Vyberte jazyk webu / Переклад

CzechUkrainian
So, 21. 5. 2022.

Svátek má Monika.

CzechUkrainian
17 C
Olomouc
17 C
Prostějov
16.5 C
Přerov
16.8 C
Šumperk
17.5 C
Jeseník
Sobota, 21. května 2022.

Svátek má Monika.  Dobré ráno.

Olomoucký festival nabídne divadlo, tanec i koncerty

Multižánrový festival Divadelní Flora. To jsou moderní formy činohry, osobité taneční projekty či koncerty. Vše z domácí i zahraniční scény. K tomu besedy s tvůrci, workshopy a další doprovodný program. „Nabídneme na třinácti scénách během třinácti dní přes sedm desítek akcí. Což je opravdu mimořádně žánrově pestrá škála produkcí. Do Olomouce dorazí divadelníci z Německa, Rakouska, Maďarska a také z Finska, Slovenska. A samozřejmě špičkoví inscenátoři a umělci z celé České republiky,“ řekl Petr Nerušil, ředitel festivalu.

V rámci tanečně performativního programu jsme letos na Divadelní Floru pozvali díla, která výjimečným způsobem reagují na mnohdy palčivá témata současné společnosti. Například je to performens Odloučení – o ztrátě blízkého člověka nebo hrozba ekologické katastrofy výborně vyjádřená tanečním jazykem. Nebo kratičká choreografie, takové metaforické zamyšlení se nad existencí člověka v současném světě,“ řekla Jitka Pavlišová, dramaturgyně taneční části festivalu.

Slavnostně pak Divadelní Floru zahájí inscenace Stefko Hanushevsky. Představuje diktátora velice progresivního německého činoherního souboru Schauspiel Köln. V Olomouci se v sobotu 14. května vůbec poprvé představí Schauspielhaus Bochum s naprosto unikátní inscenací Noise – Šumění davu – Manuel Infante, což je jedna z nejvýraznějších osobností současného latinskoamerického divadla,“ řekl Petr Nerušil, ředitel festivalu.

Slovenské komorné divadlo Martin přiveze Čechovovy Tři sestry. Výpravu na temnou stranu vlastní mysli slibuje Národní divadlo Praha v představení Kosmos. Velký prostor dostane na přehlídce HaDivadlo z Brna.

Reagujeme na spoustu sociálních fenoménů a vůbec na problémy, které hýbou současným světem. Divadelní Flora vždy dbala na to, že zvala režiséry, kteří se s empatií uměli vyjadřovat také k temným stránkám doby. K režisérům, kteří se programově věnují politickému divadlu,“ řekl Petr Nerušil, ředitel festivalu.

Nejnovější počiny a témata v oblasti současného tance představí na festivalu také zahraniční hosté.

Jaké to je, žít s tělesným postižením v naší zrychlené mobilní společnosti. Sociální distance posledních dvou let v rámci koronavirové pandemie tematizovaná prostřednictvím tanečního jazyka,“ řekla Jitka Pavlišová, dramaturgyně taneční části festivalu.

Divadelní Flora se koná v Olomouci od 9. do 21. května a jedním z jejich dlouhodobých partnerů je i Olomoucký kraj.

Přesunutí autobusové zastávky Staškova

Od pondělí 23. 5. 2022 do neděle 29. 5. 2022 včetně bude z důvodu opravy komunikace zastávka Staškova směr Hamerská přesunuta...

Lídr míří do Nového Města! Béčko Sigmy se utká s Vrchovinou

Třetiligový B-tým Sigmy Olomouc se ve 29. kole Moravskoslezské fotbalové ligy vydá do Nového Města na Moravě. Za určité konstelace si...

Neuteklo vám?

00:07:04

Kraj zblízka 20/2022

Jedenáct milionů korun letos rozdělí Olomoucký kraj na výstavbu nových cyklostezek, a to formou dotací. Například dvoukilometrová cyklostezka se už začala stavět mezi Zábřehem a Postřelmovem. Kdo má v...
00:02:24

Projeli jsme se unikátním vodíkovým vlakem. Video uvnitř článku

Unikátní technickou podívanou zažili ve čtvrtek dopoledne cestující na železničním nádraží v Olomouci. Na své prezentační...
00:00:34

Kartáčník Alois Slepánek získal titul Mistr tradiční rukodělné výroby

Ruční výrobě kartáčů se věnuje, jako jeden z posledních v České republice, už třicet let. Kartáčník...
00:05:10

Téma týdne 20/2022

S příchodem teplého jarního počasí se i v Olomouci znovu zazelenaly stromy a do ulic i...
00:04:58

Otevřená radnice 20/2022

Proč je v Lazecké ulici tak hustý provoz kamionů? A kdy se otevře nový úsek tramvajové...