Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 3. 2. 2023.

Svátek má Blažej.

CzechEnglishPolishUkrainian
-1.9 C
Olomouc
-1.7 C
Prostějov
-2 C
Přerov
-2.1 C
Šumperk
-1.9 C
Jeseník
Pátek, 3. února 2023.

Svátek má Blažej.  Dobré ráno.

O medaile na univerziádě se utkají také sportovci z Univerzity Palackého

Americké Lake Placid, kde se v minulosti dvakrát konaly zimní olympijské hry, se v následujících dnech stane dějištěm 31. zimních světových univerzitních her. Na nich poměří síly sportovci ze 600 univerzit a vysokých škol z 50 zemí světa. V české reprezentaci nechybějí ani studenti a studentky Univerzity Palackého.

Česká republika na univerziádu vysílá celkem 142člennou výpravu, přičemž do bojů o medaile se zapojí 93 studentů. „Letos jsme překonali důležitý milník, protože do USA vypravíme vůbec největší výpravu v historii. Tradičně se nám domů daří vozit cenné kovy, naposledy to bylo šest medailí, takže laťka je nastavena poměrně vysoko. Věřím, že i tyto hry budou úspěšné a všichni se ve zdraví vrátíme přes oceán,“ uvedla Ivana Ertlová, předsedkyně České asociace univerzitního sportu, která účast sportovců na univerziádě zajišťuje.

Čeští reprezentanti budou soutěžit například v biatlonu, běžeckém a sjezdovém lyžování, curlingu, krasobruslení, skocích na lyžích, snowboardingu nebo v ledním hokeji, v němž budeme vůbec poprvé zastoupeni v turnaji mužů i žen. 

Právě hokej dominuje mezi reprezentanty z Univerzity Palackého. Kromě sjezdařky Anety Vetrové, která studuje psychologii na filozofické fakultě, totiž na hry ve Spojených státech míří pětice hokejistů a hokejistek studujících v Olomouci.

Na mužském turnaji se představí Tomáš Hanák a Patrik Tarnoczy, oba studující na fakultě tělesné kultury a hrající v kádru HC Zubr Přerov. V ženském výběru jsou pak hned tři studentky UP: Daniela Pejšová, která na FTK studuje program Sportovní specialista – duální kariéra vrcholových sportovců a která se jako reprezentantka vloni zúčastnila zimních olympijských her v Pekingu, a Kateřina Petřeková (také FTK) a Patricie Škorpilová z pedagogické fakulty, které se v minulé sezoně v dresu HC Falcons Sokol Karviná staly vicemistryněmi ČR.

„Velmi se těším, bude to zážitek. Očekávání mám velká, sama jsem zvědavá, jaká bude úroveň turnaje. Doufám, že si dovezeme medaile. Celý tým pro to uděláme vše,“ uvedla Patricie Škorpilová. „Za nominaci na takovou velkou událost jsem velmi ráda a vděčná, že mohu opět po pár letech reprezentovat Česko v hokeji. Největší akcí v mé dosavadní kariéře bylo hokejové mistrovství světa žen do 18 let a hokejbalové mistrovství světa žen,“ dodala s tím, že účast na univerziádě jí nijak zvlášť nenaruší plnění studijních povinností. Zkoušky a zápočty si naplánovala tak, že po příletu z USA jí bude chybět jediná zkouška.

Svého zástupce má Univerzita Palackého i v realizačním týmu, jedním z členů jeho zdravotnické části je Iva Dostálová, proděkanka FTK pro organizaci, která o české sportovce pečovala jako masérka již na dřívějších univerziádách.

Zimní světové univerzitní hry v Lake Placid se konají od 12. do 22. ledna. Průběh soutěží můžete sledovat na oficiálním webu her, úspěchy a zážitky českých sportovců pak na webu nebo na Facebooku České asociace univerzitního sportu. Reportáže z univerziádního dění bude pravidelně přinášet také Česká televize Sport.

[odkaz na zdroj]

Zájem Sigmy mi udělal radost. Je to pro mě výzva, řekl Kramář

Novou posilou Sigmy se stal útočník Denis Kramář. Devatenáctiletý fotbalista přichází na přestup z Opavy, kde pravidelně nastupoval ve druhé lize....

Vycházejí únorové Olomoucké listy

Dnes začala distribuce nového čísla Olomouckých listů. Oblíbený měsíčník mimo jiné přináší informace o tom, že sloup Nejsvětější Trojice na Horním...

Neuteklo vám?

00:05:21

Téma týdne 04/2023

Jedním z partnerských měst Olomouce je i Luzern. Nejlidnatější sídlo centrálního Švýcarska s přibližně osmdesáti tisíci obyvateli se pyšní nádhernou přírodou, řadou památek a od loňského roku i oceněním...
00:02:09

Kdy to jede? Informace o odjezdech autobusů lidem v Přerově přinesou elektronické LED...

Na snadnější cestování městskými i příměstskými autobusy se mohou těšit obyvatelé Přerova. Radnice totiž plánuje některé...
00:00:36

Rybářské navijáky nedostal, stal se obětí podvodníka

Přes inzerát na internetu chtěl koupit dva rybářské navijáky. Peníze poslal, ale zboží nedostal. Poškozený se...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho...
Generated by Feedzy