Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 28. 11. 2022.

Svátek má René.

CzechEnglishPolishUkrainian
2.8 C
Olomouc
2.5 C
Prostějov
1.6 C
Přerov
2.2 C
Šumperk
1 C
Jeseník
Pondělí, 28. listopadu 2022.

Svátek má René.  Dobré ráno.

Podzimní prázdniny v Pevnosti poznání budou nadpřirozené, návštěvníci se ocitnou v jiném světě

Pevnost poznání, muzeum vědy Přírodovědecké fakulty UP, připravila na podzimní prázdniny speciální program pro děti i jejich rodiče. Návštěvníci se ocitnou v jiném světě pomocí virtuální reality, odhalí tajemství buňky nebo se vrátí do minulosti a v roli dělostřelců nabijí dělo k obraně Olomouce. A kdo se nebude bát, může se vydat na stezku odvahy nebo se podívat, jak se v čarodějné laboratoři míchá kouzelný lektvar.

Speciální prázdninový program bude v olomouckém science centru připraven od 26. do 30. října. Děti si mohou na pokladně vyzvednout hrací kartu a vydat se do jednotlivých interaktivních expozic plnit nejrůznější úkoly i vědecké výzvy.

„Chtěli jsme dětem nabídnout něco nového na dny, kdy mají volno. Připravili jsme proto zajímavé úkoly v rámci mise superhrdinů Strážců poznání. Stačí přijít k nám v otevírací době, vzít si kartu a pak už se jen vydat za dobrodružstvím. A to doslova – v expozici Světlo a tma jsme totiž připravili animační program, kdy děti budou astronautovi pomáhat sbalit věci na cestu do vesmíru. A nejen to, v modelu mozku například pomocí UV světla odhalí, jaká část tohoto superpočítače našeho těla je nejstarší a proč,“ lákal na program Roman Chvátal, programový vedoucí Pevnosti poznání.

Prázdninové aktivity doplní oblíbená akce Pevnost duchů

Do tajuplné a kouzelné Pevnosti duchů, po níž budou provádět strašidla a duchové, se odvážní návštěvníci vydají v pátek a sobotu 28. a 29. října od 9 do 22 hodin. Těšit se mohou na alchymistovu únikovou hru, kdy odhalí historická propojení mezi vědou a nadpřirozenem a pomocí chemických experimentů vyřeší nejednu záhadu. Chybět nebude ani stezka odvahy nebo fyzikální pokusy na téma gravitace. A koho zajímá temná turistika, dozví se informace o cestování do zeměpisných míst spojených se smrtí.

Na cestu časem pozvou zájemce lektoři z vědeckých dílen. Ti se zaměří na historii a předvedou, jak se z alchymie (vědy kouzelníků a šarlatánů) postupně stala chemie. Zajímavá bude ukázka střelného prachu nebo příprava zlata či stříbra z obyčejných levných kovů. „Představíme si historické využití chemických ‚vychytávek‘ v domácnosti, ale i postupy, které se využívají dodnes. Z kreativní dílny si potom příchozí odnesou klíčenku s vlastnoručně vyrobeným ‚zlatem‘,“ doplnil Roman Chvátal. Pro ty, kteří přijdou v kostýmu, bude mít Pevnost poznání slevu na vstupném. Do všech expozic zaplatí jen sto korun.

Pevnost poznání se připojila k nové misi Déčka SUPERJÁ

Celoroční soutěž České televize Déčko si klade za cíl nadchnout děti pro pohyb a zdravý životní styl. Po splnění úkolů čeká účastníky malá odměna – dřevěný Kolocvič. Do této mise se mohou soutěžící zapojit ve čtyřech dalších science centrech v České republice, které sdružuje Česká asociace science center. Originální dárek vytvořili přímo v liberecké iQLANDII. „Chtěli jsme děti za aktivity ocenit. A máloco je pro dítě do života cennější než zdravá láska k pohybu. Proto jsme navrhli losovací kolo, se kterým je cvičení zábava,“ řekla Veronika Slavíková ze science centra iQLANDIA.

[odkaz na zdroj]

Nejbližší program Sigmy v závěru podzimu

Fotbalisté Sigmy i po odehrání posledního soutěžního zápasu v roce 2022 budou pokračovat v tréninku. Na konci příštího týdne pak fanoušci mohou tým...

Jasný skalp čtvrtfinalisty Ligy mistrů! Olomouc přehrála Hradec Králové

Daniel Fekets - O L O M O U C – Ve 23. kole Tipsport extraligy Mora jasně přehrála královéhradecký Mountfield...

Neuteklo vám?

00:04:49

Otevřená radnice 47/2022

Zvýší se v Olomouci příští rok cena za teplo? A co chce město dělat s řidiči, kteří neoprávněně vjíždějí do pěší zóny v ulici 8. května v centru? Na...
00:02:30

Zimní údržba začala i silničářům v Olomouckém kraji

O dálnice a silnice prvních tříd na území Olomouckého kraje se, podobně jako jinde, stará Ředitelství...
00:00:28

Pohotový zásah hasičů v Hablově na Prostějovsku zajistil zeď před pádem

Hasiči odvrátili nebezpečí pádu zdi. Hrozící destrukci nahnuté štítové stěny z vepřovice staršího rodinného domu řešili...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel...
Generated by Feedzy