Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 2. 10. 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.

CzechEnglishPolishUkrainian
10.3 C
Olomouc
9.9 C
Prostějov
10.6 C
Přerov
10.7 C
Šumperk
9.5 C
Jeseník
Neděle, 2. října 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.  Dobré ráno.

Olomoucká Noc vědců pobaví, poučí a prověří všechny smysly

Nejen o čichu, hmatu, chuti, sluchu a zraku, ale třeba i o smyslu pro spravedlnost bude letošní Noc vědců, která ovládne Olomouc v pátek 30. září. Od odpoledne až do pozdních večerních hodin budou moci zájemci zavítat za zábavou i poučením na pracoviště Univerzity Palackého nebo Fakultní nemocnice Olomouc, kde na ně čeká na 100 bodů interaktivního programu.

Přednášky, výstavy, nejrůznější pokusy, tvůrčí dílny, komentované prohlídky, filmové projekce, ale i ochutnávky, na to vše se mohou návštěvníci letošní olomoucké Noci vědců těšit.

„Program je opravdu pestrý, nahlíží na téma Všemi smysly z různých úhlů pohledu a své si v něm najdou jak děti, tak i dospělí. Na jednotlivých aktivitách se podílejí všechny fakulty Univerzity Palackého, také interaktivní muzeum vědy Přírodovědecké fakulty UP Pevnost poznání, Knihovna UP nebo Český institut výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN v univerzitním areálu v Olomouci-Holici. Některé své prostory, které bývají běžně veřejnosti nepřístupné, a jejich vybavení představí návštěvníkům také Fakultní nemocnice Olomouc,“ uvedl koordinátor akce Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP.

„Kromě populárně-naučných aktivit přitom na návštěvníky čeká i doprovodný program. Například před Pevností poznání proběhne UV workshop v režii olomoucké výtvarné skupiny Chaos company, bude tu také občerstvení a hudební doprovod. Před Fakultou tělesné kultury UP v Neředíně zase bude k vidění velký nafukovací model Země. Stejně jako v předchozích letech budeme pro návštěvníky na jednotlivých stanovištích mít i drobné dárky ve vizuálu akce, müsli tyčinky, omalovánky nebo třeba opakovatelně využitelné sáčky na ovoce či pečivo,“ dodal.

Nahlédnout pod ruce vědcům, dozvědět se i zažít leccos zajímavého, nejen co se týče pětice základních lidských smyslů, budou moci zájemci během Noci vědců na řadě míst v Olomouci. Pro usnadnění přesunu mezi nimi organizátoři připravili speciální autobusovou linku, která bude z centra ke vzdálenějším otevřeným pracovištím v Holici, Neředíně či na Nové Ulici po celý večer zajíždět.

Noc vědců v Olomouci propukne v pátek 30. září v 16 hodin, kde se konají první prohlídky pracovišť fakultní nemocnice, a potrvá až do půlnoci. Podrobný program je k dispozici na webu akce ZDE.

Kdo by se ale nemohl dočkat, může se už v pondělí 26. září od 19 hodin zúčastnit speciálního celostátního hospodského kvízu. „Ve spolupráci s pořadateli oblíbených Hospodských kvízů jsme ho připravili jako takovou vějičku na páteční program, téma bude totožné – Všemi smysly. Zájemci se do kvízu mohou zapojit zdarma, na vítěze čekají zajímavé ceny od univerzit v daných městech,“ přiblížil Ondřej Martínek. Informace k účasti pro všechna města jsou zveřejňovány na Facebooku.

Noc vědců je popularizační akce, jejímž cílem je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů, a především že vědci jsou obyčejní lidé, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás. Vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise a brzy získala velkou oblibu i v České republice. V současnosti se do ní u nás zapojují dvě desítky univerzit a více než čtyřicet vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších organizací na více než 100 místech po celé zemi. Olomoucká Noc vědců pravidelně zaujme až 6000 návštěvníků.

Read More

Trenér Jílek po Boleslavi: Pomohla nám změna na tříobráncový systém

Remízu z utkání v Mladé Boleslavi trenér Václav Jílek bral. Už vzhledem k průběhu utkání a vyrovnání v nastaveném čase. „Z celkového pohledu jsme spokojení,“...

Devatenáctka přetlačila Slavii a bere cennou výhru

V 9. kole dorostenecké ligy zdolala devatenáctka pražskou Slavii. V utkání přitom musela otáčet a dohrávala o desíti. Sešívaní se v Řepčíně...

Neuteklo vám?

00:06:37

Kraj zblízka 39/2022

V první reportáži pořadu Kraj zblízka tentokrát navštívíme nově zrekonstruovaný Domov Alfréda Skeneho v Pavlovicích u Přerova. Někdejší zámek patří Olomouckému kraji, který v něm zřizuje domov pro seniory. V...
00:02:42

V sedmi obcích opraví vodovody a kanalizace z dotací kraje

Zásobování vodou a odpadové hospodářství je mimořádně důležité pro obce i města. A každá havárie nebo...
00:00:38

V  hořícím rodinném domě se měl nacházet jeho majitel

Požár rodinného domu v  Beňově na Přerovsku naštěstí neskončil tragicky. Podle oznamovatele se měl totiž uvnitř...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...
Generated by Feedzy