Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 3. 2. 2023.

Svátek má Blažej.

CzechEnglishPolishUkrainian
-1.9 C
Olomouc
-1.7 C
Prostějov
-2 C
Přerov
-2.1 C
Šumperk
-1.9 C
Jeseník
Pátek, 3. února 2023.

Svátek má Blažej.  Dobré ráno.

Pedagogická fakulta vzdělává učitele v mediální výchově

Téměř tisíc učitelů z celé České republiky se na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého učilo mediální výchovu. Fakulta se tak aktivně zapojila do činnosti mezinárodního konsorcia The Central European Digital Media Observatory (CEDMO), jehož cílem je mj. napomáhat společnosti odolat dezinformacím.

Během zimního semestru se v aule pedagogické fakulty uskutečnilo několik hybridních přednášek s názvem Pravda a lež v online světě. Byly určené učitelům i studentům učitelství a přednášející se v nich věnovali tématům, jako jsou dezinformace, misinformace, fake news či kognitivní zkreslení, s cílem posílit u pedagogů mediální gramotnost. Přednášek se zúčastnilo téměř tisíc učitelů z celé České republiky.

„Vzdělávací akce jsme zaměřili na témata, která jsou v současnosti velmi aktuální a týkají se v podstatě každého uživatele internetových služeb. Téměř osmdesát procent učitelů neprošlo v rámci svého studia žádným vzděláváním v mediální výchově a my se tento deficit snažíme prostřednictvím našich vzdělávacích aktivit nahradit,” uvedl Kamil Kopecký, vedoucí realizačního týmu z PdF UP.

Obsahem přednášek byl základní teoretický vstup do problematiky, informace o tom, jakým způsobem vznikají dezinformace, jak jsou propojeny s významnými světovými událostmi a především, jaký dopad mají na cílovou skupinu. Přednášky se zaměřovaly zároveň na pedagogickou praxi. Učitelům poskytly řadu námětů využitelných ve výuce. Byly interaktivní, do dění tedy zapojily jak cílové publikum přítomné přímo v sále, tak i diváky na streamu. S využitím interaktivního nástroje sli.do lektoři mohli publikum snadno aktivizovat a přimět ho k zapojení se do aktivit, například kolektivního hlasování, rozhodování, komentování příspěvků, řešení problémových úloh apod. Vše se dělo z velké části anonymně, což umožnilo zapojení i těch posluchačů, kteří by se jinak často styděli svůj dotaz položit.

„Základním nástrojem, který učitelé na přednáškách využili, byl mobilní telefon. Právě s jeho pomocí si vyzkoušeli nejen interaktivní aktivity, mohli si ale i uvědomit, jak efektivním nástrojem mobilní telefon může být i v prostředí školy,“ dodal jeden z realizátorů René Szotkowski z PdF UP.

Stěžejní část přednášek byla věnována především ukázkám konkrétních aktivit, které mohou učitelé dělat se svými žáky, a to již od prvního stupně základní škol. Ve vystoupeních se tak objevovala témata, která nabourávají zažité představy o fungování světa kolem nás, např. mýty, kterým od útlého věku věříme, přičemž postupně se přednášející v tématech přesouvali k různým druhům zkreslení, předsudků, nechyběly aktivity zaměřené na problematiku dezinformací či propagandy.

K důležitým tématům patřila i práce s emocemi, které často nepravdivý obsah provázejí. Pedagogové se učili s nimi pracovat a nespoléhat pouze na první, často zkreslený, dojem, který potenciálně nepravdivé zprávy vyvolávají.

„Chystáme mimo jiné i příručku, která nabídne výběr aktivit. Učitelé je budou moci vyzkoušet se svými žáky přímo ve škole. Najdou v ní jak aktivity, které jsou orientovány na mediální gramotnost, tak i aktivity cílené především na kritické myšlení a logické uvažování,“ doplnil k přednáškám lektor mediální výchovy a doktorand PdF UP Dominik Voráč, který i potvrdil, že navazující přednášky fakulta plánuje pro učitele zdarma v prvním čtvrtletí roku 2023. Podrobnosti budou zveřejněny zde a zde. Záznam z uskutečněných přednášek zde. Reportáž ČT pro pořad Události zde

CEDMO – The Central European Digital Media Observatory – Středoevropská observatoř digitálních médií, nezávislé nestranné multidisciplinární centrum. Uvedené mezinárodní konsorcium bylo vytvořeno s cílem vytvořit soubor krátkodobých a dlouhodobých akcí, stejně jako doporučení, která mají pomoci občanské společnosti, veřejným institucím a soukromému sektoru reagovat na klesající důvěru v klíčové instituce. Konsorcium má zároveň pomoci společnosti odolat účinkům rostoucí expozice k dezinformacím.

[odkaz na zdroj]

Zájem Sigmy mi udělal radost. Je to pro mě výzva, řekl Kramář

Novou posilou Sigmy se stal útočník Denis Kramář. Devatenáctiletý fotbalista přichází na přestup z Opavy, kde pravidelně nastupoval ve druhé lize....

Vycházejí únorové Olomoucké listy

Dnes začala distribuce nového čísla Olomouckých listů. Oblíbený měsíčník mimo jiné přináší informace o tom, že sloup Nejsvětější Trojice na Horním...

Neuteklo vám?

00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho z našich diváků odpovídá další díl pořadu Otevřená radnice.
00:02:09

Kdy to jede? Informace o odjezdech autobusů lidem v Přerově přinesou elektronické LED...

Na snadnější cestování městskými i příměstskými autobusy se mohou těšit obyvatelé Přerova. Radnice totiž plánuje některé...
00:00:36

Rybářské navijáky nedostal, stal se obětí podvodníka

Přes inzerát na internetu chtěl koupit dva rybářské navijáky. Peníze poslal, ale zboží nedostal. Poškozený se...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho...
Generated by Feedzy