Přeložit náš web

Čt, 30. 11. 2023.

Svátek má Ondřej.

0.6 C
Olomouc
0.5 C
Prostějov
1.5 C
Přerov
-0.9 C
Šumperk
-0.4 C
Jeseník
Čtvrtek, 30. listopadu 2023.

Svátek má Ondřej.  Dobré odpoledne.

Olomoucký festival nabídne divadlo, tanec i koncerty

Multižánrový festival Divadelní Flora. To jsou moderní formy činohry, osobité taneční projekty či koncerty. Vše z domácí i zahraniční scény. K tomu besedy s tvůrci, workshopy a další doprovodný program. „Nabídneme na třinácti scénách během třinácti dní přes sedm desítek akcí. Což je opravdu mimořádně žánrově pestrá škála produkcí. Do Olomouce dorazí divadelníci z Německa, Rakouska, Maďarska a také z Finska, Slovenska. A samozřejmě špičkoví inscenátoři a umělci z celé České republiky,“ řekl Petr Nerušil, ředitel festivalu.

V rámci tanečně performativního programu jsme letos na Divadelní Floru pozvali díla, která výjimečným způsobem reagují na mnohdy palčivá témata současné společnosti. Například je to performens Odloučení – o ztrátě blízkého člověka nebo hrozba ekologické katastrofy výborně vyjádřená tanečním jazykem. Nebo kratičká choreografie, takové metaforické zamyšlení se nad existencí člověka v současném světě,“ řekla Jitka Pavlišová, dramaturgyně taneční části festivalu.

Slavnostně pak Divadelní Floru zahájí inscenace Stefko Hanushevsky. Představuje diktátora velice progresivního německého činoherního souboru Schauspiel Köln. V Olomouci se v sobotu 14. května vůbec poprvé představí Schauspielhaus Bochum s naprosto unikátní inscenací Noise – Šumění davu – Manuel Infante, což je jedna z nejvýraznějších osobností současného latinskoamerického divadla,“ řekl Petr Nerušil, ředitel festivalu.

Slovenské komorné divadlo Martin přiveze Čechovovy Tři sestry. Výpravu na temnou stranu vlastní mysli slibuje Národní divadlo Praha v představení Kosmos. Velký prostor dostane na přehlídce HaDivadlo z Brna.

Reagujeme na spoustu sociálních fenoménů a vůbec na problémy, které hýbou současným světem. Divadelní Flora vždy dbala na to, že zvala režiséry, kteří se s empatií uměli vyjadřovat také k temným stránkám doby. K režisérům, kteří se programově věnují politickému divadlu,“ řekl Petr Nerušil, ředitel festivalu.

Nejnovější počiny a témata v oblasti současného tance představí na festivalu také zahraniční hosté.

Jaké to je, žít s tělesným postižením v naší zrychlené mobilní společnosti. Sociální distance posledních dvou let v rámci koronavirové pandemie tematizovaná prostřednictvím tanečního jazyka,“ řekla Jitka Pavlišová, dramaturgyně taneční části festivalu.

Divadelní Flora se koná v Olomouci od 9. do 21. května a jedním z jejich dlouhodobých partnerů je i Olomoucký kraj.

Zajištění lékárenské pohotovostní služby ve vánoční svátky 2023 a na Nový rok 2024.

Zajištění lékárenské pohotovostní služby ve dnech 25. 12., 26. 12. 2023 a 1. 1. 2024 Read More

Jednání Rady města Prostějova

Jednání Rady města Prostějova se uskuteční v úterý 5. 12. 2023 od 8:00. Read More

Neuteklo vám?

00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského divadla a Moravské filharmonie. Město Olomouc nesouhlasí s povinným zálohováním PET lahví. Přijalo deklaraci,...
00:02:39

Pomohli lidem z hořícího vlaku. Dva muži za záchranu životů dostali ocenění

Úterý 17. října, krátce po osmé hodině ráno. Na železničním přejezdu v Divišově ulici v Olomouci...
00:00:36

Zažijte pravé hanácké Vánoce. V muzeu v Příkazích

Jak se slavil konec roku na hanáckém venkově, jaké zvyky lidé dodržovali nebo jak vypadal štědrovečerní...
00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského...
00:05:24

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2023

Začne projektová příprava rekonstrukce Domu kultury. Lidé mohou posílat nominace na Ceny města. Vánoční program má...