Přeložit náš web

St, 30. 4. 2025.

Svátek má Blahoslav.

20.5 C
Olomouc
21.5 C
Prostějov
21.3 C
Přerov
19.6 C
Šumperk
17.2 C
Jeseník
Středa, 30. dubna 2025.

Svátek má Blahoslav.  Dobrý večer.

Olomoučtí fyzici mění pravidla buněčného zobrazování

Vědci z katedry optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého představili novou mikroskopickou techniku, která mění pravidla hry v buněčném zobrazování. Umožní totiž rychlou, bezkontaktní a neinvazivní analýzu buněk s vysokým rozlišením. Výsledky publikoval prestižní vědecký časopis Optica.

Jejich metoda umožňuje zachytit vnitřní struktury buněk s rozlišením 250 nanometrů a fázovou přesností lepší než 2 nanometry. Dokáže tedy zachytit změnu optické dráhy odpovídající velikosti několika molekul. Navíc pracuje s běžným nekoherentním osvětlením a tím eliminuje rušivé artefakty a umožňuje ostřejší a rychlejší zobrazení. Díky novému optickému uspořádání je metoda odolná vůči vibracím a ideální pro dlouhodobé experimenty.

„Dokázali jsme, že střihová holografie může pracovat i s běžným osvětlením, jehož koherentní plocha je výrazně menší než samotný příčný posuv. Tím otevíráme nové možnosti pro rychlou, bezkontaktní a neinvazivní analýzu buněk s výborným rozlišením,“ říká hlavní autor Jaromír Běhal.

Úspěšná publikace výsledků tohoto výzkumu je odrazovým můstkem pro řešení grantu Grantové agentury ČR Postdoc Individual Fellowship Incoming – MAGICY (Machine‑learning Assisted tomoGraphic phase Imaging flow CYtometry), který Jaromír Běhal získal po návratu z 2,5letého postdoktorského pobytu ve skupině profesora Pietra Ferrara v Neapoli.

Nová výzkumná skupina Advanced Functional Imaging (AFI) pod vedením Jaromíra Běhala se nyní zaměří na propojení kvantitativní fázové mikroskopie s průtokovou tomografickou cytometrií a umělou inteligencí. Cílem je v reálném čase detekovat a třídit jednotlivé buňky a vytvářet jejich 3D modely během zlomku sekundy.

„Nově vyvíjená technologie umožní analyzovat buňky bez použití barvicích látek a získávat v reálném čase nanometrově přesné informace o tloušťce a indexu lomu subcelulárních struktur,“ doplňuje Miroslav Ježek, vedoucí skupiny QOLO, a oceňuje vědeckou práci mladšího kolegy: „Jaromír odvedl obrovský kus práce. Během krátké doby po návratu z Itálie vybudoval vlastní tým a získal významný grant. Pro naši skupinu QOLO je velkou ctí být u toho a pomáhat mu při jeho startu jako juniorního group leadera“.

Financování: Výzkum podpořila Grantová agentura České republiky (projekt č. 25-17712I).
Odkazy: Článek Optica
Laboratoř QOLO katedry optiky UP

Read More

Proděkanem právnické fakulty pro vnější vztahy a investice bude Pavel Petr

Proděkanem právnické fakulty pro vnější vztahy a investice bude Pavel Petr z katedry soukromého práva a civilního procesu. Od 1. května nahradí...

Pamětní deska připomíná mimořádnou osobnost doc. Petra Šantavého

Při příležitosti prvního výročí úmrtí doc. MUDr. Petra Šantavého, Ph.D., byla na jeho domovské Klinice kardiovaskulární a transplantační chirurgie FN Olomouc...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 18/2025

Je v plánu nový domov pro seniory v Olomouci? Nebo alespoň rozšíření kapacit těch stávajících domovů? Aby se tak zkrátily čekací lhůty pro seniory. Bude letos opravena silnice U Panelárny...

Čerstvá zelenina Ze-za-hrátky

Čerstvou sezónní zeleninu pěstovanou bez chemie nabízí místní farmáři Ze-za-hrátky. Zázemí mají uvnitř okruhu Hejčínských in-line...

Trasa v údolí Bílé Opavy je opět průchozí

Žlutá turistická trasa v údolí Bílé Opavy na Jesenicku, kterou poničily loňské povodně je opět průchozí....

Šumperk – živá brána Jeseníků – duben 2025

Město Šumperk uspořádalo slavnostní večer. V divadelním sále, jako poděkování všem, kteří se zapojili do pomoci...

Otevřená radnice 18/2025

Je v plánu nový domov pro seniory v Olomouci? Nebo alespoň rozšíření kapacit těch stávajících domovů?...