Přeložit náš web

So, 12. 7. 2025.

Svátek má Bořek.

20.8 C
Olomouc
17.6 C
Prostějov
17.7 C
Přerov
16.2 C
Šumperk
12.8 C
Jeseník
Sobota, 12. července 2025.

Svátek má Bořek.  Dobré ráno.

Pohyb, sezení, spánek. Na fakultě tělesné kultury sledovali životní styl rodin s malými dětmi

Jaký vliv mají rodiče na své potomky, co se týče pohybového chování a rizika nadměrné tělesné hmotnosti, a jakou roli v tom hraje vzdělání a socioekonomické zázemí rodiny? Odpověď nabízí nová monografie Dagmar a Erika Sigmundových z Institutu aktivního životního stylu Fakulty tělesné kultury UP shrnující výsledky výzkumu, do kterého se zapojilo 400 rodin s 3–8letými dětmi.

Vztahu mezi pohybovým chováním rodičů a jejich dětí se manželé Sigmundovi věnují dlouhodobě a jsou autory či spoluautory řady publikací. „Díky možnostem moderních technologií jsme v aktuální studii mohli sledovat současně všechny tři hlavní složky 24hodinového chování, tedy pohybovou aktivitu, sezení a spánek, a zároveň jsme se zaměřili na předškoláky a děti v mladším školním věku, kterým se podobné práce dosud příliš nevěnovaly. Naším cílem bylo jednak popsat vzorce 24hodinového chování rodičů a jejich potomků a také odhalit faktory snižující riziko výskytu nadměrné tělesné hmotnosti u těchto dětí,“ uvedla Dagmar Sigmundová.

Členové zapojených rodin nosili po dobu 7 dní náramkový akcelerometr, který monitoroval jejich pohybové chování, a naměřené hodnoty spolu s časovými údaji souvisejícími s denním režimem zaznamenávali do deníku. Ten zároveň zahrnoval i otázky týkající se antropometrických charakteristik sledovaných jedinců a rodinného zázemí, které částečně vycházely z mezinárodní studie HBSC věnující se zdraví a životnímu stylu školáků. Monitorování se uskutečnilo v průběhu školního roku, aby byl zachycen obvyklý životní styl rodiny. Do měření se zapojilo přes 500 úplných i neúplných rodin napříč Českou republikou, z měst i venkova, kompletní data výzkumníci získali od 400 z nich. Výsledky pak porovnávali i se zjištěními ze zahraničí.

„Ze získaných dat mimo jiné vyplynulo, že u nás oproti jiným zemím nehraje příliš roli to, jestli rodina žije ve městě nebo na venkově, v bytě či v domě, jestli vlastní auto a počítač nebo jestli má každé z dětí svůj vlastní pokoj. Větší důležitost ve vztahu k životnímu stylu má vzdělání a nadměrná tělesná hmotnost rodičů. Například nadváha či obezita matky, která s předškolními a mladšími školními dětmi tráví více času, významně zvyšuje riziko výskytu vyšší tělesné hmotnosti u potomků, u otců tento vztah nebyl tak výrazný. Také můžeme říci, že s vyšším vzděláním rodičů se zvyšuje šance na plnění doporučení vztahujících se k pohybovému chování, dostatečně dlouho nicméně spí děti matek s nižším než vysokoškolským vzděláním,“ přiblížil Erik Sigmund.

Autoři studie mimo jiné také zjistili, že téměř žádní rodiče neplní doporučení vztahující se k pohybové aktivitě, sedavému chování a spánku. Oproti tomu pětina chlapců a čtvrtina dívek splňuje všechna tři doporučení. Nejvýraznější rozdíly mezi dětmi a rodiči jsou v poměru sezení k době spánku, když děti prosedí třetinu dne, zatímco rodiče téměř polovinu. V raném dětství se přitom ukotvují základy zdraví a aktivního životního stylu jedince, na kterých pak „staví“ v dospělosti. „Rádi bychom se k rodinám, které s námi spolupracovaly, vrátili i s pozdějším šetřením a zjistili, jestli a jak se jejich životní styl změnil,“ dodávají manželé Sigmundovi.

Výzkum se uskutečnil v rámci končícího projektu Vzorce 24hodinového chování rodičů a jejich potomků v rodinách s dětmi ve věku 3-8 let podpořeného Grantovou agenturou ČR, vedle Dagmar a Erika Sigmundových se na něm podíleli i další vědci z FTK UP: Michal Vorlíček, Jan Dygrýn a Jaroslava Voráčová. Kromě monografie jsou dalšími výstupy projektu i tematické články v českých a zahraničních impaktovaných časopisech, mj. Journal of Sleep Research nebo Children.

Vydání monografie bylo také podpořeno z projektu OP JAK DigiWell – Excelentní výzkum v oblasti digitálních technologií a wellbeingu. Publikace vyšla ve Vydavatelství UP, v jehož e-shopu je také zdarma ke stažení.  

Read More

Udržitelné léto s UP: Sdílená doprava – po Olomouci i Kanárských ostrovech

Léto, prázdniny a dovolené jsou ideálním časem, kdy můžeme zpomalit, nadechnout se a zamyslet se i nad věcmi, které během roku...

Prodloužení opravy komunikací v Puškinově ulici v areálu FN Olomouc

Uzavření komunikací v Puškinově ulici v areálu FN Olomouc z důvodu opravy asfaltových povrchů bylo prodlouženo do 21. července 2025. Read...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 28/2025

V novostavbách na ulici Jánského bydlí spousta mladých rodin. V okolí jim ale chybí park nebo prostor pro vyžití dětí. Plánuje zde město veřejnou zeleň nebo moderní hřiště pro...

Sovětská umělecká skupina Dviženije v olomouckém muzeu umění

Dviženije v překladu pohyb, je sovětské umělecké uskupení z období 60. a 70. let minulého století....

Zoo Olomouc má největší stádo kozorožce kavkazského na světě

Olomoucká zoologická zahrada rozmnožila nejohroženějšího kozorožce světa. Kozorožec kavkazský v přírodě přežívá jen na pěti místech,...

Řekni to hejtmanovi! 28/2025

Anna, Velká Bystřice Dobrý den, pane hejtmane. Učím ve Velké Bystřici a dozvěděla jsem se od dětí,...

Moje Olomouc 28/2025

Pandemie covid-19 výrazně urychlila nárůst online nakupování, a tím i poptávku po rychlém a pohodlném doručování....