Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 5. 2. 2023.

Svátek má Dobromila.

CzechEnglishPolishUkrainian
-4.6 C
Olomouc
-2.5 C
Prostějov
-3.6 C
Přerov
-3.8 C
Šumperk
-3.5 C
Jeseník
Neděle, 5. února 2023.

Svátek má Dobromila.  Dobré ráno.

Olomoucký festival nabídne divadlo, tanec i koncerty

Multižánrový festival Divadelní Flora. To jsou moderní formy činohry, osobité taneční projekty či koncerty. Vše z domácí i zahraniční scény. K tomu besedy s tvůrci, workshopy a další doprovodný program. „Nabídneme na třinácti scénách během třinácti dní přes sedm desítek akcí. Což je opravdu mimořádně žánrově pestrá škála produkcí. Do Olomouce dorazí divadelníci z Německa, Rakouska, Maďarska a také z Finska, Slovenska. A samozřejmě špičkoví inscenátoři a umělci z celé České republiky,“ řekl Petr Nerušil, ředitel festivalu.

V rámci tanečně performativního programu jsme letos na Divadelní Floru pozvali díla, která výjimečným způsobem reagují na mnohdy palčivá témata současné společnosti. Například je to performens Odloučení – o ztrátě blízkého člověka nebo hrozba ekologické katastrofy výborně vyjádřená tanečním jazykem. Nebo kratičká choreografie, takové metaforické zamyšlení se nad existencí člověka v současném světě,“ řekla Jitka Pavlišová, dramaturgyně taneční části festivalu.

Slavnostně pak Divadelní Floru zahájí inscenace Stefko Hanushevsky. Představuje diktátora velice progresivního německého činoherního souboru Schauspiel Köln. V Olomouci se v sobotu 14. května vůbec poprvé představí Schauspielhaus Bochum s naprosto unikátní inscenací Noise – Šumění davu – Manuel Infante, což je jedna z nejvýraznějších osobností současného latinskoamerického divadla,“ řekl Petr Nerušil, ředitel festivalu.

Slovenské komorné divadlo Martin přiveze Čechovovy Tři sestry. Výpravu na temnou stranu vlastní mysli slibuje Národní divadlo Praha v představení Kosmos. Velký prostor dostane na přehlídce HaDivadlo z Brna.

Reagujeme na spoustu sociálních fenoménů a vůbec na problémy, které hýbou současným světem. Divadelní Flora vždy dbala na to, že zvala režiséry, kteří se s empatií uměli vyjadřovat také k temným stránkám doby. K režisérům, kteří se programově věnují politickému divadlu,“ řekl Petr Nerušil, ředitel festivalu.

Nejnovější počiny a témata v oblasti současného tance představí na festivalu také zahraniční hosté.

Jaké to je, žít s tělesným postižením v naší zrychlené mobilní společnosti. Sociální distance posledních dvou let v rámci koronavirové pandemie tematizovaná prostřednictvím tanečního jazyka,“ řekla Jitka Pavlišová, dramaturgyně taneční části festivalu.

Divadelní Flora se koná v Olomouci od 9. do 21. května a jedním z jejich dlouhodobých partnerů je i Olomoucký kraj.

Cenný bod. Domácí se lépe vypořádali s terénem, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Bod ze Slovácka je cenný, ale musíme ho potvrdit doma, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Neuteklo vám?

00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin 41 minut v olomoucké porodnici. Oblíbené a tradiční kulturní akce, oslavy významných výročí i...
00:02:35

Stavba blokuje stezku

V Přerově, na frekventované třídě 17. listopadu, teď musí dávat pozor všichni. Chodci, cyklisté i řidiči. Dopravní...
00:00:35

Město Šternberk je historickým městem roku 2022 v Olomouckém kraji

Vítězem v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón...
00:05:19

Téma týdne 5/2023

Vytuň si školu. Tak se jmenuje soutěž díky které mohou žáci olomouckých základních škol zvelebit a...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...