Přeložit náš web

Pá, 1. 12. 2023.

Svátek má Iva.

0.7 C
Olomouc
0.6 C
Prostějov
0.8 C
Přerov
0.8 C
Šumperk
-0.7 C
Jeseník
Pátek, 1. prosince 2023.

Svátek má Iva.  Dobré odpoledne.

Para hokejista Martin Žižlavský: Užívám si, že můžu v hokejovém prostředí pokračovat

Ztráta pravé nohy a později obrázek ze srandy zveřejněný na internetu. To jsou dva milníky v životě a sportovní kariéře dřívějšího nadějného šumperského hokejisty Martina Žižlavského, který se po nehodě s tragickým a trvalým následkem nevzdal, vrátil se na led – jako student Fakulty tělesné kultury UP i v dresu HC Univerzita Palackého – a v současnosti je členem třetího nejlepšího týmu na světě. Jen ne hokejového, nýbrž para hokejového. 

„Vlastně jsem sotva začal a hned takový úspěch. Je to paráda,“ komentuje zisk bronzové medaile s českou para hokejovou reprezentací na letošním mistrovství světa v Kanadě mladý muž, který do sledge – saní, na kterých se para hokejisté pohybují po ledě – usedl poprvé před rokem a půl. 

Ke zmíněnému prvnímu milníku však došlo už v roce 2017. Tehdy se Martin Žižlavský jako student prvního ročníku šumperského gymnázia účastnil lyžařského výcviku a se spolužáky se rozhodli svézt se na bobové dráze. „Byl tam špatný bezpečnostní pás, který v zatáčce povolil. Málem jsem z bobu vypadl, noha se mi zachytila do té železné konstrukce. A najednou byl ze mě para hokejista, byť jsem v té době ještě o para hokeji vůbec nevěděl,“ přibližuje v klidu, jen s drobným pousmáním, osudový moment, kdy přišel o pravou nohu. 

Byl do té doby velmi platným hráčem šumperských Mladých draků a také jezdil sidecarcross. „Ze začátku to pro mě jako sportovce nebylo jednoduché, ale hlavně díky rodině a kamarádům jsem se dokázal poměrně rychle vrátit a fungovat tak, jak jsem fungoval do té doby. Ale bylo mi třeba jasné, že hokej si už na nějaké vysněné úrovni nezahraju. O to více mě potěšilo, když jsem pak zjistil, že můžu bruslit i s protézou. Začal jsem znovu trénovat v juniorce a hrál jsem i nějaký zápas. Pak ale začal covid a sezona byla zkrácená,“ vzpomíná Martin Žižlavský. 

Po absolvování gymnázia se stal studentem Univerzity Palackého. Chtěl vystudovat obor spojený se sportem, do kombinace k tělesné výchově si vybral geografii. Nyní už má po státnicích a zbývá mu jen dokončit a obhájit bakalářskou práci. Jestli bude pokračovat ve studiu dále, se teprve rozhodne. Za ukončené již ale bere své působení v kádru HC Univerzita Palackého, kde s protézou nastupoval k tréninkům a zápasům vedle „zdravých“ hráčů. 

„Bylo to skvělé období, jsem velmi rád, že jsem si mohl vyzkoušet univerzitní hokej. Užil jsem si to, i když tam byli lepší kluci a moc jsem si nezahrál. Z týmu jsem nakonec odešel, protože jsem nevěděl, jestli mám ještě nějaký prostor pro zlepšení. Bez nohy už to prostě nebylo jako dřív. S kluky jsem ale v kontaktu, bavili jsme zrovna před začátkem nové sezony, že jich je málo a že do letošního ročníku univerzitní ligy nenastoupí. Je to škoda,“ poznamenává. 

Právě s univerzitním hokejovým týmem se pojí zmiňovaný druhý milník, onen obrázek na internetu. „V jednom zápase mě protihráč u mantinelu sesadil na zadek. Když jsem to viděl na fotce, ze srandy jsem pod sebe domaloval sledge a dal to na Instagram s popiskem, že mě kamarádi sesadili do sledge, a označil jsem u toho účet Český para hokej. Z něj mi zanedlouho odepsali, že jestli chci, můžu si přijet para hokej vyzkoušet na rozvojový kemp. Od prvního sklouznutí mě to strašně chytlo a užívám si, že můžu v hokejovém prostředí pokračovat,“ říká Martin Žižlavský. 

Jak však vzápětí dodává, para hokej je poměrně časově náročná aktivita. V Šumperku, kde žije, žádný klub nepůsobí, v lize tak nastupuje za SOHO Olomoucké kohouty. Tým trénuje jednou týdně, ale do nočních hodin. „Časově náročná je především reprezentace. Na tréninky jezdím třikrát týdně do Ostravy nebo Studénky a jednou za měsíc se sjíždíme z celé republiky na reprezentačním kempu, abychom si zatrénovali všichni společně. Samozřejmě se musíme připravovat i individuálně, cvičím například na běžkařském trenažéru. Je to docela divočina, ale baví mě to, baví mě se zlepšovat.“ 

V Olomouci i v reprezentaci byl Martin Žižlavský jako jeden z nejmladších hráčů přijat kladně, v družstvech je přátelská atmosféra a i přes zmíněnou námahu si prý užijí také dost zábavy. Navíc si para hokej získává v Česku na oblibě. 

„Myslím, že jsem naskočil v nejlepším období, kdy je para hokej u nás v rozkvětu, na čemž má nesmírnou zásluhu tým lidí okolo Jirky Šindlera. Hostili jsme mistrovství světa, pořádají se rozvojové kempy, přicházejí noví hráči, lidé se o para hokeji dozvídají, je pro koho hrát. U para hokeje bych už chtěl zůstat. Rád bych se posunul na takovou úroveň, abych byl ve stabilní sestavě reprezentace a zároveň aby se nám s klukama v Olomouci podařilo dosáhnout na medaile. A i když je teď pro mě para hokej hlavní, chtěl bych se znovu věnovat i sidecarcrossu,“ uzavírá šumperský sportovec, pro kterého protéza místo nohy není žádnou překážkou. Koneckonců ji také nevnímá jako něco, co by nebylo jeho. Je to prostě noha.

Read More

Univerzita otevřela dveře uchazečům o studium

Fotky jsou fajn, videa jsou ještě lepší, ale vůbec nejlepší je se přesvědčit na vlastní oči. Přesně z toho důvodu zamířily davy...

Charita Olomouc rozšiřuje služby o noční centrum. Dárci mohou přispět na teplý oběd a věnovat vánoční cukroví

Olomouc – První prosincové dny, teploty pod nulou, mráz a sníh. Chladné zimní měsíce jsou pro lidi bez zázemí nejkritičtějším obdobím roku....

Neuteklo vám?

00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského divadla a Moravské filharmonie. Město Olomouc nesouhlasí s povinným zálohováním PET lahví. Přijalo deklaraci,...
00:02:25

V Troubelicích mají po sto letech nový kulturní dům

Obec Troubelice na Uničovsku se může pochlubit novým kulturním domem. Navíc s ojedinělou a originálně pojatou...
00:00:43

Dobrovolní hasiči dostali nové vybavení i plyšáky

Nové zásahové vybavení si z rukou olomouckého primátora převzali dobrovolní hasiči. Jednalo se hlavně o ochranné...
00:05:11

Téma týdne 48/2023

Obliba Olomouce jako destinace na výlet mezi lidmi roste. V těchto dnech to ostatně dokládají i...
00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského...