Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 2. 10. 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.

CzechEnglishPolishUkrainian
10.9 C
Olomouc
10.7 C
Prostějov
11 C
Přerov
10.5 C
Šumperk
9.4 C
Jeseník
Neděle, 2. října 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.  Dobré ráno.

Odborníci připravili opatření, pomocí kterých mohou města bojovat s letními vedry

Odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, Technologické agentury ČR a společnosti CzechGlobe připravili pro města návod, jak mohou samosprávy v letních měsících účinně bojovat s vysokými teplotami ulicích. V důsledku klimatické změny v posledních letech dochází ve středoevropském regionu k nárůstu počtu tropických dní a dní s tropickou nocí, přičemž městské prostředí je vzhledem k vysokému podílu nepropustných povrchů, zástavbě, nedostatku zeleně a emisím odpadního tepla z lidských aktivit k teplotním extrémům obzvláště náchylné.

Z výzkumu odborníků vyplývá, že mezi nejvíce efektivní opatření v boji s rostoucími teplotami patří veřejná zeleň. „Například stromy na otevřeném prostranství v centrech měst v denní dobu způsobují snížení pocitové teploty o 8,3 až 10,9 °C ve stínu stromů oproti osluněné zpevněné ploše. V ulicích mají stromy menší efekt, typicky v intervalu 2,8 až 7,6 °C. V noci naopak pocitovou teplotu o 0,1 až 1,3 °C zvyšují,“ uvedl Michal Lehnert z katedry geografie přírodovědecké fakulty. Ani stromy tak nejsou vhodné všude.

Travní porosty v centrech měst pomáhají snížit teplotu vzduchu průměrně o 0,9 °C oproti osluněným vydlážděným plochám. „Zavlažovaný trávník však může mít až o 20 °C nižší povrchovou teplotu než nezavlažovaný porost trávy,“ upozornil na důležitý rozdíl Jan Geletič ze společnosti CzechGlobe a Ústavu informatiky AV ČR. Nezavlažované trávníky totiž vykazují povrchové teploty blízké holé půdě. Pokud ovšem trávník není propojen se spodní vrstvou půdy, tak se jeho povrchová teplota blíží betonovým plochám. To lze sledovat například u zatravněných kolejových pásů. Pod tenkou vrstvou půdy s trávou jsou totiž položeny kameny železničního náspu.

Prvky tzv. modré infrastruktury, zejména malé umělé vodní plochy na otevřených prostranstvích, což jsou například kašny na náměstích, mají podle expertů v parných letních dnech jen minimální efekt a v bezprostřední blízkosti mohou dokonce pocitovou teplotu zvyšovat. Efektivní jsou naopak vodní prvky v kombinaci s vysokou zelení. Vodotrysky nebo malé mlžné brány potom snižují pocitovou teplotu pouze v jejich nejbližším okolí. V případě těchto prvků je tedy z hlediska tepelného komfortu klíčové, aby člověk mohl přijít s vodou do přímého kontaktu. „Pokropení otevřených vydlážděných prostranství kropícími vozy během horkých dní potom sníží pocitovou teplotu o 1,3 až 3,1 °C, avšak maximálně na dobu dvaceti minut. Doba účinku se mění v závislosti na charakteru počasí,“ doplnil Michal Lehnert.

Do výzkumného projektu zaměřeného na snižování teploty v ulicích měst se zapojili zástupci Brna, Olomouce, Ostravy a Plzně. V současnosti výzkum pokračuje v rámci programu Město jako laboratoř změny (program Strategie AV21, Akademie věd České republiky) také v Praze. Města výzkumníkům poskytla potřebné podklady, data a zpětnou vazbu. Radnice pak od odborníků získaly soubor doporučení, jak mohou na svém území vysokým teplotám čelit. Součástí mapových podkladů byly vyznačené části měst nejvíce náchylné k výskytu vysokých teplot s doporučením vhodných opatření ke zpříjemnění tepelného prostředí v těchto lokalitách.

V celé střední Evropě se v posledních letech kvůli klimatické změně pomalu zvyšuje průměrná teplota a přibývá extrémních projevů počasí, jako jsou například prudké bouřky s přívalovými dešti a silným větrem. „V budoucnu bude velmi pravděpodobně docházet k častějšímu výskytu tropických dnů nebo vln veder. Z tohoto důvodu je nutné příčiny vyšší teploty ve městech řešit, a to zejména na místní úrovni,“ řekl předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Města kvůli změnám klimatu začínají připravovat vlastní adaptační strategie a mnohá už zavádí opatření vedoucí ke zmírnění dopadů teplotních extrémů. Odborníci ale upozornili, že adaptační strategie se často neopírají o sofistikovaná data a opatření jsou zaváděna velmi pomalu a nahodile. Kvůli tomu se snižuje účinnost adaptace měst na změny klimatu. „Města by měla vyhodnocovat potřebnost a efektivnost konkrétních adaptačních opatření analýzou území. Adaptační opatření není vhodné umísťovat v území nahodile, bez vazby na komplexní analýzu zranitelnosti území, která poukáže na potřebnost konkrétních opatření v daném území,“ upozornil Jan Geletič. Města podle odborníků musí pro realizaci adaptačních opatření vytvářet nejen finanční nástroje, ale také prostor k jejich realizaci.

[odkaz na zdroj]

Trenér Jílek po Boleslavi: Pomohla nám změna na tříobráncový systém

Remízu z utkání v Mladé Boleslavi trenér Václav Jílek bral. Už vzhledem k průběhu utkání a vyrovnání v nastaveném čase. „Z celkového pohledu jsme spokojení,“...

Devatenáctka přetlačila Slavii a bere cennou výhru

V 9. kole dorostenecké ligy zdolala devatenáctka pražskou Slavii. V utkání přitom musela otáčet a dohrávala o desíti. Sešívaní se v Řepčíně...

Neuteklo vám?

00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je už ve finální fázi. Náplavka na pravém břehu Moravy nabídne prostor pro odpočinek...
00:02:42

V sedmi obcích opraví vodovody a kanalizace z dotací kraje

Zásobování vodou a odpadové hospodářství je mimořádně důležité pro obce i města. A každá havárie nebo...
00:00:38

V  hořícím rodinném domě se měl nacházet jeho majitel

Požár rodinného domu v  Beňově na Přerovsku naštěstí neskončil tragicky. Podle oznamovatele se měl totiž uvnitř...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...
Generated by Feedzy