj zblízka 4/2025

V Olomouckém kraji je úctyhodných 473 knihoven. Zejména v malých obcích jsou zároveň komunitními centry s...

Moje Olomouc 3/2025

Město Olomouc slavnostně zahájilo plesovou sezónu na Výstavišti Flora, a to ve velkém stylu. Hned při...