Přeložit náš web

St, 29. 11. 2023.

Svátek má Zina.

-3.5 C
Olomouc
-2.3 C
Prostějov
-2.5 C
Přerov
-2.7 C
Šumperk
-3.2 C
Jeseník
Středa, 29. listopadu 2023.

Svátek má Zina.  Dobrý večer.

Olomouc rozhlasová. Týden ve znamení festivalu Prix Bohemia Radio

Olomouc bude od pondělí patřit rozhlasu. Český rozhlas organizuje od 16. do 19. října tradiční soutěžní rozhlasovou přehlídku Prix Bohemia Radio. Na 39. ročníku festivalu bude kromě vyhlášení vítězných děl udělena prestižní Cena Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře, uvedena rozhlasová osobnost do Síně slávy a studentská porota rozhodne o Cenách studentů. Role čestného prezidenta se opět ujme herec Igor Bareš. Velká část festivalového dění se odehraje na půdě Univerzity Palackého, která je partnerem této rozhlasové přehlídky.

„I letos čekají na návštěvníky festivalu Prix Bohemia Radio, který si za dobu svojí existence vydobyl mezi příznivci rozhlasových děl prestiž, čtyři dny nabité poslechem toho nejlepšího z české i zahraniční rozhlasové tvorby. Věřím, že na letošním ročníku festivalu posluchači i tvůrci opět načerpají inspiraci a informace o aktuálních trendech v rozhlasové tvorbě. Poslechové dny doplní řada akcí v podobě koncertů, debat či živých vysílání našich pořadů přímo z místa dění. Osobně bych doporučil navštívit představení Konec rudého člověka podle adaptace knihy laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové nebo speciální program stanice ČRo Radiožurnál Sport, který vás zasvětí do tajů práce sportovních komentátorů,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Soutěžní dokumenty, reportáže, dramata a podcasty

Čtyřdenní soutěžní festival Prix Bohemia Radio představí v pondělí finálové příspěvky v kategorii Dokument, v úterý v sekci Reportáž, ve středu rozhlasová díla v kategorii Drama a ve čtvrtek soutěžní tvorbu sekce Podcast. Díla, která postoupila do hlavní soutěže, vybíraly ve všech kategoriích odborné poroty. Ty budou letos znovu rozšířeny o nezávislou studentskou porotu, která rozhodne ve všech kategoriích o držitelích Cen studentů.

Veřejné poslechy soutěžních děl doplní bohatý doprovodný program. V pondělí reportéři stanice ČRo Radiožurnál Sport Petr Kadeřábek, František Kuna a Tomáš Minarčík návštěvníkům festivalu přiblíží, co obnáší práce sportovního rozhlasového reportéra nebo nastíní zásadní rozdíly rozhlasového a televizního komentování. Návštěvníci si budou moci jejich zajímavou práci i vyzkoušet.

V úterý představí zpravodajský server Českého rozhlasu iROZHLAS svůj osvětový projekt Ověřovna!, který vysvětluje a ověřuje nepravdivé informace, polopravdy nebo překroucená fakta.

Divadelní představení, koncerty i debaty

Závěr druhého festivalového dne zpestří pražské Divadlo v Dlouhé představením Konec rudého člověka. Tragikomickou sondu do duše ruského člověka na motivy knihy Doba z druhé ruky nositelky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové odehraje v Moravském divadle Olomouc. Milovníci hudby se zase mohou zúčastnit koncertu Českého rozhlasu Jazz – 100 let jazzu, kde vystoupí Aid Kid & The Augmented Jazz Ensemble s elektronickým remixem nahrávek rozhlasového bigbandu propojeným s šesti špičkovými hráči jazzu.

Třetí festivalový den proběhne debata s odborníky o dokumentu v podcastové tvorbě. Účastníci se dozví, jaká témata hýbou společností, jak cílit na posluchače či jak propagovat a distribuovat obsah. Ve středu nebude chybět ani populární Podcast Session a Radio Wave Live Session, kde se představí nový podcast s názvem VHSky: Těžko je smazat nebo pořad Kompot. Součástí populární akce v Jazz Tibet Clubu bude i speciální hudební vystoupení Viah a TMA.

Program i pro nejmenší návštěvníky

Poslední festivalový den si pro nejmenší návštěvníky připravila stanice ČRo Rádio Junior divadelní představení Jak se (ne)dělá rádio. Těšit se mohou na rozhlasové hrátky na plné obrátky v režii moderátorů Ranního ReStartu Jirky Kohouta a Petra Ševčíka, kteří si pro děti připraví soutěže, hudební kvízy, písničky, zvuková kouzla nebo pohádková překvapení.

Čtvrteční program nabídne i prezentaci knihy Rozhlasto vydané u příležitosti 100. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání, která představuje 100 rozhlasových let v unikátních fotografiích, plakátech a dokumentech z archivu ČRo.

Do letošního doprovodného programu festivalu Prix Bohemia Radio se také zapojí od pondělí 16. října do neděle 22. října Nadační fond Českého rozhlasu. Na Horní náměstí v Olomouci dorazí s oblíbenou Kavárnou POTMĚ, kde si návštěvníci budou moci vychutnat kávu či další oblíbené nápoje připravené zrakově postiženým personálem. Pobyt v kavárně jim zpříjemní mimo jiné projekt Digitální spisovatel: Al a literární díla.

Rozhlasová osobnost

Během slavnostního zahájení festivalu uvede v pondělí 16. října generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral do Síně slávy další významnou rozhlasovou osobnost a prezident Herecké asociace Ondřej Kepka předá prestižní Cenu Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře.

Podrobný program letošního ročníku Prix Bohemia Radio a další informace k festivalu jsou k dispozici na webu Prix Bohemia Radio.

Festivalu se lze zúčastnit po předchozí bezplatné akreditaci prostřednictvím formuláře, který je dostupný na festivalovém webu.

Read More

Šternberské sportovce přijel podpořit olympionik Aleš Valenta!

V kulturním domě ve Šternberku byli ve středu 22. listopadu oceněni sportovci a trenéři za úspěchy, kterých dosáhli v období od září loňského...

Jak (se) učit o filmu? Unikátní učebnice Filmouka nabízí průvodce světem filmu pro děti školou povinné

Co je to film? Jak vzniká? Jak se vyvíjel? Jak mu rozumět, když jste dítě? A jak ho vysvětlit, kdy jste...

Neuteklo vám?

00:05:24

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2023

Začne projektová příprava rekonstrukce Domu kultury. Lidé mohou posílat nominace na Ceny města. Vánoční program má letos několik novinek. Takový je obsah listopadového dílu pořadu „Šumperk – Živá brána...
00:02:24

Smlouva podepsána. Rekonstrukce budovy TGM 16 v Přerově začne v lednu

Tvář Masarykova náměstí v Přerově se zanedlouho výrazně promění. V lednu tam totiž začne rekonstrukce budovy...
00:00:31

Vánoční strom rozzářil prostějovské náměstí. Mobilní kluziště přivítalo první bruslaře

Prostějovské náměstí rozzářila vánoční dominanta centra – dvanáctimetrový smrk jménem Standa. Vítězné jméno vzešlo z návrhů,...
00:05:24

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2023

Začne projektová příprava rekonstrukce Domu kultury. Lidé mohou posílat nominace na Ceny města. Vánoční program má...
00:05:14

Otevřená radnice 48/2023

Přejmenuje se Žižkovo náměstí v Olomouci na náměstí T. G. Masaryka? A nahradí prošlapanou polní cestu...