Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 4. 10. 2022.

Svátek má František.

CzechEnglishPolishUkrainian
13.6 C
Olomouc
13.6 C
Prostějov
13.5 C
Přerov
11.7 C
Šumperk
10.9 C
Jeseník
Úterý, 4. října 2022.

Svátek má František.  Dobré ráno.

Olomoučtí právníci připravili speciální číslo časopisu Padovské univerzity

Ondreji Hamuľákovi a Tomáši Gábrišovi z katedry mezinárodního a evropského práva se podařilo stát se hostujícími editory časopisu Journal of Ethics and Legal Technologies. Společně připravili jeho speciální číslo. Periodikum vydává jedna z nejprestižnějších a nejstarších italských univerzit – Padovská univerzita.

Olomoucká dvojice využila profesních kontaktů, které má v Padově Tomáš Gábriš. Jeho spolupráce s tamními právními teoretiky a právními filozofy vyústila v členství v redakční radě časopisu Journal of Ethics and Legal Technologies. Neméně důležitou roli na cestě k editorským postům hrálo i odborné zaměření periodika. Propojení práva a technologií řeší Ondrej Hamuľák a Tomáš Gábriš ve svém projektu Grantové agentury ČR (Vytváření, problémy a limity digitální suverenity Evropské unie).

„Vzhledem k předcházející spolupráci a společným setkáním na mezinárodních konferencích byli italští kolegové zvědaví na stav právní vědy ve vztahu k moderním technologiím v našich česko-slovenských, případně širších středoevropských a východoevropských poměrech. Na základě toho jsme vybírali a oslovovali možné autory příspěvků,“ vysvětlil Tomáš Gábriš. Editoři využili mimo jiné i silného potenciálu olomouckých studentů doktorského programu, mezi přispěvateli jsou hned tři „Každý autor si místo v našem čísle zasloužil svojí kvalitní prací. Bez kvality, na kterou jsou vydavatelé a členové redakční rady zvyklí, by nebylo možné příspěvky zveřejnit,“ řekl Ondrej Hamuľák.

Úkolem editorů bylo anonymizované příspěvky, které posbírali a které považovali za dostatečně kvalitní, předložit redakční radě k anonymnímu posouzení. „Měli jsme šťastnou ruku. Příspěvky, které jsme vybrali a doporučili, byly redakční radou akceptované,“ zhodnotili Ondrej Hamuľák a Tomáš Gábriš.

Speciální číslo časopisu Journal of Ethics and Legal Technologies připravené olomouckým týmem má podtitul Law, People, Institutions a vyšlo v květnu. Je v něm celkem šest příspěvků od devíti autorů. V elektronické podobě ho zájemci najdou zde.

Časopis Journal of Ethics and Legal Technologies je mladé periodikum, které cílí především na odborníky z jižní Evropy. „Jako hostující editoři jsme získali jedinečnou možnost představit se svým kolegům i zcela novému publiku,“ uvedl Tomáš Gábriš.

Hamuľák-Gábriš jsou již zavedený tým. Již dříve například zakládali odborný časopis Bratislava Law Review, nyní pracují na zmiňovaném projektu Grantové agentury ČR a aktuálně je čeká výzva v podobě přípravy nového doktorského studijního programu Právo a digitální technologie, na němž se bude podílet olomoucká právnická a přírodovědecká fakulta. „Současně podáváme i nové projektové žádosti a věříme, že naše spolupráce bude úspěšně pokračovat i nadále,“ dodal Ondrej Hamuľák.

Obsah čísla Journal of Ethics and Legal Technologies VOL. 4, NO. 1 (May, 2022)

Tomáš Gábriš, Ondrej Hamuľák, Editorial
Pablo Martínez-Ramil, Discriminatory algorithms. A proportionate means of achieving a legitimate aim?
Vasiliki Papadouli, Transparency in Artificial Intelligence: A Legal Perspective
Manola Cherubini, Francesco Romano, Legiferare con l’Intelligenza Artificiale
Elisabeth Hoffberger-Pippan, Rethinking Norms in Times of Algorithmic Decision Making? – A Kantian Approach
Lucia Mokrá, Bibiana Wertlen, Emerging use of modern technologies for human rights protection
Lusine Vardanyan, Hovsep Kocharyan, The right to data protection in the light of personality rights: does it prevent the emergence of data ownership?

[odkaz na zdroj]

VÝLUKA NA TRATI JESENÍK – KRNOV

Správa železnic, s.o. vyhlásil na trati č. 292 Krnov - Jeseník nepřetržitě od 7. října (7.00) do 14. října 2022 (19.00) a na...

Pořízení nové cisternové automobilové stříkačky je podpořeno dotací

Město Prostějov získalo z Ministerstva vnitra dotační finance na pořízení nové cisternové automobilové stříkačky. Jedná se o pořízení automobilové stříkačky (CAS)...

Neuteklo vám?

00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je už ve finální fázi. Náplavka na pravém břehu Moravy nabídne prostor pro odpočinek...
00:02:35

Limitované edice knih, divadlo i koncerty. Veletrh LITR nabídl nezávislou knižní tvorbu

To nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby bylo k vidění v Olomouci. Na 8. ročníku knižního...
00:00:24

Prostějov se připravuje na další výsadbu zeleně ve městě

Prostějov se připravuje na další výsadbu zeleně ve městě. Tentokrát půjde o tu podzimní, kdy bude...
00:06:32

Kraj zblízka 40/2022

Olomoucký kraj také letos podpoří obce, které se dostaly do potíží s havarijním stavem na vodovodech...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
Generated by Feedzy