Přeložit náš web

Pá, 19. 7. 2024.

Svátek má Čeněk.

22.6 C
Olomouc
25.2 C
Prostějov
22.8 C
Přerov
23.2 C
Šumperk
22.6 C
Jeseník
Pátek, 19. července 2024.

Svátek má Čeněk.  Dobré odpoledne.

O způsobu dopravy na univerzitu rozhoduje čas, bezpečnost a pohodlnost

Cyklodoprava je v Olomouci populární, brzdí ji však nedostatečná bezpečnost i nenavazující cyklostezky, chůzi omezují úzké a nezpevněné chodníky, využití MHD malá frekvence spojů a motoristy trápí nedostatek parkovacích míst u univerzitních budov. Víc než dvanáct set studentů a zaměstnanců UP popsalo v online šetření svou možnost dopravy na Univerzitu Palackého. Zároveň se vyjádřilo k její udržitelnosti.   

Z iniciativy Univerzity Palackého vznikl průzkum, který se věnoval dopravě studentů a zaměstnanců z domova na univerzitu. Od prosince 2021 do února 2022 vyplnilo online dotazník 1201 studentů a zaměstnanců, tedy zhruba pět procent z celkového počtu členů UP. Odborníci se ptali na dopravní zvyklosti, na spokojenost s konkrétní variantou dopravy, zajímaly je i podněty, které by mohly vést ke zlepšení.

„Z dotazníku vyplynulo, že v Olomouci bydlí 70 procent respondentů. Polovina z nich se na UP dopravuje ze vzdálenosti do dvou kilometrů. To je i důvod, proč v dopravě na UP vede varianta chůze. Přestože je s ní většina lidí spokojena, výhrady se v dotaznících našly. Chodci kritizují úzké chodníky, mnohé jsou podle nich nezpevněné, navíc jim chůzi znepříjemňuje nevhodná dlažba,“ uvedl za online výzkum Matúš Šucha, člen Komise pro udržitelnou UP z katedry psychologie FF UP.

Dodal, že z online šetření vyplynuly výhrady především k hojně využívané městské hromadné dopravě, k možnostem dostat se do školy či práce na kole, vlakem či autem. Zhruba čtvrtina respondentů je s vyjmenovanými variantami dopravy nespokojená.

„Pohodlnému využívání MHD brání malá frekvence spojů, cesty jsou navíc komplikované četnými výlukami a zpožděními. V současnosti citelně chybí přímé spojení z nádraží do centra, což mnohým lidem využití MHD znesnadňuje a komplikuje tak celé dojíždění. Obdobně jako u MHD i ty, kteří dojíždějí vlakem, trápí častá zpoždění a málo četné spoje. Cesta na UP tak ve výsledku trvá dlouho. Proto takřka polovina dojíždějících radši zvolí auto, aby si cestu významně zkrátili a zjednodušili. Motoristy pak trápí zejména nedostatek parkovacích míst u univerzitních budov,“ doplnil Matúš Šucha.

Přestože nejvíc respondentů projevilo zájem dopravit se na UP na kole – Olomouc je pro pěší a kola jako stvořená, je na rovině a člověk často nemusí jezdit daleko –, jsou ve výsledku odrazeni nedostatkem cyklostezek anebo stezky na sebe často nenavazují. 

„Lidé vnímají jízdu bez cyklostezek či cyklopruhů jako příliš nebezpečnou a na mnoha místech je podle nich povrch pro jízdu zcela nevhodný. Velkou překážkou je pro ně i nedostatek stojanů pro kola u univerzitních budov, s kritikou se setkaly i stávající nekryté stojany. Podle studentů i zaměstnanců je navíc problémové i jejich zabezpečení,“ doplnil Matúš Šucha.

V univerzitním šetření se odborníci zajímali také o dopravu na služební cesty a na zahraniční studijní pobyty či o postoje univerzitní obce k udržitelné dopravě. Ta je podle Matúše Šuchy pro většinu respondentů aktuální téma, snaží se jí řídit 84 procent respondentů. Přesto však většina z nich zůstává pragmatiky. „Lidé si váží svého času i komfortu. Při volbě dopravního módu rozhoduje několik základních faktorů, a to zejména čas, bezpečnost a pohodlnost,“ dodal Matúš Šucha.

Průzkum Udržitelná doprava a mobilita na UP 2022 podpořil projekt MŠMT University leaders inf SDG (UNILEAD) – (ROZV/C10/2022).

[odkaz na zdroj]

Jezdil po D1 v protisměru

OLOMOUCKÝ KRAJ - Policisté z dálničního oddělení po řidiči pátrají. Read More

Vychází prázdninové číslo krajského měsíčníku

Jeho hlavním tématem je cestovní ruch. Kraj totiž nabízí parádní zážitky. Read More

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 29/2024

V pobytových sociálních službách dlouhodobě chybí lůžkové kapacity pro seniory. Část jich má Olomoucký kraj, další vlastní obce a města. V Prostějově se nyní rýsuje projekt výstavby nového takového...

Koryto řeky Bystřice v Olomouci se opravuje

Opěrné zdi a koryto řeky Bystřice v Olomouci procházejí opravou. Vypustit se musela jezová zdrž. Povodí...

Letní škola češtiny pro cizince na UPOL

Univerzita Palackého v Olomouci již tradičně pořádá letní školu pro cizince, kteří se chtějí učit česky....

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské...

Kraj zblízka 29/2024

V pobytových sociálních službách dlouhodobě chybí lůžkové kapacity pro seniory. Část jich má Olomoucký kraj, další...