Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Čt, 8. 12. 2022.

Svátek má Květoslava.

CzechEnglishPolishUkrainian
0.9 C
Olomouc
0.9 C
Prostějov
1.3 C
Přerov
1.1 C
Šumperk
3.1 C
Jeseník
Čtvrtek, 8. prosince 2022.

Svátek má Květoslava.  Dobré ráno.

O způsobu dopravy na univerzitu rozhoduje čas, bezpečnost a pohodlnost

Cyklodoprava je v Olomouci populární, brzdí ji však nedostatečná bezpečnost i nenavazující cyklostezky, chůzi omezují úzké a nezpevněné chodníky, využití MHD malá frekvence spojů a motoristy trápí nedostatek parkovacích míst u univerzitních budov. Víc než dvanáct set studentů a zaměstnanců UP popsalo v online šetření svou možnost dopravy na Univerzitu Palackého. Zároveň se vyjádřilo k její udržitelnosti.   

Z iniciativy Univerzity Palackého vznikl průzkum, který se věnoval dopravě studentů a zaměstnanců z domova na univerzitu. Od prosince 2021 do února 2022 vyplnilo online dotazník 1201 studentů a zaměstnanců, tedy zhruba pět procent z celkového počtu členů UP. Odborníci se ptali na dopravní zvyklosti, na spokojenost s konkrétní variantou dopravy, zajímaly je i podněty, které by mohly vést ke zlepšení.

„Z dotazníku vyplynulo, že v Olomouci bydlí 70 procent respondentů. Polovina z nich se na UP dopravuje ze vzdálenosti do dvou kilometrů. To je i důvod, proč v dopravě na UP vede varianta chůze. Přestože je s ní většina lidí spokojena, výhrady se v dotaznících našly. Chodci kritizují úzké chodníky, mnohé jsou podle nich nezpevněné, navíc jim chůzi znepříjemňuje nevhodná dlažba,“ uvedl za online výzkum Matúš Šucha, člen Komise pro udržitelnou UP z katedry psychologie FF UP.

Dodal, že z online šetření vyplynuly výhrady především k hojně využívané městské hromadné dopravě, k možnostem dostat se do školy či práce na kole, vlakem či autem. Zhruba čtvrtina respondentů je s vyjmenovanými variantami dopravy nespokojená.

„Pohodlnému využívání MHD brání malá frekvence spojů, cesty jsou navíc komplikované četnými výlukami a zpožděními. V současnosti citelně chybí přímé spojení z nádraží do centra, což mnohým lidem využití MHD znesnadňuje a komplikuje tak celé dojíždění. Obdobně jako u MHD i ty, kteří dojíždějí vlakem, trápí častá zpoždění a málo četné spoje. Cesta na UP tak ve výsledku trvá dlouho. Proto takřka polovina dojíždějících radši zvolí auto, aby si cestu významně zkrátili a zjednodušili. Motoristy pak trápí zejména nedostatek parkovacích míst u univerzitních budov,“ doplnil Matúš Šucha.

Přestože nejvíc respondentů projevilo zájem dopravit se na UP na kole – Olomouc je pro pěší a kola jako stvořená, je na rovině a člověk často nemusí jezdit daleko –, jsou ve výsledku odrazeni nedostatkem cyklostezek anebo stezky na sebe často nenavazují. 

„Lidé vnímají jízdu bez cyklostezek či cyklopruhů jako příliš nebezpečnou a na mnoha místech je podle nich povrch pro jízdu zcela nevhodný. Velkou překážkou je pro ně i nedostatek stojanů pro kola u univerzitních budov, s kritikou se setkaly i stávající nekryté stojany. Podle studentů i zaměstnanců je navíc problémové i jejich zabezpečení,“ doplnil Matúš Šucha.

V univerzitním šetření se odborníci zajímali také o dopravu na služební cesty a na zahraniční studijní pobyty či o postoje univerzitní obce k udržitelné dopravě. Ta je podle Matúše Šuchy pro většinu respondentů aktuální téma, snaží se jí řídit 84 procent respondentů. Přesto však většina z nich zůstává pragmatiky. „Lidé si váží svého času i komfortu. Při volbě dopravního módu rozhoduje několik základních faktorů, a to zejména čas, bezpečnost a pohodlnost,“ dodal Matúš Šucha.

Průzkum Udržitelná doprava a mobilita na UP 2022 podpořil projekt MŠMT University leaders inf SDG (UNILEAD) – (ROZV/C10/2022).

[odkaz na zdroj]

Akademický senát svým hlasováním potvrdil rektora ve funkci

Akademický senát UP na svém mimořádném jednání projednal návrh na odvolání rektora UP Martina Procházky. V tajném hlasování se senátoři univerzity rozhodli...

Pozor, hledáme významné osobnosti!

Statutární město Olomouc vyhlašuje 26. ročník ocenění významných osobností města a 14. ročník udělování Ceny za počin roku 2022. Nominujte osobnost,...

Neuteklo vám?

00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná „Olomouc z výšky“ nabízí historické letecké snímky Olomouce z minulého století. Olomoucké technické služby...
00:02:27

Po modernizované trati z Olomouce do Uničova budou vlaky nově jezdit až 160...

Skončila rozsáhlá modernizace železnice mezi Olomoucí a Uničovem. Vytížená regionální trať se díky tomu stala republikovým...
00:00:37

Na bezpečí Olomoučanů dohlíží nové kamery

Kamerový dohlížecí systém slouží v Olomouci už 25 let. Kamery jsou umístěny v rizikových lokalitách, s...
00:04:18

Otevřená radnice 49/2022

Plánuje město doplnit cedule s názvy ulic tabulkami s informacemi o významných osobnostech, po kterých nesou...
00:05:50

Kraj zblízka 49/2022

Pojďme se spolu podívat na taktické cvičení s názvem „Vlak“. Konalo se u Jívové na Olomoucku....
Generated by Feedzy