Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 28. 11. 2022.

Svátek má René.

CzechEnglishPolishUkrainian
3.7 C
Olomouc
3.6 C
Prostějov
4.1 C
Přerov
2.8 C
Šumperk
2 C
Jeseník
Pondělí, 28. listopadu 2022.

Svátek má René.  Dobré odpoledne.

Politologové z UP oslavují s americkými kolegy výjimečnou dvacetiletou spolupráci

Čtyři Pamětní medaile Univerzity Palackého putují na americkou Valdosta State University. Při příležitosti dvacetiletého výročí spolupráce mezi oběma školami je z rukou proděkanů Filozofické fakulty UP Vladimíra Polácha a Kristýny Solomon převzali James T. LaPlant (Dean of College of Humanities and Social Sciences VSU), Carol M. Glen (Department of Political Science), Michael Baun (Marguerite Langdale, Pizer Chair of International Relations at VSU) a Richard Saeger (Professor Emeritus of Political Science at VSU).

Spolupráce mezi Univerzitou Palackého a Valdosta State University je jednou z nejintenzivnějších a nejsystematičtějších na UP. Zahrnuje letní školy, výměnné studijní a přednáškové pobyty i jiné typy mobilit. Oborově se soustředí především na politologii, historii a evropskou kulturu. 

Její počátky mezi katedrou politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého a Department of Political Science et Valdosta State University sahají do roku 2000, a to díky aktivitě vedoucího katedry tamní politologie Jima Petersona a grantu, který se mu podařilo získat od americké vlády.

Uplynulé dvacetiletí oslavují obě pracoviště s odkazem na pandemii covidu až nyní a Pamětní medaili UP obdrželi ocenění jako poděkování za dlouholetý odborný a lidský přínos Filozofické fakultě UP.

„Zpočátku spočívala naše spolupráce ve výměnných výukových pobytech vyučujících, které byly rozšířeny o program Maymester/Czech Republic Study Abroad Program. Právě jeho prostřednictvím k nám každoročně v květnu přijíždějí na třítýdenní pobyt pod vedením svých vyučujících američtí studenti. Letošní skupina studentů se na katedře bude učit do počátku června,“ uvedla Markéta Zapletalová z katedry politologie a evropských studií FF UP. Doplnila, že několik let už program funguje pod vedením profesora Michaela Bauna a výrazně se na něm podílejí ocenění profesoři James T. LaPlant a Carol M. Glen.

Na katedře politologie a evropských studií FF UP (KPES) vyučující z Department of Political Science et Valdosta State University poměrně pravidelně i přednášejí, zejména James T. LaPlant a Michael Baun. Jejich čeští kolegové z KPES FF UP pak mají možnost akademicky působit zase na Valdosta State University, a to v rámci Department of Political Science.

Za zásadní považují obě strany silné přátelské vztahy, které se za dvacet let spolupráce mezi akademiky i oběma pracovišti vytvořily.

„Velkým úspěchem je i naše společná publikační činnost. Na jedné straně američtí profesoři k nám přijíždějí na přednáškové pobyty, přednášky profesora a děkana Fakulty humanitních a společenských věd Jamese LaPlanta se dnes už staly mezi studenty naší katedry legendární. Na straně druhé američtí kolegové otevřeli naší katedře a našim studentům i pedagogům nové možnosti. Mohou recipročně působit na Valdosta State University. Studenti naší katedry se i pravidelně účastní konferencí National Model United Nations v New Yorku. Pod vedením Carol M. Glenové vytvářejí se studenty Valdosta State University společné delegace a výsledky jejich působení jsou úspěšné. Z USA už přivezli řadu ocenění,“ dodala Markéta Zapletalová. 

V rámci nynějšího pobytu se američtí hosté setkají i se studenty doktorského programu na KPES, také s dalšími studenty této katedry, zejména pak s těmi, které James T. LaPlant vyučoval během svých dřívějších přednáškových pobytů.

Slavnostního setkání v pracovně děkana FF UP Jana Stejskala se zúčastnili i zástupci katedry politologie a evropských studií FF UP.

[odkaz na zdroj]

Po padesáti letech znovu složili promoční slib

Slavnostním sálem Klášterního Hradiska to zase jednou šumělo. Sešli se tu zkušení lékaři a lékařky, kteří před půlstoletím úspěšně ukončili studium...

Tradiční dobročinné punčování se Sigmou bude 5. prosince

Vánoční trhy v Olomouci se po dvou letech rozjely v plné parádě. Mezi desítkami stánků na Horním a Dolním náměstí tradičně nechybí ani...

Neuteklo vám?

00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s úhradou kroužků, pobytů v přírodě, lyžařských kurzů nebo nejrůznějších školních akcí. Radnice se...
00:02:39

Rybáři se chystají na Vánoce, někde ještě pokračují i s výlovy

Nádrže v tovačovském rybářství se zaplnily kapry i dalšími druhy ryb. Dlouho tu ale plavat nebudou....
00:00:37

Jak vypadala Olomouc z výšky před sto lety? Ukazuje to unikátní aplikace

Unikátní webová aplikace s názvem „Olomouc z výšky“ nabízí historické letecké snímky Olomouce z různých časových...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel...
Generated by Feedzy