Přeložit náš web

Út, 16. 7. 2024.

Svátek má Luboš.

29.3 C
Olomouc
30 C
Prostějov
30.4 C
Přerov
27.9 C
Šumperk
26.5 C
Jeseník
Úterý, 16. července 2024.

Svátek má Luboš.  Dobré odpoledne.

Odpromovali první absolventi online teologie. Offline

Olomoucký Arcibiskupský palác se stal dějištěm na první pohled obvyklé, ale přece jen poněkud výjimečné události. Ve Slavnostní dvoraně totiž zakončili své studium promočním slibem a převzetím diplomů první absolventi bakalářského studijního programu Teologie v distanční formě, který byl akreditován jako vůbec první online vysokoškolské studium v Česku.

Zatímco výuka online teologie probíhala zejména prostřednictvím předem natočených přednášek a webinářů na Zoomu a také červnové státnice měly hybridní formu, promoce se uskutečnily v podobě, která je na univerzitě obvyklá. Na padesát absolventů pocházejících z celého Česka a Slovenska složilo v Arcibiskupském paláci promoční slib a od děkana Víta Huška obdrželo diplom stvrzující úspěšné zakončení studia.

„Jste prvními absolventy prvního studijního programu akreditovaného v České republice v plně distanční formě. Prokázali jste, že distanční studium v online prostředí je plnohodnotnou formou studia se stejnými nároky jako studium prezenční a kombinované. Dokonce jsem slyšel, že to bylo náročnější než studium medicíny, ale nejsem si jist, jestli to nebyla nadsázka. Prokázali jste nicméně, jak moc se mýlili ti, kteří naši fakultu od začátku kritizovali za rozdávání akademických titulů za vysedávání u videa v obýváku na gauči,“ řekl při promocích Vít Hušek.

Připomněl přitom i ty, kteří online program uvedli v život – dřívějšího děkana Petera Tavela, garantku programu Gabrielu Vlkovou (jejíž ohlédnutí si můžete přečíst zde) nebo Veroniku Müllerovou. S odkazem na olomouckého biskupa Viléma Prusinovského, který do Olomouce v 16. století pozval jezuity, aby zde založili gymnázium a akademii, a na prvního rektora vzniklé druhé univerzity v našich zemích Hurtado Péreze pak děkan popřál absolventům, aby se nebáli začínat nové věci i s rizikem, že pokaždé nemusejí být zakončené úspěchem.

Přání připojil i velký kancléř CMTF UP a administrátor olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík. „Přeji vám, aby vám z tohoto studia zůstala ona životní moudrost, umění dívat se na svět nejen podle sebe a prakticky, ale i s jakýmsi nadhledem a v šíři a hloubce,“ uvedl biskup.

Za jednu ze dvou promujících skupin se ohlédnutí za studiem a poděkování ujal Jan Mlčoch, vedoucí katedry romanistiky na Ostravské univerzitě, který se k online výuce připojoval nejen z Ostravy, ale třeba i z kolumbijské Bogoty. „Naše motivace ke studiu byla různá. Někteří prožívali duchovní krizi a doufali, že jim studium teologie pomůže toto bolestné období překlenout. Další byli zvídaví a chtěli přijít na kloub záludnostem té nejsložitější, ale také nejvznešenější vědy. A jiní si řekli, že když už v době covidové čučet do obrazovek, tak ať to stojí za to a něco užitečného se dozvědí,“ shrnul v proslovu plném humorných odboček „ze zákulisí“.

„Před prvním online setkáním jsem si říkal: teologie, ta přece nikoho nezajímá, bude nás pár. Jaké bylo překvapení, když se na Zoomu postupně přidávaly další a další obdélníčky a počet spolužáků nebral konce. Věřím, že podobný šok zažil každý z nás a zcela jistě i pracovníci fakulty, kteří najednou byli konfrontováni s tím, že se studenti teologie stali největší studijní skupinou na UP – lékaře nebo právníky jsme v té chvíli strčili do kapsy,“ vzpomněl mimo jiné na počátek studia, které ale vždy úplně zábavné nebylo.

Kromě vzpomínek a poděkování vyučujícím a technické podpoře, rodičům, partnerům a dětem vyzdvihl i studentskou komunitu, která se v ročníku z plejády osobností různých oblastí a napříč věkových spektrem utvořila. „Z anonymních zoomových obdélníčků jste se stali mými kamarády. Říká se, že na vysoké škole, myšleno té po maturitě, vzniknou kamarádství a partnerství na celý život. Já jsem přesvědčen, že i mezi námi staršími vznikla řada dobrých vztahů, které snad budeme udržovat. Ať už online, nebo ještě lépe offline, jako jsme to dělali každý rok v květnu,“ dodal Jan Mlčoch.

Bakalářský studijní program Teologie v distanční formě otevřela Cyrilometodějská teologická fakulta UP jako vůbec první online studium v ČR v říjnu 2020. O studium byl nebývalý zájem, přihlásilo se téměř 400 uchazečů. V současnosti fakulta připravuje navazující magisterský program.

Read More

Jeďte na koupaliště do Penčic autobusem, užijte si koupání a slunění se slevou

Stavba kanalizace v Penčicích komplikuje život zdejším obyvatelům. A k tomu se ještě v horkých dnech přidávají potíže s příjezdem množství návštěvníků na letní koupaliště....

Vyplnila dotazník, napsala esej a poté jeden den stínovala britského velvyslance

Na projekt Ambassador For A Day narazila Silvie Chlumcová, studentka Filozofické fakulty Univerzity Palackého, náhodou. Dnes si velmi cení toho, že...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 28/2024

Černá skládka u kontejneru na odpad na Masarykově třídě. Pomohou fotopasti a vysoké pokuty? Jak slouží veřejnosti nově zrekonstruované WC v Čechových sadech? Na tyto dotazy odpovídá v Otevřené radnici primátor...

Moravské divadlo Olomouc vstoupí do nové sezóny s opravenou podlahou jeviště

Oprava podlahy jeviště v Moravském divadle Olomouc je v plném proudu, pustili se do ní po...

V Bystročicích otevřeli nový most

Vystoupení folklórního souboru Laštůvka zahájilo v Bystřočicích na Olomoucku slavnostní otevření nového mostu přes říčku Blatu....

Kraj zblízka 29/2024

V pobytových sociálních službách dlouhodobě chybí lůžkové kapacity pro seniory. Část jich má Olomoucký kraj, další...

Téma týdne 28/2024

Olomoucká pevnost poznání se zaměřuje na popularizaci vědy, pro všechny generace. Na prázdniny nyní připravila interaktivní...