Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
-0.9 C
Olomouc
-0.8 C
Prostějov
0.1 C
Přerov
-0.7 C
Šumperk
-0.2 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

Plastika pro knihovnu právnické fakulty bude připomínat hodnoty nabyté po roce 1989

Knihovnu Milady Horákové na právnické fakultě bude zdobit umělecké dílo akademického sochaře Otmara Olivy. Odkazovat bude k hodnotám, které ctila právnička Milada Horáková, ke svobodě, demokracii a boji za bezpráví, a současně k české státnosti. Nyní je hotová bronzová část plastiky. Instalace díla je plánovaná na červen příštího roku.

Při hledání vhodného autora se fakulta snažila zohlednit několik požadavků – vztah sochaře k Olomouci, provázanost s osudem a odkazem Milady Horákové, uměleckou hodnotu výsledného díla a originalitu. „Zakázku nakonec získal olomoucký rodák, výtvarník Otmar Oliva. Práce se od počátku zhostil s neuvěřitelným nadšením a pokorou,“ řekl Václav Stehlík, děkan právnické fakulty.

Zdobná část plastiky bude z bronzu, jádro z kamene. Hotovy jsou nyní bronzové části, které vznikly při tradičním obřadu lití v dílně Otmara Olivy na Velehradě. Nechyběli u toho ani zástupci fakulty. „Každé odlévání je pro mě velkou událostí, kdy mi pomáhají zkušení kamarádi a pozvaní hosté. Pokaždé nervózně vyhlížím výsledek. Jsem rád, že se nám tato část práce povedla,“ zhodnotil Otmar Oliva.

Podobu díla fakulta nechce prozrazovat. „Tak trochu chceme, aby výsledek byl až do odhalení překvapením,“ naznačil děkan. Dvoumetrový monument věnovaný Miladě Horákové bude vévodit vstupnímu foyer knihovny. Pokud vše půjde hladce, slavnostní odhalení by se mohlo uskutečnit příští rok v červnu při příležitosti výročí popravy doktorky Horákové.

Právnická fakulta slavnostně otevřela novou knihovnu vloni. Pojmenováním po Miladě Horákové, symbolu protikomunistického odboje a odporu, skvělé právničce, silné a odvážné ženě, se fakulta hlásí k hodnotám, na kterých byla vybudována – ke svobodě, demokracii a občanské společnosti. „Věřím, že tímto krokem jsme přispěli k důstojnému uctění památky doktorky Horákové, šíření jejího odkazu a naši posluchači si tak uvědomí hlubší smysl studia práv. Byli bychom totiž rádi, aby nejen studenti pochopili, že svobody nabyté po roce 1989 nejsou samozřejmostí a je potřeba si je připomínat,“ uvedla před časem Blanka Vítová, proděkanka pro organizaci a rozvoj PF UP.

Ke zmíněným hodnotám má blízko právě akademický sochař Otmar Oliva. Jeho rodiče stíhal komunistický režim. On sám byl roku 1979 zatčen a vězněn za šíření materiálů Charty 77. Jeho nejvýznamnějším dílem je výzdoba kaple Jana Pavla II. Redemptoris Mater ve Vatikánu, jejíž součástí je také papežský trůn. Za svoji uměleckou tvorbu a občanský postoj byl Otmar Oliva mnohokrát oceněn, například Cenou Masarykovy akademie umění, Pamětní medailí 3. odboje nebo Řádem sv. Cyrila a Metoděje. Letos převzal Cenu města Olomouce v oblasti kultury.

[odkaz na zdroj]

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici

Také v sobotu čeká hráče Sigmy Olomouc zápas. Po páteční výhře 4:0 v přípravném utkání proti Kvítkovicím je tentokrát čeká Skalica. Do zimní...

Neuteklo vám?

00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz odpoví další díl pořadu Otevřená radnice. Premiéra každé úterý, po osmnácté hodině, na...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy