Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 27. 6. 2022.

Svátek má Ladislav.

CzechEnglishPolishUkrainian
31.8 C
Olomouc
31.6 C
Prostějov
31.3 C
Přerov
29.8 C
Šumperk
26.9 C
Jeseník
Pondělí, 27. června 2022.

Svátek má Ladislav.  Dobré odpoledne.

O způsobu dopravy na univerzitu rozhoduje čas, bezpečnost a pohodlnost

Cyklodoprava je v Olomouci populární, brzdí ji však nedostatečná bezpečnost i nenavazující cyklostezky, chůzi omezují úzké a nezpevněné chodníky, využití MHD malá frekvence spojů a motoristy trápí nedostatek parkovacích míst u univerzitních budov. Víc než dvanáct set studentů a zaměstnanců UP popsalo v online šetření svou možnost dopravy na Univerzitu Palackého. Zároveň se vyjádřilo k její udržitelnosti.   

Z iniciativy Univerzity Palackého vznikl průzkum, který se věnoval dopravě studentů a zaměstnanců z domova na univerzitu. Od prosince 2021 do února 2022 vyplnilo online dotazník 1201 studentů a zaměstnanců, tedy zhruba pět procent z celkového počtu členů UP. Odborníci se ptali na dopravní zvyklosti, na spokojenost s konkrétní variantou dopravy, zajímaly je i podněty, které by mohly vést ke zlepšení.

„Z dotazníku vyplynulo, že v Olomouci bydlí 70 procent respondentů. Polovina z nich se na UP dopravuje ze vzdálenosti do dvou kilometrů. To je i důvod, proč v dopravě na UP vede varianta chůze. Přestože je s ní většina lidí spokojena, výhrady se v dotaznících našly. Chodci kritizují úzké chodníky, mnohé jsou podle nich nezpevněné, navíc jim chůzi znepříjemňuje nevhodná dlažba,“ uvedl za online výzkum Matúš Šucha, člen Komise pro udržitelnou UP z katedry psychologie FF UP.

Dodal, že z online šetření vyplynuly výhrady především k hojně využívané městské hromadné dopravě, k možnostem dostat se do školy či práce na kole, vlakem či autem. Zhruba čtvrtina respondentů je s vyjmenovanými variantami dopravy nespokojená.

„Pohodlnému využívání MHD brání malá frekvence spojů, cesty jsou navíc komplikované četnými výlukami a zpožděními. V současnosti citelně chybí přímé spojení z nádraží do centra, což mnohým lidem využití MHD znesnadňuje a komplikuje tak celé dojíždění. Obdobně jako u MHD i ty, kteří dojíždějí vlakem, trápí častá zpoždění a málo četné spoje. Cesta na UP tak ve výsledku trvá dlouho. Proto takřka polovina dojíždějících radši zvolí auto, aby si cestu významně zkrátili a zjednodušili. Motoristy pak trápí zejména nedostatek parkovacích míst u univerzitních budov,“ doplnil Matúš Šucha.

Přestože nejvíc respondentů projevilo zájem dopravit se na UP na kole – Olomouc je pro pěší a kola jako stvořená, je na rovině a člověk často nemusí jezdit daleko –, jsou ve výsledku odrazeni nedostatkem cyklostezek anebo stezky na sebe často nenavazují. 

„Lidé vnímají jízdu bez cyklostezek či cyklopruhů jako příliš nebezpečnou a na mnoha místech je podle nich povrch pro jízdu zcela nevhodný. Velkou překážkou je pro ně i nedostatek stojanů pro kola u univerzitních budov, s kritikou se setkaly i stávající nekryté stojany. Podle studentů i zaměstnanců je navíc problémové i jejich zabezpečení,“ doplnil Matúš Šucha.

V univerzitním šetření se odborníci zajímali také o dopravu na služební cesty a na zahraniční studijní pobyty či o postoje univerzitní obce k udržitelné dopravě. Ta je podle Matúše Šuchy pro většinu respondentů aktuální téma, snaží se jí řídit 84 procent respondentů. Přesto však většina z nich zůstává pragmatiky. „Lidé si váží svého času i komfortu. Při volbě dopravního módu rozhoduje několik základních faktorů, a to zejména čas, bezpečnost a pohodlnost,“ dodal Matúš Šucha.

Průzkum Udržitelná doprava a mobilita na UP 2022 podpořil projekt MŠMT University leaders inf SDG (UNILEAD) – (ROZV/C10/2022).

[odkaz na zdroj]

Zchátralé veřejné toalety v Čechových sadech čeká kompletní rekonstrukce

Stoletá budova bývalých veřejných toalet v Čechových sadech bude opět sloužit svému původnímu účelu. Zdevastovaný objekt z roku 1922 olomouckého stavitele...

Vůle, píle a statečnost. Promovali absolventi Univerzity třetího věku

Dostali osvědčení za úspěšné ukončení studia, kytice od rodiny i přátel. Ale možná by si z promoce v aule filozofické fakulty...

Neuteklo vám?

00:06:26

Kraj zblízka 25/2022

Šternberská nemocnice se může pochlubit novým interním pavilonem, který nahradil původní internu z roku 1913. Olomoucký kraj do jeho výstavby investoval 205 milionů, zbytek pokryla státní dotace a přispělo...
00:01:55

V prostějovském Sportcentrum objevili zapomenuté umělecké dílo. Léta o něm nikdo nevěděl

V prostějovském Sportcentru objevili doslova poklad, o kterém už léta nikdo nevěděl. A mělo se za...
00:00:31

Světová vzácnost. V olomoucké zoo mají další mládě medojeda

Ve světě šestnáct, v Evropě šest, z toho tři české a mezi nimi také zoo na...
00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v...
00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na...