Přeložit náš web

So, 15. 6. 2024.

Svátek má Vít.

24.6 C
Olomouc
24.9 C
Prostějov
24.9 C
Přerov
24.2 C
Šumperk
22.2 C
Jeseník
Sobota, 15. června 2024.

Svátek má Vít.  Dobré odpoledne.

Objeli celou zeměkouli: výzva Do práce na kole zná univerzitní vítěze

Celkem 42 421 km ujelo či ušlo 187 pracujících a studujících z UP, kteří využili podpory Udržitelné univerzity a přihlásili se do celorepublikové květnové výzvy Do práce na kole. V 67 týmech ušetřili přes 7 tun CO2, čímž prospěli nejen své kondici, ale také okolí a životnímu prostředí. V Univerzitním souboji fakult a součástí zvítězila s nejvyšší průměrnou pravidelností neautomobilových cest lékařská fakulta.

V celé republice se do výzvy zapojilo 25 355 účastníků a účastnic, z toho jich na Olomoucku bylo 1 430. Ti všichni si během celého května zapisovali cesty do práce, u nichž uváděli, zda je absolvovali autem, nebo jiným způsobem – ideálně pěšky, na kole, koloběžce, kolečkových bruslích nebo skateboardu, využít však mohli coby ekologicky stále příznivou variantu i MHD. Z těchto statistik následně vzešli vítězové jednotlivých kategorií, kteří byli vyhlášeni na slavnostním zakončení v olomouckém letním kině.

Celkem 187 univerzitních účastníků a účastnic tvořilo 14 % všech přihlášených na Olomoucku, UP se tak stala jedním z největších zaměstnavatelů, který podpořil své pracující i studující v účasti ve výzvě. Jejich celková průměrná pravidelnost (tedy podíl „neautomobilových“ cest vůči všem květnovým cestám do práce) činila 74,8 %.

Do finále soutěže nejlepších univerzitních týmů se dostaly týmy s pravidelností 66 % a více. O třech vítězných týmech už potom rozhodlo losování. Ceny si nakonec převzaly týmy Goa’uldi z Lékařské fakulty UP, Running seeds z Přírodovědecké fakulty UP a Žblabuňky taktéž z PřF.

Univerzitní souboj, v němž se hodnotí průměrná nejvyšší pravidelnost dojíždění všech týmů v rámci jednotlivých fakult či součástí, již potřetí v řadě získala Lékařská fakulta UP. Celkem 41 soutěžících z 11 týmů dosáhlo průměrné pravidelnosti 90,4 % neautomobilových cest do práce, díky čemuž překonali zbytek univerzity.

Ačkoliv ve výzvě Do práce na kole nejde primárně o kilometry, ale o pravidelnost, ocenili organizátoři i dvojici rekordmanů. Petr Dvořák (z týmu Nimbus2022, PřF) urazil během května na kole či pěšky 1 991 km, Lucie Kobrlová (z týmu Žblabuňky, PřF) ujela a ušla 1 495,6 km.

Kompletní informace o výzvě jsou na webu Do práce na kole, podívat se můžete také na statistiky pro Olomouc a pomocí filtru i pro Univerzitu Palackého.
Výsledky předchozích ročníků Univerzitního souboje fakult a součástí najdete na webu Udržitelné univerzity.

Read More

Mobilní letní kino vstupuje do druhé sezóny. Hrát bude každou prázdninovou středu

Big Lebowski, Sex ve městě, Matka v trapu, Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Gump – jsme dvojka, Osvícení, Jedeme na teambuilding, Sex...

Představujeme nové profesorky a profesory Univerzity Palackého

Prezident ČR Petr Pavel a ministr školství Mikuláš Bek v pražském Karolinu předali jmenovací dekrety sedmi desítkám nových profesorek a profesorů. Mezi...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 24/2024

V Otevřené radnici se věnujeme dotazu, který se týká reklamních polepů tramvají DPMO. A také se dozvíte, kdy bude naplno spuštěna parkovací politika v Olomouci. https://youtu.be/rCLVsEwRAto

V sobotu zaplní město běžci tradičního olomouckého půlmaratonu

Každoroční Mattoni Running Festival se v sobotu naplno rozběhne Olomoucí. Do města zavítají běžci nejen z...

Dvě nehody kvůli nedání přednosti v jízdě

Policisté řešili hned dvě nehody, ke kterým by nemuselo dojít, pokud by řidiči dodrželi dopravní předpisy....

Téma týdne 24/2024

Olomoučtí zastupitelé schválili dlouho diskutované sloučení dvou příspěvkových organizací města. Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla...

Otevřená radnice 24/2024

V Otevřené radnici se věnujeme dotazu, který se týká reklamních polepů tramvají DPMO. A také se...