Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 27. 6. 2022.

Svátek má Ladislav.

CzechEnglishPolishUkrainian
31.8 C
Olomouc
31.6 C
Prostějov
31.3 C
Přerov
29.8 C
Šumperk
26.9 C
Jeseník
Pondělí, 27. června 2022.

Svátek má Ladislav.  Dobré odpoledne.

Petra Bublavá z PřF získala na Krétě první místo za nejlepší poster

První místo za nejlepší poster ze sedmi desítek přihlášených získala studentka přírodovědecké fakulty Petra Bublavá na mezinárodní soutěži Trends in Natural Products Research: A PSE Young Scientists‘ Meeting. Pořádala ji vědecká společnost Phytochemical Society of Europe na Krétě.

V soutěži mladých vědců zaujala prací nazvanou Interakce signálních drah světla a kyseliny abscisové v odpovědích rostlin k abiotickým stresům. „Na konferenci jsem se přihlásila díky vedoucímu mé práce Martinovi Fellnerovi, za což bych mu chtěla poděkovat. Účast na konferenci pro mě znamenala cennou zkušenost. Výhra v kategorii poster mě velmi překvapila, protože to byla moje první účast na mezinárodní konferenci. O to víc mě těší, že se mi podařilo získat toto ocenění. Je to pro mě další motivace pokračovat v práci, které se věnuji,“ uvedla Petra Bublavá, studentka doktorského studia oboru Experimentální biologie.

Pod vedením Martina Fellnera z Laboratoře růstových regulátorů zkoumá, jak vlnová délka světla ovlivňuje schopnost rostlin tolerovat různé abiotické stresy, jako je zasolení půdy, osmotický stres, sucho nebo chlad, se kterými se během růstu a vývoje setkávají. Tyto stresové faktory totiž ovlivňují významně výnosy zemědělských plodin.

„Světlo je základní podmínkou pro růst a vývoj rostlin a každá vlnová délka světla má na růst rostlin více či méně specifický vliv. Je však málo známo o tom, jak která vlnová délka ovlivňuje právě schopnost rostlin vypořádat se se stresovými faktory. Petra Bublavá tedy zkoumá mechanismy, jakými světlo působí na tuto schopnost a zda a jak je v tomto procesu zapojen rostlinný hormon kyseliny abscisové (ABA),“ vysvětlil Martin Fellner.

Kyselina abscisová je tzv. stresový hormon, který si rostlina syntetizuje, když se dostává do stresu. „Například při suchu zavírá průduchy v listech, kterými rostlina odpařuje vodu. Tímto způsobem pomáhá rostlině šetřit vodou. Naše doktorandka používá jednak genetické metody, které spočívají ve studiu mutantů, kteří mají nedostatek nebo naopak nadbytek kyseliny abscisové. Bude používat molekulární metody a zkoumat expresi genů, které mohou hrát roli v odpovědích rostlin ke stresu. Také bude studovat, zda a jak jsou tyto geny regulovány světlem či kyselinou abscisovou,“ doplnil Martin Fellner.

[odkaz na zdroj]

Zchátralé veřejné toalety v Čechových sadech čeká kompletní rekonstrukce

Stoletá budova bývalých veřejných toalet v Čechových sadech bude opět sloužit svému původnímu účelu. Zdevastovaný objekt z roku 1922 olomouckého stavitele...

Vůle, píle a statečnost. Promovali absolventi Univerzity třetího věku

Dostali osvědčení za úspěšné ukončení studia, kytice od rodiny i přátel. Ale možná by si z promoce v aule filozofické fakulty...

Neuteklo vám?

00:06:26

Kraj zblízka 25/2022

Šternberská nemocnice se může pochlubit novým interním pavilonem, který nahradil původní internu z roku 1913. Olomoucký kraj do jeho výstavby investoval 205 milionů, zbytek pokryla státní dotace a přispělo...
00:01:55

V prostějovském Sportcentrum objevili zapomenuté umělecké dílo. Léta o něm nikdo nevěděl

V prostějovském Sportcentru objevili doslova poklad, o kterém už léta nikdo nevěděl. A mělo se za...
00:00:31

Světová vzácnost. V olomoucké zoo mají další mládě medojeda

Ve světě šestnáct, v Evropě šest, z toho tři české a mezi nimi také zoo na...
00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v...
00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na...