Přeložit náš web

St, 12. 6. 2024.

Svátek má Antonie.

15.7 C
Olomouc
15.9 C
Prostějov
15.2 C
Přerov
13.4 C
Šumperk
11.6 C
Jeseník
Středa, 12. června 2024.

Svátek má Antonie.  Dobré odpoledne.

Paralelní realita v Galerii sociální fotografie

Jak může krásně vypadat někdo, o kom se v souvislosti s krásou vůbec neuvažuje? Jak může být atraktivní někdo, komu společnost atraktivitu nepřisuzuje? Děti s těmi nejhoršími osudy se na fotografiích Joanny Wataly snaží vypadat hezky, staré ženy, které zachycuje Konstancja Lasota, se jeví atraktivně. To vše se snoubí v Paralelní realitě, nové expozici Galerie sociální fotografie FF UP.

Galerie sociální fotografie při katedře sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého se sociální fotografii, tedy snímkům z řady dokumentárních i uměleckých záběrů se sociálním přesahem, věnuje už víc než deset let. V nově instalované expozici se nyní ke zhlédnutí nabízejí snímky, jejichž tématem je vytváření a uchování (udržování) identity u dětí a starých žen. Výstavu s názvem Paralelní realita lze zhlédnout do 15. května.

Expozice, na níž se stáří a dětství propojují prostřednictvím společenských očekávání, a to jak v představách fotografovaných dětí a žen, tak v očích diváků, je dílem polských autorek Joanny Wataly a Konstancji Lasoty, absolventek Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

„Expozice je výjimečná právě spojením uvedených dvou fotografek, které přicházejí se samostatnými tématy, jež propojujeme prostřednictvím nahlížení teorie sociálních věd. Netradiční instalace propojují fotografie s prostorem galerie a někdy až hmatatelně ukazují, že hraní rolí, představy o normalitě nebo způsoby, jakými jsme se naučili vidět krásu či atraktivitu, nejsou ničím samozřejmým,“ uvedla Veronika Gigalová z katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie FF UP k formě výstavy, která se přibližuje k performativnímu umění, například nafouknutými balonky u narozeninových fotek nebo artefakty, jež vyráběly pro focení staré ženy, které stály modelem.

Výstava Paralelní realita je instalována ve druhém a třetím patře Galerie sociální fotografie při katedře sociologie, andragogiky a antropologie FF UP (tř. Svobody 26). Autorky fotografií: Joanna Watala a Konstancja Lasota. Kurátorky výstavy: Veronika Gigalová, Dita Pepe.

Read More

Nemocnice AGEL Jeseník obdržela darem fotografie od cestovatelky Aleny Ceplové

Fotoobrazy z výstavy z Vlastivědného muzea Jesenicka byly na základě hlasování návštěvníků darovány Nemocnici AGEL Jeseník. Read More

DIGEOCAT & Lib: digitální nástroj pro efektivnější výzkum cestopisných textů

Odborníci, studenti i laická veřejnost budou mít na přelomu let 2025/26 k dispozici nástroj, který jim umožní efektivnější výzkum rozsáhlého korpusu...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 24/2024

V Otevřené radnici se věnujeme dotazu, který se týká reklamních polepů tramvají DPMO. A také se dozvíte, kdy bude naplno spuštěna parkovací politika v Olomouci. https://youtu.be/rCLVsEwRAto

Olomouc oslavila svůj svátek

Čestné stráže, průvod, folklór i žehnání alegorické sochy. Letošní Svátky města Olomouce jsou za námi. Ve...

Kvalita vody přírodního koupaliště Poděbrady je vhodná ke koupání

První letní dny pomalu ale jistě vybízejí ke koupání. Například oblíbené přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce...

Otevřená radnice 24/2024

V Otevřené radnici se věnujeme dotazu, který se týká reklamních polepů tramvají DPMO. A také se...

Kraj zblízka 24/2024

V Olomouckém kraji byla dokončena historicky největší modernizace vlaků. Do regionu bylo dodáno celkem 27 nových...