Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 30. 1. 2023.

Svátek má Robin.

CzechEnglishPolishUkrainian
1.3 C
Olomouc
1 C
Prostějov
0.5 C
Přerov
0.5 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Pondělí, 30. ledna 2023.

Svátek má Robin.  Dobré odpoledne.

Olomouc hostila mezinárodní fórum, setkali se zástupci vysokých škol Evropy

Sedm desítek představitelů vysokých škol ze zemí Evropské unie se na sklonku uplynulého týdne setkalo v Olomouci. Univerzita Palackého hostila dvoudenní fórum o budoucnosti vysokého školství. Cílem setkání, které se konalo v rámci Iniciativy evropských univerzit, byla výměna zkušeností partnerských škol a diskuze o tom, jak zlepšit kvalitu zapojených vysokých škol, aby obstály v mezinárodní konkurenci.

Podnětný blok přednášek a diskuzí v aule právnické fakulty zahájili svými úvodními slovy náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy Radka Wildová spolu s rektorem Univerzity Palackého Martinem Procházkou. „Chtěla bych poděkovat Univerzitě Palackého za roli organizátora tohoto setkání v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie a za posílení role českých vysokých škol uvnitř Aliance evropských univerzit. Fórum se stalo příležitostí k diskuzi a ke sdílení praktických poznatků, ke spojení a hledání synergie pro budoucí spolupráce. Současná Evropa čelí řadě výzev, od ruské invaze na Ukrajinu po klimatické změny. Tato konference je dalším důkazem potřeby blízké spolupráce evropských zemí a budování sdíleného evropského vysokoškolského vzdělání. V této společné práci napříč Evropou musí naše univerzity zaujmout stěžejní roli při řešení výzev tím, že vštípí jejich důležitost dalším generacím vědců a vybaví je nástroji k řešení společenských problémů na národní, evropské i globální úrovni,“ uvedla Radka Wildová.

O významu a podpoře Iniciativy evropských univerzit, o aktivitách souvisejících s českým předsednictvím v Radě Evropské unie i o ambicích a výzvách průkopnických evropských univerzitních aliancí hovořili například ředitel bruselské Asociace evropských univerzit Thomas Estermann, rektor univerzity v Innsbrucku Tilmann Märk nebo rektorka univerzity v Rijece Snježana Prijić-Samaržija. Mnozí další, mezi nimi i rektorka charkovské univerzity Tetyana Kaganovska, se fóra zúčastnili prostřednictvím online platformy. Českou republiku zastupovali na dvoudenním fóru nejen čelní představitelé Univerzity Palackého, ale také zástupci Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Českého vysokého učení technického, tedy institucí, které jsou stejně jako olomoucká univerzita součástí prestižní mezinárodní aliance Aurora.

Účastníci se s velkým zájmem zapojili do workshopů, které tvořily hlavní část programu druhého dne. V Pevnosti poznání Univerzity Palackého se hovořilo například o aktuálním propojování studentů a akademických pracovníků s podnikateli. Výrazně byla na workshopech zastoupena islandská univerzita v čele s moderátorem Halldórem Jónssonem. Zahraniční hosté měli během dvou dnů možnost poznat z univerzitního města Olomouce více než jen přednáškové prostory, ať už díky prohlídce města, nebo návštěvě Arcibiskupského paláce.

„Splnili jsme vysoké nároky na organizaci Evropského univerzitního fóra, naši práci na přípravě a realizaci setkání ocenili všichni účastníci konference. Velmi mě těší, že jsme v tomto ohledu obstáli, jak dokládají pozitivní hodnocení ze strany zástupců partnerských univerzit v alianci Aurora, Coimbra Group Universities a také vedení European University Association. Velmi potřebná je také nastolená spolupráce a výměna informaci s ostatními českými univerzitami zapojenými do dalších mezinárodních aliancí a jejich propojení s aktivitami Domu zahraniční spolupráce,“ zdůraznil prorektor pro strategii a vnější vztahy UP Michal Malacka.

Uskutečněné mezinárodní fórum lze vnímat jako přípravu na prestižní setkání evropských univerzit, které bude olomoucká univerzita hostit pod hlavičkou aliance Aurora na podzim příštího roku. „Spolupráce univerzit napříč Evropou a také dalších partnerů z mimoevropských zemí je pro rozvoj našich aktivit v oblasti internacionalizace klíčová. Mám radost, že se Univerzitě Palackého podařilo výrazně podpořit aktivitu European University a společný postup vysokých škol sdružených v univerzitních aliancích. Těžit z této spolupráce mohou především naši studenti, vědci a také akademici, jimž se otevírají nové možnosti pro jejich odborný růst,“ shrnul rektor Martin Procházka.

[odkaz na zdroj]

Rozhovor s Danielou Špinar: Téma propojení mužských a ženských principů je prazáklad všeho bytí

Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc uvede 17. února v premiéře symbolistickou operu Modrovousův hrad maďarského skladatele Bély Bartóka a...

JESENÍK UTUŽUJE PŘÁTELSTVÍ S NEUBURGEM

O víkendu se uskutečnil již 52. ročník mezinárodního plavání v Dunaji. Na účastníky této populární akce, mezi kterými nechyběli ani zástupci Jeseníku,...

Neuteklo vám?

00:03:58

Otevřená radnice 04/2023

Plánuje olomoucká radnice vybudovat u zastávky Pod Letištěm osvětlený přechod pro chodce? I na to odpoví další díl pořadu Otevřená radnice.
00:02:13

Olomoucká radnice na rok 2023 chystá opravy některých důležitých silnic

S nutnými omezeními kvůli opravám silnic, chodníků či zastávek budou i v roce 2023 muset počítat...
00:00:36

Muž se vztekal kvůli špatně zaparkovanému autu, přitom bylo jeho

Těžko pochopitelné, ale skutečné. Hlídka policie na Svatém Kopečku odchytávala psa, když se na ni obrátil...
00:05:21

Téma týdne 04/2023

Jedním z partnerských měst Olomouce je i Luzern. Nejlidnatější sídlo centrálního Švýcarska s přibližně osmdesáti tisíci...
00:03:58

Otevřená radnice 04/2023

Plánuje olomoucká radnice vybudovat u zastávky Pod Letištěm osvětlený přechod pro chodce? I na to odpoví...
Generated by Feedzy