Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 5. 2. 2023.

Svátek má Dobromila.

CzechEnglishPolishUkrainian
-2 C
Olomouc
-1.4 C
Prostějov
-1.7 C
Přerov
-3.2 C
Šumperk
-3.9 C
Jeseník
Neděle, 5. února 2023.

Svátek má Dobromila.  Dobré ráno.

Pět set let stará stodola ze Skaličky se otevírá veřejnosti

PŘÍKAZY – Patří mezi nejstarší dřevěné stavby na území České republiky a nyní se poprvé otevře veřejnosti. Stodolu ze Skaličky Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích na Olomoucku si nejen zájemci o dřevěné stavitelství mohou poprvé prohlédnout v sobotu 28. května. Celodenní program nabídne komentované prohlídky stodoly, ovocného sadu s historickými odrůdami ovocných stromů, ale také krojovou poradnu.

Unikátní, bezmála pět století stará stodola původně stála v obci Skalička na Hranicku. Roubená stavba byla na podzim 2020 rozebrána a umístěna do Frenštátu pod Radhoštěm, kde na konzervátorském pracovišti Národního muzea v přírodě proběhly nezbytné konzervátorské, restaurátorské a tesařské zásahy. Loni se pak jednotlivé části postupně převážely do Příkaz a stodola se kompletovala přímo na místě. „V Hanáckém muzeu v přírodě má tato stavba nezastupitelné místo. Můžeme ukázat, jak vypadaly dřevěné stodoly na Hané před masivním rozvojem hliněné architektury,“ vysvětlil Petr Vodešil, vedoucí Hanáckého muzea v přírodě.

Stodola ze Skaličky ale není jediným pokladem, který Hanácké muzeum v přírodě nabízí. „Mimořádně zajímavý je i náš ovocný sad. Skládá ze starých ovocných odrůd, dříve na hanácké vesnici běžných, dnes bychom je ale v zahradách hledali už jen stěží. Návštěvníci tak u nás najdou například hrušeň Krvavku nebo třeba jabloň Pasecké vinné, jejíž plody jsou velmi chutné,“ pokračoval Petr Vodešil.

Po celý den bude otevřená krojová poradna Bronislavy Millé a Jarmily Vítoslavské. Zájem o hanácký kroj totiž stoupá, a tak rostou i počty dotazů. „Lidé častokrát neumí rozlišit, zda jde o oděv sváteční, polosváteční, pracovní. Chybuje se i ve škrobení, žehlení a v celkovém pojetí kroje. Všechno má svá pravidla. Ale jsme připravené všechny dotazy zodpovědět a na návštěvníky se těšíme,“ řekla odbornice na hanácký kroj Bronislava Millá.

Celodenní program v sobotu 28. května startuje v 10 hodin, komentované prohlídky stodoly ze Skaličky se uskuteční v 10, 11, 14 a 15 hodin. Prohlídky sadu s odborným výkladem jsou naplánované na 10.30, 11.30, 14.30 a v 15.30, kdy se uskuteční poslední. Ve 13 hodin pak vystoupí dětská cimbálová muzika z Velké Bystřice. Vstup do muzea je po celý den volný.

Cenný bod. Domácí se lépe vypořádali s terénem, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Bod ze Slovácka je cenný, ale musíme ho potvrdit doma, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Neuteklo vám?

00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho z našich diváků odpovídá další díl pořadu Otevřená radnice.
00:02:35

Stavba blokuje stezku

V Přerově, na frekventované třídě 17. listopadu, teď musí dávat pozor všichni. Chodci, cyklisté i řidiči. Dopravní...
00:00:35

Město Šternberk je historickým městem roku 2022 v Olomouckém kraji

Vítězem v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón...
00:05:19

Téma týdne 5/2023

Vytuň si školu. Tak se jmenuje soutěž díky které mohou žáci olomouckých základních škol zvelebit a...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...