Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 3. 10. 2022.

Svátek má Bohumil.

CzechEnglishPolishUkrainian
11.6 C
Olomouc
11.5 C
Prostějov
11.6 C
Přerov
10.3 C
Šumperk
10.3 C
Jeseník
Pondělí, 3. října 2022.

Svátek má Bohumil.  Dobrý večer.

Olomoucký festival nabídne divadlo, tanec i koncerty

Multižánrový festival Divadelní Flora. To jsou moderní formy činohry, osobité taneční projekty či koncerty. Vše z domácí i zahraniční scény. K tomu besedy s tvůrci, workshopy a další doprovodný program. „Nabídneme na třinácti scénách během třinácti dní přes sedm desítek akcí. Což je opravdu mimořádně žánrově pestrá škála produkcí. Do Olomouce dorazí divadelníci z Německa, Rakouska, Maďarska a také z Finska, Slovenska. A samozřejmě špičkoví inscenátoři a umělci z celé České republiky,“ řekl Petr Nerušil, ředitel festivalu.

V rámci tanečně performativního programu jsme letos na Divadelní Floru pozvali díla, která výjimečným způsobem reagují na mnohdy palčivá témata současné společnosti. Například je to performens Odloučení – o ztrátě blízkého člověka nebo hrozba ekologické katastrofy výborně vyjádřená tanečním jazykem. Nebo kratičká choreografie, takové metaforické zamyšlení se nad existencí člověka v současném světě,“ řekla Jitka Pavlišová, dramaturgyně taneční části festivalu.

Slavnostně pak Divadelní Floru zahájí inscenace Stefko Hanushevsky. Představuje diktátora velice progresivního německého činoherního souboru Schauspiel Köln. V Olomouci se v sobotu 14. května vůbec poprvé představí Schauspielhaus Bochum s naprosto unikátní inscenací Noise – Šumění davu – Manuel Infante, což je jedna z nejvýraznějších osobností současného latinskoamerického divadla,“ řekl Petr Nerušil, ředitel festivalu.

Slovenské komorné divadlo Martin přiveze Čechovovy Tři sestry. Výpravu na temnou stranu vlastní mysli slibuje Národní divadlo Praha v představení Kosmos. Velký prostor dostane na přehlídce HaDivadlo z Brna.

Reagujeme na spoustu sociálních fenoménů a vůbec na problémy, které hýbou současným světem. Divadelní Flora vždy dbala na to, že zvala režiséry, kteří se s empatií uměli vyjadřovat také k temným stránkám doby. K režisérům, kteří se programově věnují politickému divadlu,“ řekl Petr Nerušil, ředitel festivalu.

Nejnovější počiny a témata v oblasti současného tance představí na festivalu také zahraniční hosté.

Jaké to je, žít s tělesným postižením v naší zrychlené mobilní společnosti. Sociální distance posledních dvou let v rámci koronavirové pandemie tematizovaná prostřednictvím tanečního jazyka,“ řekla Jitka Pavlišová, dramaturgyně taneční části festivalu.

Divadelní Flora se koná v Olomouci od 9. do 21. května a jedním z jejich dlouhodobých partnerů je i Olomoucký kraj.

Superneděle se blíží: esportový turnaj, fanzóna a Slavia

Olomoucká sportovní superneděle se blíží. V neděli 9. října přijede na Andrův stadion ve šlágru 11. kola FORTUNA:LIGY pražská Slavia. Vstupenky na...

Rektor rozhodl o ukončení pracovního poměru děkana přírodovědecké fakulty

Rektor Univerzity Palackého v Olomouci Martin Procházka dnes rozhodl o ukončení pracovního poměru děkana Přírodovědecké fakulty UP Martina Kubaly. K rozhodnutí...

Neuteklo vám?

00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum s hlavním vlakovým nádražím. Až dosud tu lidé v parných letních měsících moc...
00:02:08

V mezinárodní soutěži Evropská kvetoucí sídla získal Dobrochov zlatou medaili

Česká republika slaví úspěch. Díky malé vesnici Dobrochov na Prostějovsku, kde se mimořádně starají o životní...
00:00:34

Peníze z benefičního koncertu pomohou ukrajinským uprchlíkům

Šek na 100 tisíc korun předali společnosti Člověk v tísni hejtman Josef Suchánek a jeho první...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...